Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa' o ...
2019-08-08, 14:39 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tym czy etat to przeżytek?

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tym czy etat to przeżytek?
Co trzeci Polak woli inną, bardziej elastyczną formę zatrudnienia niż etat. Z kolei pracodawcy na Opolszczyźnie, według danych GUS wskazali, że koszty pracy to największe utrudnienie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Czy w takim razie etat to przeżytek?
- Jestem gorącym zwolennikiem, aby ujednolicić formy zatrudnienia - powiedział Grzegorz Kuliś, przedsiębiorca zrzeszony w Business Center Club. Nic obecnie nie stoi na przeszkodzie, żeby realizować "homeofice". Trudniejsze jest to, że w naszym kraju form zatrudnienia jest bardzo dużo, a niektóre są nadużywane - dodał. - Niech etat będzie bardziej elastyczny i tańszy.

Obciążenia dla pracodawców wynikające z kosztów pracy to ponad 1236 złotych. - Jeśli w przyszłym roku wzrośnie pensja minimalna, to wzrosną one około 90 złotych - zaznaczył Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sebastian Koćwin przedstawiciel pracowników, szef OPZZ w regionie zaznaczył, że większość grup zawodowych potrzebuje stabilizacji jaką daje etat. - Tyle się mówiło o tym, jakie samozatrudnienie jest dobre, a ostatnio był przykład z firmy kurierskiej, gdzie pracownik na samozatrudnieniu z dwiema złamanymi nogami musiał rozwozić paczki, żeby nie zwracać firmie 10 tys. zł.

- Młodzi ludzie na samozatrudnieniu, czy działalności gospodarczej będą tak pracować 5, może 10 lat a potem będą chcieli etatu, bo tylko składką zusowską zyskują - powiedział Grzegorz Adamczyk z Solidarności.

- Rynek zdecyduje jak będą wyglądać formy zatrudnienia w najbliższym czasie - powiedział ekonomista dr Witold Potwora z WSZiA w Opolu. Wymusi to, że pracodawca będzie oferował etat i godził się na elastyczność dlatego, że brakuje pracowników - dodał.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo Handlowej powiedział, że obawia się, że zostanie wylane dziecko razem z kąpielą. - Ostre powiązanie wysokości płacy i klin podatkowy determinują koszty pracy i to determinuje konkurencyjność gospodarki. Jestem za podnoszeniem wynagrodzeń, ale nie za podnoszeniem kosztów pracodawcom - wyjaśnił.

Zobacz także

2019-08-16, godz. 15:05 Violetta Porowska o tym, że listy z kandydatami PiS do Sejmu i Senatu "koszą" przeciwników - Zaskakujących nazwisk, w takim sensie, że „nieznanych” albo nazwisk które są spoza naszego regionu, nie ma. To są wszystko nasze rodzime nazwiska, to osoby, ... » więcej 2019-08-16, godz. 14:22 Artur Kamiński, wiceprezes zarządu w grupie ZAK S.A o żeglowności Odry, znaczeniu logistyki i II Kongresie Żeglugi Śró ... - Modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej jest dla nas bardzo ważna - powiedział w Loży Radiowej Artur Kamiński, wiceprezes Grupy Azoty ZAK S.A, w Kędzierzynie- ... » więcej 2019-08-14, godz. 14:42 Dominik Pikos o sezonie letnim na turawskich jeziorach i gazyfikacji Turawy - Nasze jeziora to skrajności. Jezioro Średnie jest piękne, czyste i przyciąga wielu turystów i jest Jezioro Duże, niestety bardziej słynne, bo zielone. W tym ... » więcej 2019-08-14, godz. 14:24 Stanisław Rakoczy, lider PSL w regionie o koalicji z Kukizem, planach na kampanię i listach kandydatów - Jest realistą. Ze względu na kalendarz wyborczy narzucony przez termin wyborów, czas jest krótki trzeba sprawnych struktur, żeby zebrać podpisy - powiedział ... » więcej 2019-08-13, godz. 14:41 Arkadiusz Wiśniewski o Cieplaku, centrum przesiadkowym, drugim ratuszu, lotnisku w Opolu i wizycie w Rosji - Rusza rozbiórka "Cieplaka". Wielkiego "bum" nie będzie, w pobliżu jest szpital, więc zrezygnowaliśmy z eksplozji - powiedział w Loży Radiowej Arkadiusz Wiśn ... » więcej 2019-08-13, godz. 14:28 Piotr Woźniak o tym dlaczego nie będzie "jedynką" na opolskiej liście Lewicy, o tym co jednoczy koalicję i programie w ... - Koalicje polegają na tym, że trzeba w pewnych momentach ustąpić - powiedział w Loży Radiowej Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie pytany o to, czy m ... » więcej 2019-08-12, godz. 14:43 Leszek Korzeniowski, poseł PO o tym, że jest dinozaurem, oraz o tym jak młodzi koledzy radzą sobie w kampanii wyborczej - Jestem jakby dinozaurem sejmowym, jestem w pierwszej 25-tce najstarszych obecnych parlamentarzystów będących nieprzerwanie od 2001 roku i czas ustąpić pola ... » więcej 2019-08-12, godz. 14:20 Antoni Duda z PiS o swojej aktywności poselskiej, o nowej Marszałek Sejmu i tym, że kampania trwa 4 lata - Dla mnie nie ma czegoś takiego jak „gorąca kampania wyborcza”. My kampanię prowadzimy 4 lata i swoją pracą oraz swoimi działaniami pokazujemy społeczeństwu, ... » więcej 2019-08-09, godz. 14:18 Piotr Paszkiewicz z Przedwiośnia i Jan Zimoch z Młodej Prawicy o koalicjach tworzonych przez ich partie - Działanie Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy zdecydowanie wzmocniło nasze struktury - ocenił Jan Zimoch z Młodej Prawicy, czyli młodzieżówki partii Porozum ... » więcej 2019-08-09, godz. 14:16 Marcin Ociepa o swoim starcie w wyborach do Sejmu i politycznym mariażu Kukiz'15 z PSL-em - Jako jedyny minister z naszego województwa mam nieco większe możliwości przekonywania w Warszawie, że Opolszczyzna potrzebuje wsparcia - powiedział w Loży R ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »