Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa”…
2019-07-04, 15:47 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o innowacyjności

Debata...
137 milionów złotych dofinansowania pozyskały opolskie firmy w latach 2016-2018 z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na 23 projekty. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym spotkali się opolscy przedsiębiorcy z przedstawicielami i ekspertami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, aby porozmawiać o możliwości pozyskania dotacji na innowacje. A w Loży Radiowej w debacie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa rozmawialiśmy o innowacyjności polskiej gospodarki i poziomie innowacyjności w naszym regionie.
- Opolscy przedsiębiorcy są bardzo sprawni w pozyskiwaniu dotacji i tworzeniu innowacji. Piszę o tym książkę w której chcę udowodnić, że nie jesteśmy zaściankiem. Mamy opolskie firmy, które działają w takich regionach jak Afryka czy Azja wschodnia. W Opolu są przedsiębiorstwa wykorzystujące technologie tylko dla wybranych - powiedział ekonomista WSZiA dr Witold Potwora.

Zdaniem Lesława Adamczyka z BCC pieniądze z dotacji są wykorzystywane efektywnie. - Pozyskanie ich nie jest jednak takie proste. Na przykład kryteria programu "Szybka ścieżka" to 20 stron, a jeszcze regulamin, wzory dokumentów itd - powiedział przedstawiciel pracodawców.

- Skala tych środków, 137 mln na województwo wydaje się olbrzymią. Ale wydatki na badania i rozwój w ponadnarodowych korporacji w grę wchodzą miliardy dolarów - zwrócił uwagę Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Przedstawiciel pracowników, Sebastian Koćwin z OPZZ zaznaczył, że budżety takich korporacji są często większe niż budżety państw, więc nic w tym dziwnego. - Środków, które przedsiębiorcy mogą w Polsce pozyskać jest jednak stosunkowo dużo. Bardzo popieram inicjatywy związane z innowacyjnością, ale Polska jest raczej, moim zdaniem, państwem, gdzie wykonuje się proste operacje a pracownicy mało zarabiają.

W drugiej części programu rozmawialiśmy o kondycji związków zawodowych.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »