Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Andrzej Żylak o tym, dlaczego Polak i Chorwat to ...
2019-06-12, 14:28 Autor: Maciej Wajler

Andrzej Żylak o tym, dlaczego Polak i Chorwat to dwa bratanki

- Chorwaci i Polacy bardzo się lubią, nie bez znaczenia jest tu podobieństwo języka, które naprawdę ułatwia komunikację. Czujemy się tam nie jak obcy, ale trochę tak, jakbyśmy byli u siebie - mówił w Loży Radiowej Andrzej Żylak, honorowy konsul Republiki Chorwacji w Opolu (opolski konsulat obejmuje także województwo dolnośląskie i część śląskiego) a także honorowy obywatel Zagrzebia.
Przygoda naszego gościa z Chorwacją zaczęła się jeszcze w czasach słusznie minionych, kiedy to jeździło się na wczasy do Jugosławii, traktowanej wtedy jak przedsionek bogatego Zachodu. Operacja była skomplikowana: jako górnik musiał pracować w weekendy, za co dostawał dolary, bez których nie można było dostać specjalnej paszportowej wkładki (potrzeba było 100 dolarów na osobę) umożliwiającej wyjazd do kraju Josipa Broz Tito.

Potem nasz gość został szefem budowy kopalni węgla w rejonie Prisztiny, gdzie pracował z Chorwatami i miał okazję poznać historię zarówno Jugosławii, jak i Chorwacji. Budowy nie dokończono, bo wybuchła domowa wojna. Ale z nią wiąże się inna wyjątkowo ciekawa historia. Żylak miał pojechać do Zagrzebia na targi, ale Zagrzeb właśnie został zbombardowany. Żona odradzała, on jednak się uparł i pojechał. I okazało się, że jest w hotelu "Dubrownik" jedynym cudzoziemcem, co zrobiło z niego lokalnego bohatera - został zaproszony na spotkanie z prezydentem Republiki Chorwacji, następnego dnia obskoczyli do dziennikarze. Potem przez lata był rozpoznawany jako ten Polak, który nie bał się przyjechać do bombardowanej stolicy Chorwacji.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o branży turystycznej w Chorwacji. Czasy, gdy było tam tanio, przynajmniej na początku sezonu, już się skończyły, ale otwierają się nowe możliwości wypoczynku w sieci małych hotelików budowanych masowo wzdłuż wybrzeża. Swoje zrobił też serial "Gra o tron", w dużej mierze kręcony w malowniczych krajobrazach Chorwacji - w modzie są wycieczki po miejscach kręcenia poszczególnych scen.

Już poza anteną nasz gość zdradził, że fascynuje się modą i prowadzi na Instagramie konto pod hasłem "pastelowa elegancja". Robi wrażenie, polecamy.

Zobacz także

2019-07-22, godz. 15:08 Kamil Bortniczuk o karaniu pospolitych bandytów, ideologii LGBT i fałszywym konserwatyzmie ludowców - Nie zgadzam się z tezą, że wydarzenia w Białymstoku oznaczają odrodzenie się faszyzmu. W każdym społeczeństwie są ludzie, którzy nie przestrzegają obowiązuj ... » więcej 2019-07-22, godz. 14:37 Ryszard Wilczyński o swojej własnej „szóstce”, podzielonej opozycji i najbliższych działaniach Platformy - W dniu w którym Kosiniak-Kamysz powiedział, że projekt Koalicji Europejskiej nie spełnił oczekiwań, że rzekomo jest odchylenie lewicowe i że poszukują własn ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:32 Ks. Marek Dziony o pierwszych miesiącach funkcjonowania Rady Młodzieżowej przy TSKN-ie, o jej strukturze i działalności - Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej jest organem niezależnym od TSKN-u, natomiast przewodniczący TSKN Rafał Bartek chciał mieć taką radę młodzieżową, ... » więcej 2019-07-21, godz. 08:15 Katarzyna Kownacka i Piotr Regeńczuk o mniej i bardziej egzotycznych oczekiwaniach inwestorów - Nie jest niczym dziwnym, że duży inwestor oczekuje wsparcia także w postaci finansowych grantów. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi naprawdę duża inwestycja, któr ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:47 WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"? Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gos ... » więcej 2019-07-18, godz. 14:26 Dr Błażej Choroś o nowej szefowej Komisji Europejskiej, politycznej układance w PE i o szansach polskich polityków na ... - Ursula von der Leyen silnie podkreślała takie dwa obszary, które zresztą są też definiowane jako największe wyzwania Unii Europejskiej: to jest kwestia klim ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:07 Monika Czech-Tańczuk o walce jerzyków z komarami, miejsko-wiejskiej suszy i azbeście - Oczywiście w ramach walki z komarami nadal stosujemy różne środki chemiczne, ale już od jakiegoś czasu stawiamy przede wszystkim na metody biologiczne. Najw ... » więcej 2019-07-17, godz. 15:05 Marek Tomków o kryzysie lekowym, o jego przyczynach i rozmowach o tym problemie na sejmowej komisji zdrowia - My nie oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w 24 godziny rozwiąże kryzys lekowy, bo on jest w całej Europie, a nawet i w Stanach Zjednoczonych - powiedział w ... » więcej 2019-07-17, godz. 07:33 Bożena Kalecińska o tym, co rząd robi dla coraz liczniejszej populacji cudzoziemców - Nie jest zaskakujące to, że cudzoziemcy na Opolszczyźnie budzą coraz większe zainteresowanie, cieszy, że marszałek chce dołożyć swoją cegiełkę do ich integr ... » więcej 2019-07-16, godz. 14:57 Adrian Czubak o programie "Razem bezpieczniej", wydaniu pozwolenia na budowę obwodnicy Niemodlina i tzw. funduszu auto ... - Na rok 2019 minister przekazał pulę 6 mln złotych dla całego kraju i są 104 projekty z całej Polski, w tym 5 z województwa opolskiego. I na ten rok pozyskan ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »