Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Prof. Tomasz Halski o utworzeniu filii PMWSZ w W ...
2019-08-06, 15:16 Autor: Joanna Matlak

Prof. Tomasz Halski o utworzeniu filii PMWSZ w Wieluniu, międzynarodowym projekcie wartym 300 tys. euro i rekrutacji

Prof. Tomasz Halski o utworzeniu filii PMWSZ w Wieluniu, międzynarodowym projekcie wartym 300 tys. euro i rekrutacji
- Zaczęło się od wizyty delegacji z Wielunia. Przedstawiciele starostwa jak i poseł Paweł Rychlik przyjechali z propozycją współpracy, bo mieli wiedzę, że co roku kilkanaście osób z Wielunia przyjeżdża do nas studiować pielęgniarstwo – mówił w Loży Radiowej prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu o planach na utworzenia wydziału zamiejscowego PMWSZ w Wieluniu, w województwie łódzkim.
- Dość duży szpital powiatowy w Wieluniu ma praktycznie całe wolne piętro, które bardzo łatwo zaadaptować na sale dydaktyczne. Pielęgniarki miałyby na miejscu bazę zajęć praktycznych. Wśród kadr tego szpitala są osoby, które mogłyby prowadzić zajęcia, bo mają wykształcenie i odpowiednie stopnie naukowe. Po krótkiej analizie stwierdziliśmy, że ma to sens, poznaliśmy się z dyrekcją i napisaliśmy wniosek - mówił prof. Halski.

Rektor PMWSZ zaznacza, że dzisiejsze wymogi trochę się zmieniły i na prowadzenie pewnych zajęć nie trzeba profesorów czy doktorów habilitowanych. - Szczególnie na zajęcia praktyczne na kierunku pielęgniarstwo czy położnictwo preferowane są osoby z tytułami zawodowymi, czyli osoby z tytułem magister pielęgniarstwa. I takie osoby są na miejscu. Nasi profesorowie zabezpieczyliby pewne wykłady. Ale wiadomo, że taka inwestycja musi być poparta pewną liczbą tych studentów. I tu ukłon w stronę starostwa wieluńskiego, bo zorganizowano krótką ankietę w trzech liceach i około 20 osób zadeklarowało, że po zdaniu matury chciałoby studiować pielęgniarstwo w Wieluniu - tłumaczy rektor PMWSZ.

Prof. Tomasz Halski zaznacza, że to pierwszy wydział zamiejscowy, więc w trakcie prac pojawiły się pewne błędy. - Nie uchwaliliśmy pewnej uchwały w Senacie, ale nadrobiliśmy to wszystko i w tej chwili czekamy na ostateczną decyzję Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Nasz wniosek został już wysłany, przeszedł poziom ministerialny, tam właśnie była ta poprawka, że musieliśmy dołączyć jeszcze jedną uchwałę. Pierwsza decyzja PAK była negatywna, ale wysłaliśmy odwołanie i PKA ma chyba miesiąc czasu na podjęcie decyzji - tłumaczył prof. Halski i dodaje, że kierunek powstanie najpewniej w przyszłym roku.

Z rektorem Halskim rozmawialiśmy też o międzynarodowym projekcie Erasmus + w którym uczelnia po raz drugi bierze udział i otrzymała 300 tysięcy euro. - W zeszłym roku jako lider otrzymaliśmy podobną kwotę w projekcie razem z uczelniami z Włoch i Hiszpanii. W tym roku jesteśmy z uczelnią w Bułgarii i w czeskiej Opawie. Projekt dotyczy napisania scenariuszy pracy dla studentów kadr medycznych w centrach symulacji w którym będą uwzględniane takie aspekty jak interdyscyplinarność czy wielokulturowość - mówił gość Loży Radiowej i podał przykład z wykorzystaniem fantomu ginekologicznego w akcji porodowej.

- Studenci uczą się jak postępować podczas takiej akcji, ale będziemy też uwzględniać różnice kulturowe, bo np. inaczej ubrana jest kobieta chrześcijanka, a inaczej kobieta muzułmanka. Chodzi o oswojenie studentów, bo oni potem trafiają do różnych szpitali europejskich i trafiają na rożne kultury. Program jest trzyletni i polega na wymianie pracowników i studentów - mówił rektor Halski.

Zobacz także

2019-08-16, godz. 15:05 Violetta Porowska o tym, że listy z kandydatami PiS do Sejmu i Senatu "koszą" przeciwników - Zaskakujących nazwisk, w takim sensie, że „nieznanych” albo nazwisk które są spoza naszego regionu, nie ma. To są wszystko nasze rodzime nazwiska, to osoby, ... » więcej 2019-08-16, godz. 14:22 Artur Kamiński, wiceprezes zarządu w grupie ZAK S.A o żeglowności Odry, znaczeniu logistyki i II Kongresie Żeglugi Śró ... - Modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej jest dla nas bardzo ważna - powiedział w Loży Radiowej Artur Kamiński, wiceprezes Grupy Azoty ZAK S.A, w Kędzierzynie- ... » więcej 2019-08-14, godz. 14:42 Dominik Pikos o sezonie letnim na turawskich jeziorach i gazyfikacji Turawy - Nasze jeziora to skrajności. Jezioro Średnie jest piękne, czyste i przyciąga wielu turystów i jest Jezioro Duże, niestety bardziej słynne, bo zielone. W tym ... » więcej 2019-08-14, godz. 14:24 Stanisław Rakoczy, lider PSL w regionie o koalicji z Kukizem, planach na kampanię i listach kandydatów - Jest realistą. Ze względu na kalendarz wyborczy narzucony przez termin wyborów, czas jest krótki trzeba sprawnych struktur, żeby zebrać podpisy - powiedział ... » więcej 2019-08-13, godz. 14:41 Arkadiusz Wiśniewski o Cieplaku, centrum przesiadkowym, drugim ratuszu, lotnisku w Opolu i wizycie w Rosji - Rusza rozbiórka "Cieplaka". Wielkiego "bum" nie będzie, w pobliżu jest szpital, więc zrezygnowaliśmy z eksplozji - powiedział w Loży Radiowej Arkadiusz Wiśn ... » więcej 2019-08-13, godz. 14:28 Piotr Woźniak o tym dlaczego nie będzie "jedynką" na opolskiej liście Lewicy, o tym co jednoczy koalicję i programie w ... - Koalicje polegają na tym, że trzeba w pewnych momentach ustąpić - powiedział w Loży Radiowej Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie pytany o to, czy m ... » więcej 2019-08-12, godz. 14:43 Leszek Korzeniowski, poseł PO o tym, że jest dinozaurem, oraz o tym jak młodzi koledzy radzą sobie w kampanii wyborczej - Jestem jakby dinozaurem sejmowym, jestem w pierwszej 25-tce najstarszych obecnych parlamentarzystów będących nieprzerwanie od 2001 roku i czas ustąpić pola ... » więcej 2019-08-12, godz. 14:20 Antoni Duda z PiS o swojej aktywności poselskiej, o nowej Marszałek Sejmu i tym, że kampania trwa 4 lata - Dla mnie nie ma czegoś takiego jak „gorąca kampania wyborcza”. My kampanię prowadzimy 4 lata i swoją pracą oraz swoimi działaniami pokazujemy społeczeństwu, ... » więcej 2019-08-09, godz. 14:18 Piotr Paszkiewicz z Przedwiośnia i Jan Zimoch z Młodej Prawicy o koalicjach tworzonych przez ich partie - Działanie Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy zdecydowanie wzmocniło nasze struktury - ocenił Jan Zimoch z Młodej Prawicy, czyli młodzieżówki partii Porozum ... » więcej 2019-08-09, godz. 14:16 Marcin Ociepa o swoim starcie w wyborach do Sejmu i politycznym mariażu Kukiz'15 z PSL-em - Jako jedyny minister z naszego województwa mam nieco większe możliwości przekonywania w Warszawie, że Opolszczyzna potrzebuje wsparcia - powiedział w Loży R ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »