Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit…
2019-08-01, 15:32 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit przyczynią się do powrotów z emigracji?

WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit przyczynią się do powrotów z emigracji?
Czy czekają nas masowe powroty młodych Polaków z emigracji? Tak sugerują dziennikarze sieci CNN, którzy twierdzą, że jeszcze nigdy nie było tak dobrze być młodym Polakiem. Z jednej strony zerowa stawka PIT dla osób poniżej 26. roku życia, z drugiej problemy związane z brexitem, przede wszystkim - spadający kurs funta, który sprawia, że zarobki na Wyspach nie są już tak konkurencyjne jak do tej pory. Diagnoza CNN była tematem kolejnej debaty z cyklu "Wspólna sprawa".
Lesław Adamczyk Z BCC stwierdził, że warto śledzić migracyjny bilans, tym bardziej, że Polska relatywnie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Powrót Polonii z Wysp postrzega jako szansę dla naszego kraju. Zdaniem Adamczyka, nie należy lekceważyć strachu przed brexitem - co prawda brytyjscy politycy uspokajają, że od dwóch lat sami nie mogą dojść do ładu ze sobą i z Unią Europejską. W tych warunkach nietrudno o uzasadniony niepokój. Przedstawiciel BCC proponuje także, by takie instytucje jak urzędy pracy czy OCRG zajęły się ściąganiem Polaków z emigracji, bo należy ich traktować jak normalnych inwestorów.

Dr Witold Potwora z WSZiA przywołuje dane Eurostatu, z których wynika, że bezrobocie wśród młodych Polaków jest dziś rekordowo niskie - to 3,8 procent, o których Grecy. Hiszpanie czy Włosi mogą tylko pomarzyć. Potwora podaje też dane na temat rosnącej siły nabywczej Polaków. Wszystko to sprzyja decyzjom o powrocie do kraju, choć ekonomista z WSZiA nie do końca wierzy w masową reemigrację, bo ci, którym udało się poukładać życie poza krajem, mogą nie chcieć ryzykować.

Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność potwierdza, że sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza, więc wierzy w to, że emigranci będą wracać. Zwraca uwagę na dwa zjawiska. Z jednej strony są tacy, którzy ten powrót sobie zaplanowali - po zarobieniu pieniędzy na dom czy własny biznes wracają. Z drugiej nie brak takich, którzy zaczęli doceniać sytuację w kraju - choć przez długie lata jeździli do Niemiec zbierać szparagi, teraz uznali, że im się to nie opłaca.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej do kwestii ekonomicznych dołożył emocjonalne - w jego ocenie, Polacy tęsknią za krajem i to także może się przyczynić do większej liczby powrotów. Pancześnik przytoczył badania, z których wynika, że o powrocie myśli 400 tysięcy osób, czyli jedna czwarta tych, którzy wyjechali w ostatnich kilkunastu latach. Przypomina, że zwykle wyjeżdżano za chlebem i z przyczyn politycznych a ostatnio oba te czynniki zniknęły.

Zobacz także

2020-08-24, godz. 16:03 Ryszard Wilczyński o kontroli w opolskim urzędzie marszałkowskim, zamieszaniu wokół podwyżek dla najważniejszych… - To jest jeden z ekscesów Zjednoczonej Prawicy - powiedział o kontroli poselskiej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ryszard Wilczyński, poseł Platformy… » więcej 2020-08-24, godz. 16:06 Janusz Kowalski o gruzowisku jakie pozostało z sanatorium w Suchym Borze i głosowaniu nad odwołaniem marszałka Bu… - To pierwsza od 22 lat kontrola poselska w Urzędzie Marszałkowskim. Jesteśmy na jej początku wraz z poseł Katarzyną Czocharą. Kontrola ma zbadać wszystkie… » więcej 2020-08-21, godz. 14:40 Młodzieżowa Loża Radiowa o podwyżkach dla najważniejszych osób w państwie i dymisjach ministrów Szumowskiego i… Studio plenerowe Radia Opole odwiedził Jarosław Draguć z Młodych Demokratów (Platforma Obywatelska), Michał Kalinowski z Lewicy i Piotr Fajbuś z Konfederacji… » więcej 2020-08-21, godz. 14:18 Anna Zięty o nauce zdalnej i o tym, dlaczego nie korzysta się ze zdobyczy nauki - Nauka zdalna wcale nie musi zastąpić całkowicie nauki stacjonarnej - zastrzegła dr Anna Zięty z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej 2020-08-20, godz. 15:07 Debata "Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa": o niedzielach wolnych od handlu i podwyżkach płac W debacie uczestniczyli: dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA w Opolu Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłow… » więcej 2020-08-20, godz. 12:30 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem Szereg tematów w dzisiejszej rozmowie Magdaleny Ogórek z posłem PiS Tomaszem Latosem. Wśród nich m.in. dymisja szefa MSZ Jacka Czaputowicza, odejście ministra… » więcej 2020-08-19, godz. 14:25 Szymon Godyla o podwyżkach dla polityków, sytuacji na Białorusi i kondycji Nowoczesnej - Widzieliśmy obrazki gdzie OMON i milicja pałują ludzi, są też ofiary śmiertelne i ciężko to sobie wyobrazić, a to przecież tuż za naszą granicą… » więcej 2020-08-19, godz. 14:16 Manfred Grabelus o segregacji śmieci, ich utylizacji i braku kaucjowania butelek - Trudno powiedzieć czy będzie rewolucja. Na pewno jest potrzebna zmiana systemu i podejścia do śmieci – zastrzegł Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-08-18, godz. 14:30 Łukasz Nowak o tym, że strażakom także w deszcze roboty nie brakuje - W powiecie głubczyckim po popołudniowej burzy z intensywnym opadem deszczu odnotowaliśmy 36 interwencji związanych z usuwaniem skutków tego zdarzenia -poinformował… » więcej 2020-08-18, godz. 14:05 Marek Cholewa o kondycji opolskich lasów, jak je chronić i stanie Biskupiej Kopy - Lasy zajmują 26% powierzchni województwa opolskiego. To blisko przeciętnej krajowej, która wynosi 28%. Są takie województwa jak lubuskie, które ma 70%… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***