Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit…
2019-08-01, 15:32 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit przyczynią się do powrotów z emigracji?

WSPÓLNA SPRAWA Czy oferta PiS dla młodych i brexit przyczynią się do powrotów z emigracji?
Czy czekają nas masowe powroty młodych Polaków z emigracji? Tak sugerują dziennikarze sieci CNN, którzy twierdzą, że jeszcze nigdy nie było tak dobrze być młodym Polakiem. Z jednej strony zerowa stawka PIT dla osób poniżej 26. roku życia, z drugiej problemy związane z brexitem, przede wszystkim - spadający kurs funta, który sprawia, że zarobki na Wyspach nie są już tak konkurencyjne jak do tej pory. Diagnoza CNN była tematem kolejnej debaty z cyklu "Wspólna sprawa".
Lesław Adamczyk Z BCC stwierdził, że warto śledzić migracyjny bilans, tym bardziej, że Polska relatywnie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Powrót Polonii z Wysp postrzega jako szansę dla naszego kraju. Zdaniem Adamczyka, nie należy lekceważyć strachu przed brexitem - co prawda brytyjscy politycy uspokajają, że od dwóch lat sami nie mogą dojść do ładu ze sobą i z Unią Europejską. W tych warunkach nietrudno o uzasadniony niepokój. Przedstawiciel BCC proponuje także, by takie instytucje jak urzędy pracy czy OCRG zajęły się ściąganiem Polaków z emigracji, bo należy ich traktować jak normalnych inwestorów.

Dr Witold Potwora z WSZiA przywołuje dane Eurostatu, z których wynika, że bezrobocie wśród młodych Polaków jest dziś rekordowo niskie - to 3,8 procent, o których Grecy. Hiszpanie czy Włosi mogą tylko pomarzyć. Potwora podaje też dane na temat rosnącej siły nabywczej Polaków. Wszystko to sprzyja decyzjom o powrocie do kraju, choć ekonomista z WSZiA nie do końca wierzy w masową reemigrację, bo ci, którym udało się poukładać życie poza krajem, mogą nie chcieć ryzykować.

Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność potwierdza, że sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza, więc wierzy w to, że emigranci będą wracać. Zwraca uwagę na dwa zjawiska. Z jednej strony są tacy, którzy ten powrót sobie zaplanowali - po zarobieniu pieniędzy na dom czy własny biznes wracają. Z drugiej nie brak takich, którzy zaczęli doceniać sytuację w kraju - choć przez długie lata jeździli do Niemiec zbierać szparagi, teraz uznali, że im się to nie opłaca.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej do kwestii ekonomicznych dołożył emocjonalne - w jego ocenie, Polacy tęsknią za krajem i to także może się przyczynić do większej liczby powrotów. Pancześnik przytoczył badania, z których wynika, że o powrocie myśli 400 tysięcy osób, czyli jedna czwarta tych, którzy wyjechali w ostatnich kilkunastu latach. Przypomina, że zwykle wyjeżdżano za chlebem i z przyczyn politycznych a ostatnio oba te czynniki zniknęły.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »