Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Stanisław Szwed o tym, jak będzie funkcjonował p ...
2019-06-25, 11:15 Autor: Marek Świercz

Stanisław Szwed o tym, jak będzie funkcjonował poszerzony program Rodzina 500 plus

Stanisław Szwed o tym, jak będzie funkcjonował poszerzony program Rodzina 500 plus
- Bardzo dobra wiadomość dla rodzin, startuje 500 plus do pierwszego dziecka, właściwie do każdego dziecka do 18. roku, życia, bez kryterium dochodowego - mówił w Loży Radiowej Stanisław Szwed, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Spotkałem się w Opolu z samorządami, żeby sprawdzić, jaki jest stan przygotowań do realizacji tego programu. Od 1 lipca będzie można składać wnioski drogą elektroniczną, można także - dodam - składać też wnioski na szkolną wyprawkę.
Nasz gość mówi, że niezbędne pieniądze zostaną przekazane do wojewodów zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez poszczególne gminy.

- Samorządy mają trzy miesiące na wypłatę tych świadczeń, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobiły to wcześniej - dodał Szwed. - Zakładamy, że wnioski będą realizowane na bieżąco i nie będzie jakiejś kumulacji wypłat. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym to dobra wiadomość dla polskich rodzin.

Nasz gość dodaje, że w tegorocznym budżecie na program Rodzina 500 plus zaplanowano 31 mld zł, w przyszłym roku będzie to 41 mld zł. W województwie opolski wypłacano do tej pory około 38 mln zł, teraz będzie ponadpięćdziesięcioprocentowy wzrost, od 1 lipca będzie to 80 mln zł miesięcznie.

- W waszym regionie program obejmie około 150 tysięcy dzieci - wyliczał Szwed. - W przyszłym roku do opolskich rodzin w ramach tego programu trafi więc około miliarda złotych.

Nasz gość podkreślił także, że nie potwierdziły się obawy podnoszone przez przeciwników programu, że pieniądze będą marnotrawione i wydawane na niewłaściwe cele.

- W skali kraju mamy tylko 4 promile takich przypadków - informuje Szwed. - To te przypadki, gdy gminy nie wypłacają rodzinom pieniędzy, ale przekazują im świadczenie rzeczowe.

Zobacz także

2019-07-22, godz. 15:08 Kamil Bortniczuk o karaniu pospolitych bandytów, ideologii LGBT i fałszywym konserwatyzmie ludowców - Nie zgadzam się z tezą, że wydarzenia w Białymstoku oznaczają odrodzenie się faszyzmu. W każdym społeczeństwie są ludzie, którzy nie przestrzegają obowiązuj ... » więcej 2019-07-22, godz. 14:37 Ryszard Wilczyński o swojej własnej „szóstce”, podzielonej opozycji i najbliższych działaniach Platformy - W dniu w którym Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt Koalicji Europejskiej nie spełnił oczekiwań, że rzekomo jest odchylenie lewicowe i że poszukują własn ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:32 Ks. Marek Dziony o pierwszych miesiącach funkcjonowania Rady Młodzieżowej przy TSKN-ie, o jej strukturze i działalności - Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej jest organem niezależnym od TSKN-u, natomiast przewodniczący TSKN Rafał Bartek chciał mieć taką radę młodzieżową, ... » więcej 2019-07-21, godz. 08:15 Katarzyna Kownacka i Piotr Regeńczuk o mniej i bardziej egzotycznych oczekiwaniach inwestorów - Nie jest niczym dziwnym, że duży inwestor oczekuje wsparcia także w postaci finansowych grantów. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi naprawdę duża inwestycja, któr ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:47 WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"? Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gos ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:26 Dr Błażej Choroś o nowej szefowej Komisji Europejskiej, politycznej układance w PE i o szansach polskich polityków na ... - Ursula von der Leyen silnie podkreślała takie dwa obszary, które zresztą są też definiowane jako największe wyzwania Unii Europejskiej: to jest kwestia klim ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:07 Monika Czech-Tańczuk o walce jerzyków z komarami, miejsko-wiejskiej suszy i azbeście - Oczywiście w ramach walki z komarami nadal stosujemy różne środki chemiczne, ale już od jakiegoś czasu stawiamy przede wszystkim na metody biologiczne. Najw ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:05 Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia - My nie oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w 24 godziny rozwiąże kryzys lekowy, bo on jest w całej Europie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych - powiedział w ... » więcej 2019-07-17, godz. 07:33 Bożena Kalecińska o tym, co rząd robi dla coraz liczniejszej populacji cudzoziemców - Nie jest zaskakujące to, że cudzoziemcy na Opolszczyźnie budzą coraz większe zainteresowanie, cieszy, że marszałek chce dołożyć swoją cegiełkę do ich integr ... » więcej 2019-07-16, godz. 14:57 Adrian Czubak o programie "Razem bezpieczniej", wydaniu pozwolenia na budowę obwodnicy Niemodlina i tzw. funduszu auto ... - Na rok 2019 minister przekazał pulę 6 mln złotych dla całego kraju i są 104 projekty z całej Polski, w tym 5 z województwa opolskiego. I na ten rok pozyskan ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »