Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Edyta Szafranek o wyludniającej się Polsce i Opolszczyźnie…
2019-07-30, 15:21 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Edyta Szafranek o wyludniającej się Polsce i Opolszczyźnie, starzejącym się społeczeństwie i narodowym spisie powszechnym 2021

Edyta Szafranek o wyludniającej się Polsce i Opolszczyźnie, starzejącym się społeczeństwie i narodowym spisie powszechnym 2021
- Porównując rok 2018 do 2017 ubytek ludności wystąpił aż w 12 województwach, przy czym największa skala tego ubytku, czyli około od 0,4% - 0,5% pokazała się w 5 regionach. To jest w głównej mierze świętokrzyskie, w którym obserwuje się najszybsze tempo wyludniania się w ostatnich latach. Województwo opolskie oczywiście lokuje się w tej grupie, ale jest też łódzkie, lubelskie i warmińsko-mazurskie – mówiła w Loży Radiowej Edyta Szafranek, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Opolu.
- Opolskie rzeczywiście się wyludnia i największa skala wyludnienia województwa na tle pozostałych obszarów jest od 2000 roku, kiedy ubyło nam niemal 8% społeczności, to jest 84 tys. ludzi. Ale w ostatnich latach już nie jesteśmy niechlubnym liderem wyludniania się, bo jesteśmy już na 4 miejscu od końca - mówiła Edyta Szafranek.

- W przypadku naszego regionu czynnikiem wyludniania się ludności w latach 90. był ruch migracyjny, natomiast obecnie jest to, niestety, ubytek naturalny, wynikający z mniejszej liczby urodzeń żywych i wyższej liczby zgonów. Po 2016 roku to już nie jest migracja zagraniczna generująca ubytek ludności, jeśli to jest to migracja wewnętrzna i ubytek naturalny - tłumaczyła Edyta Szafranek.

Naszego gościa zapytaliśmy też o narodowy spis powszechny, który planowany jest na 2021 rok. - Między 1 kwietnia a 30 czerwca w Polsce planowany jest narodowy spis ludności i mieszkań. Mówimy na razie o planach, bo ustawa jest procedowana w Sejmie i musimy trochę poczekać. Założenie jest takie, że w 3 miesiące zostanie przeprowadzony pełny spis powszechny, który obejmie wszystkich mieszkańców Rzeczpospolitej Polskiej, jak również mieszkania, budynki i obiekty zakwaterowania zbiorowego. Chodzi o to, by poznać sytuację demograficzno-ludnościową, ale i warunki życia mieszkańców i infrastrukturę mieszkaniową - mówiła zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Opolu.

Planowany na 2021 rok spis będzie w dużym stopniu zinformatyzowany. - Kładziony będzie nacisk na tzw. samospis, w tym celu będzie można skorzystać z aplikacji GUS. Prócz tego będą prowadzone wywiady telefoniczne, a także wywiady bezpośrednie - mówi Szafranek.

Zobacz także

2020-08-24, godz. 16:03 Ryszard Wilczyński o kontroli w opolskim urzędzie marszałkowskim, zamieszaniu wokół podwyżek dla najważniejszych… - To jest jeden z ekscesów Zjednoczonej Prawicy - powiedział o kontroli poselskiej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ryszard Wilczyński, poseł Platformy… » więcej 2020-08-24, godz. 16:06 Janusz Kowalski o gruzowisku jakie pozostało z sanatorium w Suchym Borze i głosowaniu nad odwołaniem marszałka Bu… - To pierwsza od 22 lat kontrola poselska w Urzędzie Marszałkowskim. Jesteśmy na jej początku wraz z poseł Katarzyną Czocharą. Kontrola ma zbadać wszystkie… » więcej 2020-08-21, godz. 14:40 Młodzieżowa Loża Radiowa o podwyżkach dla najważniejszych osób w państwie i dymisjach ministrów Szumowskiego i… Studio plenerowe Radia Opole odwiedził Jarosław Draguć z Młodych Demokratów (Platforma Obywatelska), Michał Kalinowski z Lewicy i Piotr Fajbuś z Konfederacji… » więcej 2020-08-21, godz. 14:18 Anna Zięty o nauce zdalnej i o tym, dlaczego nie korzysta się ze zdobyczy nauki - Nauka zdalna wcale nie musi zastąpić całkowicie nauki stacjonarnej - zastrzegła dr Anna Zięty z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej 2020-08-20, godz. 15:07 Debata "Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa": o niedzielach wolnych od handlu i podwyżkach płac W debacie uczestniczyli: dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA w Opolu Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłow… » więcej 2020-08-20, godz. 12:30 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem Szereg tematów w dzisiejszej rozmowie Magdaleny Ogórek z posłem PiS Tomaszem Latosem. Wśród nich m.in. dymisja szefa MSZ Jacka Czaputowicza, odejście ministra… » więcej 2020-08-19, godz. 14:25 Szymon Godyla o podwyżkach dla polityków, sytuacji na Białorusi i kondycji Nowoczesnej - Widzieliśmy obrazki gdzie OMON i milicja pałują ludzi, są też ofiary śmiertelne i ciężko to sobie wyobrazić, a to przecież tuż za naszą granicą… » więcej 2020-08-19, godz. 14:16 Manfred Grabelus o segregacji śmieci, ich utylizacji i braku kaucjowania butelek - Trudno powiedzieć czy będzie rewolucja. Na pewno jest potrzebna zmiana systemu i podejścia do śmieci – zastrzegł Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-08-18, godz. 14:30 Łukasz Nowak o tym, że strażakom także w deszcze roboty nie brakuje - W powiecie głubczyckim po popołudniowej burzy z intensywnym opadem deszczu odnotowaliśmy 36 interwencji związanych z usuwaniem skutków tego zdarzenia -poinformował… » więcej 2020-08-18, godz. 14:05 Marek Cholewa o kondycji opolskich lasów, jak je chronić i stanie Biskupiej Kopy - Lasy zajmują 26% powierzchni województwa opolskiego. To blisko przeciętnej krajowej, która wynosi 28%. Są takie województwa jak lubuskie, które ma 70%… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***