Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jakub Roszuk o 10-leciu Stowarzyszenia RLGD „Opolszczyzna”…
2019-08-01, 14:26 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Jakub Roszuk o 10-leciu Stowarzyszenia RLGD „Opolszczyzna”, kulinarnych wariacjach i planach na przyszłość

Jakub Roszuk o 10-leciu Stowarzyszenia RLGD „Opolszczyzna”, kulinarnych wariacjach i planach na przyszłość (01.08.2019)
- 9 lipca 2009 roku nasza grupa została założona, więc "stuknęło" nam 10 lat. Film z hasłem „Ale się porybiło” pokazuje naszą działalność i jest podsumowaniem naszego 10-lecia. Jest to też wplątane w cykl produkcyjny karpia, który trwa 3 lata – mówił w Loży Radiowej Jakub Roszuk, prezes rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”. Film można znaleźć na portalach społecznościowych grupy.
- Powiem nieskromnie, że grupa zaczęła działać przeze mnie i przy udziale pracowników Urzędu Marszałkowskiego, kiedy pojawił się nowy program PO Ryby 2007 - 2013. W dokumentach pojawił się zapis o powstaniu grup rybackich i pojawiła się koncepcja, żeby taka grupa także na Opolszczyźnie miała swoje miejsce. Więc usiedliśmy razem z Departamentem Rolnictwa UMWO i zaczęliśmy liczyć ilu mamy hodowców, jakie są powierzchnie stawów, jaka jest produkcja i okazało się, że coś znaczymy. Ja nie do końca byłem tego świadomy. Po tej weryfikacji złożyliśmy strategię, a budżet też jest spory bo to 21 mln złotych. Spotkaliśmy się z rybakami, sektorem publicznym i jedenastoma gminami w Ośrodku Zarybieniowym "Poliwoda" i podjęliśmy pierwsze uchwały założycielskie z celami. - mówił Jakub Roszuk o początkach działalności grupy.

Naszego gościa zapytaliśmy więc o pierwsze zadania do zrealizowania jakie postawiła przed sobą Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna".

- Pierwszym naszym celem było pokazanie obszaru i ludzi, którzy zajmują się hodowlą. Czyli była to promocja obszaru i produktu jakim jest ryba. Później mówiliśmy o rozwoju tego obszaru, modernizacji obiektów hodowlanych, całego zaplecza, infrastruktury, ale też powiązania hodowli z turystyką i z produktem turystycznym - mówił Roszuk i dodał, że chodziło też o otwarcie się na społeczeństwo.

Jakub Roszuk przyznał też, że od 10 lat konsekwentnie stara się popularyzować karpia, aby przestał kojarzyć się wyłącznie ze stołem wigilijnym, ale żeby trafiał na restauracyjne stoły. - Tego się trzymamy, choć jeszcze tego nie sfinalizowaliśmy - mówił prezes RLGD "Opolszczyzna".

Zobacz także

2020-08-24, godz. 16:03 Ryszard Wilczyński o kontroli w opolskim urzędzie marszałkowskim, zamieszaniu wokół podwyżek dla najważniejszych… - To jest jeden z ekscesów Zjednoczonej Prawicy - powiedział o kontroli poselskiej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ryszard Wilczyński, poseł Platformy… » więcej 2020-08-24, godz. 16:06 Janusz Kowalski o gruzowisku jakie pozostało z sanatorium w Suchym Borze i głosowaniu nad odwołaniem marszałka Bu… - To pierwsza od 22 lat kontrola poselska w Urzędzie Marszałkowskim. Jesteśmy na jej początku wraz z poseł Katarzyną Czocharą. Kontrola ma zbadać wszystkie… » więcej 2020-08-21, godz. 14:40 Młodzieżowa Loża Radiowa o podwyżkach dla najważniejszych osób w państwie i dymisjach ministrów Szumowskiego i… Studio plenerowe Radia Opole odwiedził Jarosław Draguć z Młodych Demokratów (Platforma Obywatelska), Michał Kalinowski z Lewicy i Piotr Fajbuś z Konfederacji… » więcej 2020-08-21, godz. 14:18 Anna Zięty o nauce zdalnej i o tym, dlaczego nie korzysta się ze zdobyczy nauki - Nauka zdalna wcale nie musi zastąpić całkowicie nauki stacjonarnej - zastrzegła dr Anna Zięty z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej 2020-08-20, godz. 15:07 Debata "Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa": o niedzielach wolnych od handlu i podwyżkach płac W debacie uczestniczyli: dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA w Opolu Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłow… » więcej 2020-08-20, godz. 12:30 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem Szereg tematów w dzisiejszej rozmowie Magdaleny Ogórek z posłem PiS Tomaszem Latosem. Wśród nich m.in. dymisja szefa MSZ Jacka Czaputowicza, odejście ministra… » więcej 2020-08-19, godz. 14:25 Szymon Godyla o podwyżkach dla polityków, sytuacji na Białorusi i kondycji Nowoczesnej - Widzieliśmy obrazki gdzie OMON i milicja pałują ludzi, są też ofiary śmiertelne i ciężko to sobie wyobrazić, a to przecież tuż za naszą granicą… » więcej 2020-08-19, godz. 14:16 Manfred Grabelus o segregacji śmieci, ich utylizacji i braku kaucjowania butelek - Trudno powiedzieć czy będzie rewolucja. Na pewno jest potrzebna zmiana systemu i podejścia do śmieci – zastrzegł Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-08-18, godz. 14:30 Łukasz Nowak o tym, że strażakom także w deszcze roboty nie brakuje - W powiecie głubczyckim po popołudniowej burzy z intensywnym opadem deszczu odnotowaliśmy 36 interwencji związanych z usuwaniem skutków tego zdarzenia -poinformował… » więcej 2020-08-18, godz. 14:05 Marek Cholewa o kondycji opolskich lasów, jak je chronić i stanie Biskupiej Kopy - Lasy zajmują 26% powierzchni województwa opolskiego. To blisko przeciętnej krajowej, która wynosi 28%. Są takie województwa jak lubuskie, które ma 70%… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***