Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla o zielonym świetle dla Zielonych i ...
2019-06-24, 15:07 Autor: Marek Świercz, Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla o zielonym świetle dla Zielonych i odkurzonym okrągłym stole

Ryszard Galla o zielonym świetle dla Zielonych i odkurzonym okrągłym stole
- Oczywiście uważnie obserwujemy to, co się dzieje na niemieckiej scenie politycznej. Pamiętamy dobrze, że gdy w Berlinie rządziła koalicja SPD i Zielonych, to musieliśmy nieźle zaciskać pasa - mówił w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - Ale myślę, że sporo będzie także zależeć od tego, jak się ostatecznie poukłada sytuacja w Unii Europejskiej po majowych eurowyborach - dodał.
Galla wspominał, że gdy poprzednim razem chadecy stracili władzę, rząd Gerharda Schroedera i Joschki Fischera zmienił priorytety i wycofał się z mocnego wspierania Niemców żyjących poza granicami kraju, co robił wcześniej rząd Helmuta Kohla. Jak będzie teraz?

- Do wyborów w Niemczech jest jeszcze sporo czasu, zobaczymy. Czy możliwy jest "zielony kanclerz", jak spekulują dziś media? Pewne jest, że mamy dziś zielone światło dla Zielonych. SPD ma bardzo poważne kłopoty, także CDU jest osłabiona - mówił nasz gość. - Widać, że społeczeństwo jest nie do końca zadowolone z sytuacji i stawia na partie krytyczne wobec istniejącego układu. Jak nie na Zielonych, to AfD, prawicę, która jest szczególnie silna we wschodnich landach.

Galla mówił także o obradach polsko-niemieckiego okrągłego stołu, który - uwaga - spotkał się po czteroletniej przerwie. Skąd ta przerwa? Jego zdaniem, zadecydował kalendarz wyborczy, i w Polsce, i w Niemczech, gdzie - przypomnijmy - koalicję rządzącą budowano mozolnie przez wiele miesięcy.

- Bardzo mocno zmienił się skład delegacji, zwłaszcza ze strony polskiego rządu. Dyskutowaliśmy przez sześć godzin, między innymi o edukacji. I były to trudne rozmowy - relacjonował poseł MN. - Nas szczególnie zaniepokoiło stwierdzenie przedstawiciela polskiego rządu, że w traktowaniu mniejszości rząd będzie się stosował do zasady wzajemności. Bardzo byśmy nie chcieli zostać zakładnikami relacji politycznych.

Nasz gość zapowiedział także, że Mniejszość Niemiecka przygotowuje się do wyborów parlamentarnych w Polsce.

- Jak zawsze, pójdziemy pod własnym szyldem - zadeklarował.

Zobacz także

2019-07-22, godz. 15:08 Kamil Bortniczuk o karaniu pospolitych bandytów, ideologii LGBT i fałszywym konserwatyzmie ludowców - Nie zgadzam się z tezą, że wydarzenia w Białymstoku oznaczają odrodzenie się faszyzmu. W każdym społeczeństwie są ludzie, którzy nie przestrzegają obowiązuj ... » więcej 2019-07-22, godz. 14:37 Ryszard Wilczyński o swojej własnej „szóstce”, podzielonej opozycji i najbliższych działaniach Platformy - W dniu w którym Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt Koalicji Europejskiej nie spełnił oczekiwań, że rzekomo jest odchylenie lewicowe i że poszukują własn ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:32 Ks. Marek Dziony o pierwszych miesiącach funkcjonowania Rady Młodzieżowej przy TSKN-ie, o jej strukturze i działalności - Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej jest organem niezależnym od TSKN-u, natomiast przewodniczący TSKN Rafał Bartek chciał mieć taką radę młodzieżową, ... » więcej 2019-07-21, godz. 08:15 Katarzyna Kownacka i Piotr Regeńczuk o mniej i bardziej egzotycznych oczekiwaniach inwestorów - Nie jest niczym dziwnym, że duży inwestor oczekuje wsparcia także w postaci finansowych grantów. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi naprawdę duża inwestycja, któr ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:47 WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"? Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gos ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:26 Dr Błażej Choroś o nowej szefowej Komisji Europejskiej, politycznej układance w PE i o szansach polskich polityków na ... - Ursula von der Leyen silnie podkreślała takie dwa obszary, które zresztą są też definiowane jako największe wyzwania Unii Europejskiej: to jest kwestia klim ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:07 Monika Czech-Tańczuk o walce jerzyków z komarami, miejsko-wiejskiej suszy i azbeście - Oczywiście w ramach walki z komarami nadal stosujemy różne środki chemiczne, ale już od jakiegoś czasu stawiamy przede wszystkim na metody biologiczne. Najw ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:05 Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia - My nie oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w 24 godziny rozwiąże kryzys lekowy, bo on jest w całej Europie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych - powiedział w ... » więcej 2019-07-17, godz. 07:33 Bożena Kalecińska o tym, co rząd robi dla coraz liczniejszej populacji cudzoziemców - Nie jest zaskakujące to, że cudzoziemcy na Opolszczyźnie budzą coraz większe zainteresowanie, cieszy, że marszałek chce dołożyć swoją cegiełkę do ich integr ... » więcej 2019-07-16, godz. 14:57 Adrian Czubak o programie "Razem bezpieczniej", wydaniu pozwolenia na budowę obwodnicy Niemodlina i tzw. funduszu auto ... - Na rok 2019 minister przekazał pulę 6 mln złotych dla całego kraju i są 104 projekty z całej Polski, w tym 5 z województwa opolskiego. I na ten rok pozyskan ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »