Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna Sprawa o obciążeniach…
2019-07-11, 15:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna Sprawa o obciążeniach i ułatwieniach wprowadzanych dla przedsiębiorców oraz o tym jak wpłyną one na gospodarkę

Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna Sprawa o obciążeniach i ułatwieniach wprowadzanych dla przedsiębiorców oraz o tym jak wpłyną one na gospodarkę
Wyższa składka na ZUS, wzrost płacy minimalnej i pakiet Przyjazne Prawo. To zmiany, które wprowadzono, lub które będą wprowadzone za kilka miesięcy w Polsce. W debacie Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa rozmawialiśmy o tym, jak mogą one wpłynąć na przedsiębiorców, pracowników a jak na gospodarkę.
- Do jednego worka przedsiębiorców wrzuca się mikro, średnich i dużych przedsiębiorców. Dla mikro przedsiębiorców obciążenia, które nie wynikają z przychodów są dolegliwe - powiedział Piotr Pancześnik, z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- Im wyższa składka na ubezpieczenie społeczne, tym wyższa emerytura - po prostu - odpowiedział Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Raban podnoszą jednoosobowe działalności gospodarcze, które niejednokrotnie są ukrywanymi etatami - uważa Grzegorz Kuliś, przedsiębiorca zrzeszony w Business Centre Club. - Jeżeli przeciętne wynagrodzenie rośnie, to składka do ZUS też. Jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorców, to system ubezpieczeń społecznych w Polsce nie jest taki zły w porównaniu do innych krajów Europy, na przykład Belgii.

- W ostatnich trzech latach wprowadzono udogodnienia dla mikroprzedsiębiorców, obciążenia mają dla przedsiębiorców drugorzędnie znaczenie. Ważniejsze jest dla nich jasne i precyzyjne prawo - stwierdził ekonomista dr Witold Potwora z WSZiA.

Zdaniem Lesława Adamczyka dla jednoosobowych działalności gospodarczych, które promują przedsiębiorczość w naszym kraju nie muszą być stosowane te same mechanizmy ubezpieczeń społecznych jak dla pracowników zatrudnionych na etatach. - To jest sprzeczne z samą ideą. Oni sami chcą zadbać o swoją przyszłość prowadząc działalność, więc powinni móc sami zdecydować, czy odkładają na emeryturę w ZUS - powiedział przedstawiciel BCC.

Zobacz także

2020-07-13, godz. 15:51 WYBORY 2020: Joanna Maksymowicz-Szczepańska o szczegółowych danych i ciekawostkach z głosowania - Bardzo chcieliśmy, żeby frekwencja w województwie przekroczyła magiczne 60%, ale niestety się to nie udało, trochę nam zabrakło, dokładnie 0,8 procenta, ponieważ… » więcej 2020-07-10, godz. 15:52 WYBORY 2020: Młodzieżowa LR o kandydatach, przepływach elektoratów i kampanii wyborczej Spore różnice zdań wśród młodych z różnych opcji politycznych. » więcej 2020-07-10, godz. 13:35 WYBORY 2020: Beata Kempa o ostatnich godzinach kampanii i sporach politycznych w Brukseli - To jest już ostatnia prosta, ale każdy głos jest na wagę złota. JA chciałabym, żeby to była kampania kulturalna, ale jest ostra weszła w fazę brutalności, a… » więcej 2020-07-09, godz. 14:22 Debata "Wspólna sprawa" (09.07.2020): O bezrobociu i kondycji polskiej i opolskiej gospodarki W naszej debacie udział wzięli związkowcy, przedstawiciel ZUS oraz ekonomista i biznesmen. » więcej 2020-07-09, godz. 12:26 Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów" i wykorzystaniu funduszy unijnych - Rządowy program „Mosty dla regionów” jest finansowany z budżetu państwa, to prawie 2,3 mld złotych na opracowanie dokumentacji, czyli tego pierwszego etapu do… » więcej 2020-07-09, godz. 11:22 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską Przed nami II tura wyborów prezydenckich; do urn pójdziemy już 12 lipca, w niedzielę. Przypomnijmy, w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 43% głosów… » więcej 2020-07-08, godz. 14:28 WYBORY 2020: Antoni Konopka o wyniku kandydata PSL-u, pozycji Polski w UE - Wybory prezydenckie dla PSL-u i naszych kandydatów zawsze były trudne - stwierdził Antoni Konopka, wicemarszałek województwa z Polskiego Stronnictwa Opolski… » więcej 2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię - powiedział… » więcej 2020-07-07, godz. 15:44 WYBORY 2020: Bartłomiej Czuchnowski o preferencjach wyborczych, programie Konfederacji - Nie ufamy tak naprawdę jednemu, jak i drugiemu kandydatowi - powiedział Bartłomiej Czuchnowski z Konfederacji. – Dlatego pozostawiamy naszym wyborcom decyzję… » więcej 2020-07-07, godz. 15:42 WYBORY 2020: Bartłomiej Machnik o braku bezpośredniej konfrontacji kandydatów na prezydenta - Nie mamy i prawdopodobnie już nie będziemy mieli debaty dwóch kandydatów na prezydenta - stwierdził politolog dr Bartłomiej Machnik . » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »