Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji…
2019-07-09, 14:08 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny, rozmowach na konwencji PiS w panelu „Rzeką Taniej” i busach 500 plus objeżdżających województwo

Adrian Czubak o „spychologii” dotyczącej modernizacji pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny, rozmowach na konwencji PiS w panelu „Rzeką Taniej” i busach 500 plus objeżdżających województwo
- Zaczęła się spychologia. Bo zaczynając od początku mogę zachęcić do przeczytania takiego dokumentu jak strategia rozwoju województwa opolskiego, której autorem jest samorząd województwa. Za jego realizację odpowiada samorząd województwa i co zrobił w zakresie modernizacji góry św. Anny? Nic – mówił w Loży Radiowej wojewoda Adrian Czubak odnosząc się do dzisiejszej publikacji NTO. Zacytował także fragment strategii, w którym jest mowa o tym, że atrakcyjność województwa będzie wzrastała przez modernizację obiektów dziedzictwa kulturowego, do których należy m.in. Góra św. Anny.
Przypomnijmy, że ten obiekt jest własnością Skarbu Państwa. – Ale w czyim jest zarządzie? Samorządu – podkreślił Adrian Czubak.

- Ja podjąłem wszelkie działania, zacząłem przekonywać odpowiednie osoby i udało się tę całą inwestycję wpisać do Kontraktu Terytorialnego. A to oznacza przyznanie jej dodatkowych punktów, co umożliwiło otrzymanie dużego wsparcia w ramach dotacji. I inwestor, czyli gmina Leśnica i starostwo strzeleckie otrzymali tyle ile potrzebowali. Natomiast nie jestem po wyższej szkole wróżbiarstwa, żeby wiedzieć, że w ciągu kilku lat koszty inwestycyjne wzrosną, to powinien przewidywać inwestor. Przez wiele lat nie zrobiono nic, żeby ta inwestycja była zakończona. Powoływanie się na wojewodę czy premiera jest spóźnione, co nie oznacza, że i tak podejmę działania, żeby ta inwestycja w ogóle się rozpoczęła – mówił Czubak.

W kolejnej części programu poruszyliśmy kwestię panelu pt. „Rzeką taniej”, czyli rozmów na temat żeglugi śródlądowej, które miały miejsce na katowickiej konwencji Zjednoczonej Prawicy.

- Ze swojej strony przedstawiłem jakie działania podjąłem, prócz realizacji polityki rządowej, aby na nowo zarazić entuzjazmem do rzeki. Kiedy patrzymy na inne kraje, to transport rzeczny jest jedną z ważniejszych gałęzi, przoduje Holandia, gdzie prawie 50% transportu odbywa się rzeką - mówił Czubak. W Polsce to tylko 0,3%.

Wojewoda wskazał też na Czechy, Słowację czy Bułgarię gdzie transport rzeką stanowi 12-15%. – Przed nami wiele zadań, pokazałem jak na przykładzie Opolszczyzny podjęliśmy ten temat na nowo poprzez np. deklarację odrzańską czy organizację II Kongresu Żeglugi Śródlądowej - mówił Czubak.

Przypomnijmy, kongres odbędzie się we wrześniu w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu.

Adrian Czubak przypomniał także o busach 500 plus objeżdżających województwo. Do tej pory był w ponad 20 gminach i będzie odwiedzał kolejne miejscowości.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »