Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Błażej Choroś o nowej szefowej Komisji Europe ...
2019-07-18, 14:26 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Dr Błażej Choroś o nowej szefowej Komisji Europejskiej, politycznej układance w PE i o szansach polskich polityków na teki komisarzy

Dr Błażej Choroś o nowej szefowej Komisji Europejskiej, politycznej układance w PE i o szansach polskich polityków na teki komisarzy
- Ursula von der Leyen silnie podkreślała takie dwa obszary, które zresztą są też definiowane jako największe wyzwania Unii Europejskiej: to jest kwestia klimatu i ochrona środowiska, a druga to praworządność. Czyli chodzi o sytuację państw, które nie do końca przestrzegają lub kontestują wartości Unii Europejskiej, choć te państwa nie robią tego wprost, albo uważają, że nie kontestują tych wartości, choć Komisja Europejska ma inne zdanie. Podejrzewam, że w tej kwestii niewiele się zmieni – mówił w Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog Uniwersytetu Opolskiego.
Ursula von der Leyen otrzymała tylko o 9 głosów więcej ponad konieczne minimum, zdobyła 383 głosy. Przypomnijmy, poprzedni przewodniczący KE Jean Claude Juncker otrzymał 422 głosy.

- To było przejście o grubość włosa. Teraz będziemy mogli obserwować wiele grup politycznych, które będą mówiły, że przeszła dzięki ich głosom. Oprócz naszego PiS-u mówi tak węgierski Fidesz, laburzyści, więc chętnych do odbierania tego długu wdzięczności będzie wielu. To jedna z kilku negatywnych konsekwencji tego, że przechodzi się niewielką większością głosów. Nie możemy też sprawdzić kto konkretnie na nią głosował, więc udowodnienie tego jest w zasadzie niemożliwe – powiedział dr Choroś.

Naszego gościa zapytaliśmy też o procedurę przydziału tek komisarzy przez von der Leyen i kto z Polski ma na nie szanse.

- To jest proces dość specyficzny, bo każde państwo zgłasza jednego lub dwóch kandydatów. Szefowa komisji będzie przyporządkowywała pewne propozycje i to się odbywa w formie zakulisowych negocjacji, wiec państwa dostały informację, że np. komisja ma być zbalansowana płciowo, wiec wiadomo że jak ktoś wystawi kandydatkę kobietę to może dostać lepszą tekę, czyli m.in. taką gdzie jest więcej odpowiedzialności i władzy – powiedział politolog UO.

- Ale istotne są kompetencje tych osób - zwrócił uwagę dr Choroś. - Bo prócz przyporządkowania osoby do określonej teki przez przewodniczącą, potem są przesłuchania w PE, kandydat staje przed komisją np. do spraw rolnictwa i te przesłuchania są czasami bardzo ciężkie. Były przypadki gdzie kandydat wykazywał się niezbyt dużymi kompetencjami lub umiejętnościami językowymi, wiec albo kraj wycofywał kandydata albo on sam rezygnował. Kwestia kompetencji jest bardzo istotna - podkreślił dr Choroś.

Politolog Uniwersytetu Opolskiego ocenił też szansę Polaków na otrzymanie tek komisarzy. W mediach pojawiły się bowiem potencjalne kandydatury Jerzego Kwiecińskiego, Konrada Szymańskiego i Jadwigi Emilewicz.

Zobacz także

2019-08-16, godz. 15:05 Violetta Porowska o tym, że listy z kandydatami PiS do Sejmu i Senatu "koszą" przeciwników - Zaskakujących nazwisk, w takim sensie, że „nieznanych” albo nazwisk które są spoza naszego regionu, nie ma. To są wszystko nasze rodzime nazwiska, to osoby, ... » więcej 2019-08-16, godz. 14:22 Artur Kamiński, wiceprezes zarządu w grupie ZAK S.A o żeglowności Odry, znaczeniu logistyki i II Kongresie Żeglugi Śró ... - Modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej jest dla nas bardzo ważna - powiedział w Loży Radiowej Artur Kamiński, wiceprezes Grupy Azoty ZAK S.A, w Kędzierzynie- ... » więcej 2019-08-14, godz. 14:42 Dominik Pikos o sezonie letnim na turawskich jeziorach i gazyfikacji Turawy - Nasze jeziora to skrajności. Jezioro Średnie jest piękne, czyste i przyciąga wielu turystów i jest Jezioro Duże, niestety bardziej słynne, bo zielone. W tym ... » więcej 2019-08-14, godz. 14:24 Stanisław Rakoczy, lider PSL w regionie o koalicji z Kukizem, planach na kampanię i listach kandydatów - Jest realistą. Ze względu na kalendarz wyborczy narzucony przez termin wyborów, czas jest krótki trzeba sprawnych struktur, żeby zebrać podpisy - powiedział ... » więcej 2019-08-13, godz. 14:41 Arkadiusz Wiśniewski o Cieplaku, centrum przesiadkowym, drugim ratuszu, lotnisku w Opolu i wizycie w Rosji - Rusza rozbiórka "Cieplaka". Wielkiego "bum" nie będzie, w pobliżu jest szpital, więc zrezygnowaliśmy z eksplozji - powiedział w Loży Radiowej Arkadiusz Wiśn ... » więcej 2019-08-13, godz. 14:28 Piotr Woźniak o tym dlaczego nie będzie "jedynką" na opolskiej liście Lewicy, o tym co jednoczy koalicję i programie w ... - Koalicje polegają na tym, że trzeba w pewnych momentach ustąpić - powiedział w Loży Radiowej Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie pytany o to, czy m ... » więcej 2019-08-12, godz. 14:43 Leszek Korzeniowski, poseł PO o tym, że jest dinozaurem, oraz o tym jak młodzi koledzy radzą sobie w kampanii wyborczej - Jestem jakby dinozaurem sejmowym, jestem w pierwszej 25-tce najstarszych obecnych parlamentarzystów będących nieprzerwanie od 2001 roku i czas ustąpić pola ... » więcej 2019-08-12, godz. 14:20 Antoni Duda z PiS o swojej aktywności poselskiej, o nowej Marszałek Sejmu i tym, że kampania trwa 4 lata - Dla mnie nie ma czegoś takiego jak „gorąca kampania wyborcza”. My kampanię prowadzimy 4 lata i swoją pracą oraz swoimi działaniami pokazujemy społeczeństwu, ... » więcej 2019-08-09, godz. 14:18 Piotr Paszkiewicz z Przedwiośnia i Jan Zimoch z Młodej Prawicy o koalicjach tworzonych przez ich partie - Działanie Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy zdecydowanie wzmocniło nasze struktury - ocenił Jan Zimoch z Młodej Prawicy, czyli młodzieżówki partii Porozum ... » więcej 2019-08-09, godz. 14:16 Marcin Ociepa o swoim starcie w wyborach do Sejmu i politycznym mariażu Kukiz'15 z PSL-em - Jako jedyny minister z naszego województwa mam nieco większe możliwości przekonywania w Warszawie, że Opolszczyzna potrzebuje wsparcia - powiedział w Loży R ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »