Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna Sprawa o obciążeniach…
2019-07-11, 15:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna Sprawa o obciążeniach i ułatwieniach wprowadzanych dla przedsiębiorców oraz o tym jak wpłyną one na gospodarkę

Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna Sprawa o obciążeniach i ułatwieniach wprowadzanych dla przedsiębiorców oraz o tym jak wpłyną one na gospodarkę
Wyższa składka na ZUS, wzrost płacy minimalnej i pakiet Przyjazne Prawo. To zmiany, które wprowadzono, lub które będą wprowadzone za kilka miesięcy w Polsce. W debacie Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa rozmawialiśmy o tym, jak mogą one wpłynąć na przedsiębiorców, pracowników a jak na gospodarkę.
- Do jednego worka przedsiębiorców wrzuca się mikro, średnich i dużych przedsiębiorców. Dla mikro przedsiębiorców obciążenia, które nie wynikają z przychodów są dolegliwe - powiedział Piotr Pancześnik, z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Im wyższa składka na ubezpieczenie społeczne, tym wyższa emerytura - po prostu - odpowiedział Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Raban podnoszą jednoosobowe działalności gospodarcze, które niejednokrotnie są ukrywanymi etatami - uważa Grzegorz Kuliś, przedsiębiorca zrzeszony w Business Centre Club. - Jeżeli przeciętne wynagrodzenie rośnie, to składka do ZUS też. Jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorców, to system ubezpieczeń społecznych w Polsce nie jest taki zły w porównaniu do innych krajów Europy, na przykład Belgii.

- W ostatnich trzech latach wprowadzono udogodnienia dla mikroprzedsiębiorców, obciążenia mają dla przedsiębiorców drugorzędnie znaczenie. Ważniejsze jest dla nich jasne i precyzyjne prawo - stwierdził ekonomista dr Witold Potwora z WSZiA.

Zdaniem Lesława Adamczyka dla jednoosobowych działalności gospodarczych, które promują przedsiębiorczość w naszym kraju nie muszą być stosowane te same mechanizmy ubezpieczeń społecznych jak dla pracowników zatrudnionych na etatach. - To jest sprzeczne z samą ideą. Oni sami chcą zadbać o swoją przyszłość prowadząc działalność, więc powinni móc sami zdecydować, czy odkładają na emeryturę w ZUS - powiedział przedstawiciel BCC.

Zobacz także

2020-05-29, godz. 11:27 Tobiasz Gajda o kandydacie KO na prezydenta, pracach w senacie Obawy związane z umacnianiem się kandydata Rafała Trzaskowskiego słychać nawet na poziomie partyjnych młodzieżówek – ripostował Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów… » więcej 2020-05-29, godz. 11:25 Grzegorz Krukowski o kandydaturze opozycji, przebiegu kampanii wyborczej - Jesteśmy na nią gotowi – zastrzegł Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS, odnosząc się do ewentualnego rozpoczęcia kampanii wyborczej. Dodał, że Andrzej Duda… » więcej 2020-05-28, godz. 14:05 Grzegorz Kuliś o tarczach antykryzysowych, oczekiwaniach przedsiębiorców - Nie spodziewaliśmy się - jako przedsiębiorcy - takiej pomocy – powiedział Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC. – Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak realna… » więcej 2020-05-28, godz. 14:03 Jerzy Szteliga o tarczy antykryzysowej, stanowisku związków zawodowych - Znów jest jakaś regulacja, która dokonywana jest kosztem najsłabszych, bo pracobiorcy są tutaj najsłabsi – powiedział Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa… » więcej 2020-05-28, godz. 13:02 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Janem Kanthakiem Magdalena Ogórek i Jan Kanthak z Solidarnej Polski rozmawiali m.in. o nastrojach w sztabie Andrzeja Dudy i o sytuacji w której wygrałby kandydat opozycji. » więcej 2020-05-28, godz. 12:48 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Katarzyną Czocharą Magdalena Ogórek i Katarzyna Czochara rozmawiały m.in. o zachowaniu opozycji względem organizacji wyborów prezydenckich, ostatniej konferencji Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2020-05-27, godz. 14:51 Jacek Mazur o pacjentach szpitala jednoimiennego, walce z wirusem - Najstarszą pacjentką była blisko 103 – letnia pacjentka, która po wyleczeniu trafiła do domu – wyjaśnił dr Jacek Mazur, zastępca dyrektora do spraw medycznych… » więcej 2020-05-27, godz. 09:00 Jarosław Kończyło o pracy szpitala jednoimiennego, wysiłku personelu - Pacjentów zarażonych koronawirusem przyjęliśmy około czterystu – powiedział Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-26, godz. 13:19 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Piotra Semki cz.5 [AUDIO] » więcej 2020-05-26, godz. 14:02 Stanisław Rakoczy o swoim odwołaniu, latach pracy w samorządzie i planach na przyszłość - Jutro przypada 30-lecie samorządu. Prawie cały ten okres przepracowałem właśnie w samorządach – przyznał Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa . » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »