Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zbigniew Kubalańca o Pomologii, bioróżnorodności…
2019-07-30, 15:15 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Zbigniew Kubalańca o Pomologii, bioróżnorodności i kandydatach Koalicji Obywatelskiej

Zbigniew Kubalańca o Pomologii, ochronie bioróżnorodności i kandydatach Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu
- Już za chwilę pokażemy nasze listy. Naprawdę nie rozumiem, skąd ten pośpiech, wciąż jeszcze mamy lipiec - mówił w Loży radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu a zarazem wiceprzewodniczący opolskich struktur Platformy Obywatelskiej. I rzeczywiście, kilka godzin po programie na konferencji prasowej w Warszawie Grzegorz Schetyna przedstawił kandydatów otwierających listy Koalicji Obywatelskiej.
Choć nasz gość sugerował, że na opolskiej jedynce może się znaleźć jakiś celebryta, okazało się ostatecznie, że listę otworzy poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Wybór zrozumiały: sam kandydat dał się poznać jako dociekliwy członek komisji śledczej do sprawy afery Amber Gold, przemawia za nim także dobrze znane nazwisko (jego ojciec Ryszard Zembaczyński był najdłużej urzędującym wojewodą w III RP a potem prezydentem Opola trzech kadencji).

Z naszym gościem rozmawialiśmy jednak nie tylko o polityce. Pytaliśmy o problemy z zagospodarowaniem prószkowskiej Pomologii. Kubalańca potwierdził, że ten ambitny projekt stanął pod znakiem zapytania.

- Daliśmy na niego 2 mln z budżetu regionu, przekazaliśmy także 30 mln z RPO. Tu są dwa etapy: budowlany i związany z zakupem wyposażenia. Cztery kolejne przetargi pokazały, że ten pierwszy etap będzie o kilka milionów droższy. Uniwersytet Opolski nie ma tych pieniędzy, na poniedziałkowym spotkaniu rektor poprosił o czas do namysłu - relacjonował Kubalańca.

Nasz gość mówił także o kolejnym naborze wniosków na projekty z zakresy wspierania bioróżnorodności - do wzięcia jest 16 mln zł.

- Wszyscy obserwujemy to, co się dzieje z klimatem, musimy zadbać o naszą przyrodę - tłumaczył.

Kubalańca dodał, że problemy klimatyczne to duże wyzwanie dla rządzących: w zimie mamy kłopot ze smogiem (a ponieważ rząd nie chce odejść od węgla, kłopot będzie narastał), latem mamy afrykańskie upały i brak wody.

Zobacz także

2020-08-24, godz. 16:03 Ryszard Wilczyński o kontroli w opolskim urzędzie marszałkowskim, zamieszaniu wokół podwyżek dla najważniejszych… - To jest jeden z ekscesów Zjednoczonej Prawicy - powiedział o kontroli poselskiej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ryszard Wilczyński, poseł Platformy… » więcej 2020-08-24, godz. 16:06 Janusz Kowalski o gruzowisku jakie pozostało z sanatorium w Suchym Borze i głosowaniu nad odwołaniem marszałka Bu… - To pierwsza od 22 lat kontrola poselska w Urzędzie Marszałkowskim. Jesteśmy na jej początku wraz z poseł Katarzyną Czocharą. Kontrola ma zbadać wszystkie… » więcej 2020-08-21, godz. 14:40 Młodzieżowa Loża Radiowa o podwyżkach dla najważniejszych osób w państwie i dymisjach ministrów Szumowskiego i… Studio plenerowe Radia Opole odwiedził Jarosław Draguć z Młodych Demokratów (Platforma Obywatelska), Michał Kalinowski z Lewicy i Piotr Fajbuś z Konfederacji… » więcej 2020-08-21, godz. 14:18 Anna Zięty o nauce zdalnej i o tym, dlaczego nie korzysta się ze zdobyczy nauki - Nauka zdalna wcale nie musi zastąpić całkowicie nauki stacjonarnej - zastrzegła dr Anna Zięty z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej 2020-08-20, godz. 15:07 Debata "Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa": o niedzielach wolnych od handlu i podwyżkach płac W debacie uczestniczyli: dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA w Opolu Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłow… » więcej 2020-08-20, godz. 12:30 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem Szereg tematów w dzisiejszej rozmowie Magdaleny Ogórek z posłem PiS Tomaszem Latosem. Wśród nich m.in. dymisja szefa MSZ Jacka Czaputowicza, odejście ministra… » więcej 2020-08-19, godz. 14:25 Szymon Godyla o podwyżkach dla polityków, sytuacji na Białorusi i kondycji Nowoczesnej - Widzieliśmy obrazki gdzie OMON i milicja pałują ludzi, są też ofiary śmiertelne i ciężko to sobie wyobrazić, a to przecież tuż za naszą granicą… » więcej 2020-08-19, godz. 14:16 Manfred Grabelus o segregacji śmieci, ich utylizacji i braku kaucjowania butelek - Trudno powiedzieć czy będzie rewolucja. Na pewno jest potrzebna zmiana systemu i podejścia do śmieci – zastrzegł Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-08-18, godz. 14:30 Łukasz Nowak o tym, że strażakom także w deszcze roboty nie brakuje - W powiecie głubczyckim po popołudniowej burzy z intensywnym opadem deszczu odnotowaliśmy 36 interwencji związanych z usuwaniem skutków tego zdarzenia -poinformował… » więcej 2020-08-18, godz. 14:05 Marek Cholewa o kondycji opolskich lasów, jak je chronić i stanie Biskupiej Kopy - Lasy zajmują 26% powierzchni województwa opolskiego. To blisko przeciętnej krajowej, która wynosi 28%. Są takie województwa jak lubuskie, które ma 70%… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***