Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marcin Palade o tym, że przygotowanie trafnej pr ...
2019-06-19, 12:23 Autor: Maciej Wajler

Marcin Palade o tym, że przygotowanie trafnej prognozy wyborczej to wyższa szkoła jazdy

Marcin Palade o sondażach w wyborach
- Najważniejszą zmianą jakościową jest to, że są już dwie czy trzy instytucje, które postanowiły pochylić się nad trafnością sondaży w Polsce. Przypomnę, że taką batalię toczyłem jako badacz jeszcze na początku poprzedniej dekady. Wiodące firmy badawcze uważały wtedy, że podstawą do rozstrzygania o wiarygodności firmy nie jest do końca to, czy precyzyjnie przewiduje wynik wyborów. A to jest przecież kluczowe – mówił w Loży Radiowej Marcin Palade, politolog i specjalista od sondaży, były prezes Radia Opole, który za trafny sondaż przed eurowyborami otrzymał właśnie wyróżnienie Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego.
To nie pierwsze takie wyróżnienie – jakiś czas temu Ośrodek Badań Wyborczych, którym kierował wtedy Palade, został przez Centrum im. Adama Smitha wskazany jako sondażownia, która najtrafniej prognozuje wyborcze wyniki.

- To było wtedy, gdy przewidzieliśmy zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich – mówi nasz gość. – Inne ośrodki do końca wieszczyły zwycięstwo Donalda Tuska.

Jego zdaniem, niezbędne są wieloletnie doświadczenia i własne bazy danych, bo nie jest tak, że wynik wyborów da się przewidzieć na podstawie sondaży. Bo sondaż jest tylko „fotografią chwili”, poza tym ostatni sondaż można opublikować przed ciszą wyborczą a po jej ogłoszeniu dużo się jeszcze może zdarzyć.

- W tym roku na eurowynik wpłynęły dwie kwestie: zachowanie opozycji na terenach powodziowych oraz bluźniercza manifestacja w Gdańsku – tłumaczy Palade.

Nasz gość przez lata kojarzony był z prawyborami. Także w tym roku (razem z Ministerstwem Cyfryzacji, bo w grę wchodzi testowanie elektronicznego głosowania) zapowiada na 6 października prawybory w Wieruszowie.

- Doświadczenia w organizacji takich imprez mają też Nysa i Głuchołazy, zapraszam oba samorządy do współpracy – dodaje.

Zobacz także

2019-07-24, godz. 14:46 Adam Leszczyński o rozkopanym Opolu, cząstkowych remontach w mieście i o cennym głosie mieszkańców oraz ... ekologów - Kiedyś po sieci krążył taki dowcip, że Opole jest zamknięte z powodu remontów i coś jest na rzeczy – powiedział w Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik M ... » więcej 2019-07-24, godz. 14:47 Stanisław Rakoczy o przedwyborczych układankach z udziałem ludowców i o tym, że D'Hondta się nie boi - Nie czuję, że jestem balastem - stwierdził Stanisław Rakoczy, lider opolskich struktur PSL, komentując wypowiedź Bezpartyjnych Samorządowców, że nie pójdą z ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:55 Michał Pytlik o tym czy za marszami równości stoją „lotne brygady LGBT”, o przebiegu zajść w Białymstoku i współpracy ... - Pojechałem do Białegostoku bo wiedziałem, że będą tam się działy ważne wydarzenia. To był pierwszy w historii marsz równości w tym mieście, a Białystok w Po ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:54 Robert Węgrzyn o swoim długim powrocie do Platformy Obywatelskiej - Studia nie zawsze kończą ci zdolni, czasem kończą je ci najbardziej uparci - tak z dystansem do samego siebie w Loży Radiowej Robert Węgrzyn opowiadał o swo ... » więcej 2019-07-22, godz. 15:08 Kamil Bortniczuk o karaniu pospolitych bandytów, ideologii LGBT i fałszywym konserwatyzmie ludowców - Nie zgadzam się z tezą, że wydarzenia w Białymstoku oznaczają odrodzenie się faszyzmu. W każdym społeczeństwie są ludzie, którzy nie przestrzegają obowiązuj ... » więcej 2019-07-22, godz. 14:37 Ryszard Wilczyński o swojej własnej „szóstce”, podzielonej opozycji i najbliższych działaniach Platformy - W dniu w którym Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt Koalicji Europejskiej nie spełnił oczekiwań, że rzekomo jest odchylenie lewicowe i że poszukują własn ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:32 Ks. Marek Dziony o pierwszych miesiącach funkcjonowania Rady Młodzieżowej przy TSKN-ie, o jej strukturze i działalności - Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej jest organem niezależnym od TSKN-u, natomiast przewodniczący TSKN Rafał Bartek chciał mieć taką radę młodzieżową, ... » więcej 2019-07-21, godz. 08:15 Katarzyna Kownacka i Piotr Regeńczuk o mniej i bardziej egzotycznych oczekiwaniach inwestorów - Nie jest niczym dziwnym, że duży inwestor oczekuje wsparcia także w postaci finansowych grantów. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi naprawdę duża inwestycja, któr ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:47 WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"? Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gos ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:26 Dr Błażej Choroś o nowej szefowej Komisji Europejskiej, politycznej układance w PE i o szansach polskich polityków na ... - Ursula von der Leyen silnie podkreślała takie dwa obszary, które zresztą są też definiowane jako największe wyzwania Unii Europejskiej: to jest kwestia klim ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »