Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Kpt Piotr Płuciennik o historii i święcie 10 Opolskiej…
2019-06-18, 13:59 Autor: Łukasz Fura

Kpt Piotr Płuciennik o historii i święcie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej

Kpt Piotr Płuciennik o historii Opolskiej Brygady Logistycznej.
- Logistycy przyjeżdżają pierwsi i wyjeżdżają ostatni - mówił w Loży Radiowej kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, która w tym roku świętuje 20-lecie istnienia.
Brygada została sformowana rozkazem z lutego 1999 roku i praktycznie od razu musiała się zabrać do roboty, bo trzeba było zabezpieczyć żołnierzy, którzy pojechali na misję do Macedonii. Jak mówi nasz gość, utworzenie takich logistycznych jednostek (jest jeszcze druga z numerem 1, ale młodsza od opolskiej o parę miesięcy) było odpowiedzią na nowe wyzwania związane z wejściem do NATO. Zmieniła się strategia, przeciwnik z czasów Polski Ludowej i Ludowego Wojska Polskiego zamienił się w sojusznika, zmieniły się także zadania: trzeba było zadbać o zaopatrzenie żołnierzy, którzy w ramach misji NATO (i nie tylko) wyjeżdżali na drugi koniec świata.

Jak opowiada nasz gość, działania logistyków przypominają trochę funkcjonowanie swego rodzaju uniwersalnego kombinatu: zaczynają od budowy bazy, czyli swego rodzaju miasteczka, a potem dbają o zaopatrzenie. Część wozi się z Polski, ale część kupuje się na miejscu, więc i umiejętności handlowe, z podpisywaniem umów, są tu niezbędne. A gdy misja się kończy i żołnierze wracają do domu, logistycy muszą zostać i po nich posprzątać.

Głównym punktem wtorkowych uroczystości było odsłonięcie pomnika upamiętniającego 20-lecie brygady - znalazły się na nim tablice wyliczające wszystkie misje zagraniczne, w których wzięli udział opolscy logistycy. W tej chwili służą w pięciu miejscach: w Afganistanie, Iraku, Bośni-Hercegowinie, Rumunii (ćwiczą z miejscowymi żołnierzami w ramach zabezpieczenia południowej flanki NATO) i Włoszech (tam nasi żołnierze stacjonują na Sycylii i pomagają w monitorowaniu problemu przemytu ludzi, narkotyków czy broni przez Morze Śródziemne).

- Działamy także na terenie kraju, zabezpieczamy logistycznie jednostki stacjonujące na południu kraju - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »