Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Andrzej Żylak o tym, dlaczego Polak i Chorwat to ...
2019-06-12, 14:28 Autor: Maciej Wajler

Andrzej Żylak o tym, dlaczego Polak i Chorwat to dwa bratanki

- Chorwaci i Polacy bardzo się lubią, nie bez znaczenia jest tu podobieństwo języka, które naprawdę ułatwia komunikację. Czujemy się tam nie jak obcy, ale trochę tak, jakbyśmy byli u siebie - mówił w Loży Radiowej Andrzej Żylak, honorowy konsul Republiki Chorwacji w Opolu (opolski konsulat obejmuje także województwo dolnośląskie i część śląskiego) a także honorowy obywatel Zagrzebia.
Przygoda naszego gościa z Chorwacją zaczęła się jeszcze w czasach słusznie minionych, kiedy to jeździło się na wczasy do Jugosławii, traktowanej wtedy jak przedsionek bogatego Zachodu. Operacja była skomplikowana: jako górnik musiał pracować w weekendy, za co dostawał dolary, bez których nie można było dostać specjalnej paszportowej wkładki (potrzeba było 100 dolarów na osobę) umożliwiającej wyjazd do kraju Josipa Broz Tito.

Potem nasz gość został szefem budowy kopalni węgla w rejonie Prisztiny, gdzie pracował z Chorwatami i miał okazję poznać historię zarówno Jugosławii, jak i Chorwacji. Budowy nie dokończono, bo wybuchła domowa wojna. Ale z nią wiąże się inna wyjątkowo ciekawa historia. Żylak miał pojechać do Zagrzebia na targi, ale Zagrzeb właśnie został zbombardowany. Żona odradzała, on jednak się uparł i pojechał. I okazało się, że jest w hotelu "Dubrownik" jedynym cudzoziemcem, co zrobiło z niego lokalnego bohatera - został zaproszony na spotkanie z prezydentem Republiki Chorwacji, następnego dnia obskoczyli do dziennikarze. Potem przez lata był rozpoznawany jako ten Polak, który nie bał się przyjechać do bombardowanej stolicy Chorwacji.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o branży turystycznej w Chorwacji. Czasy, gdy było tam tanio, przynajmniej na początku sezonu, już się skończyły, ale otwierają się nowe możliwości wypoczynku w sieci małych hotelików budowanych masowo wzdłuż wybrzeża. Swoje zrobił też serial "Gra o tron", w dużej mierze kręcony w malowniczych krajobrazach Chorwacji - w modzie są wycieczki po miejscach kręcenia poszczególnych scen.

Już poza anteną nasz gość zdradził, że fascynuje się modą i prowadzi na Instagramie konto pod hasłem "pastelowa elegancja". Robi wrażenie, polecamy.

Zobacz także

2019-06-17, godz. 14:24 Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie w rolnictwie - 31 gospodarstw z terenu województwa opolskiego wzięło udział w wojewódzkim finale Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W skali kraju do konkursu zgłosiło się pona ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:18 Jerzy Naszkiewicz o swoich parlamentarnych - i nie tylko - planach na przyszłość - Mam świadomość, że cztery miesiące to mało czasu, ale zrobię wszystko, żeby ten czas dobrze wykorzystać - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, nowy ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:25 Marko Markowski z PiS o aktywności młodzieżówki podczas wyborów do PE i planach na jesień - Zaktywizowali się ci, którzy byli naszymi członkami, ale z różnych przyczyn często osobistych, wykazywali mniejszą aktywność. Jednak w wyborach do PE była m ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:20 Violetta Porowska o wyborach w Kazachstanie, czyli o tym, że demokracja po azjatycku nie jest taka straszna - Byłam naprawdę pod ogromnym wrażeniem organizacji tych wyborów - mówiła w Loży Radiowej wicewojewoda Violetta Porowska, która jako niezależny obserwator prz ... » więcej 2019-06-13, godz. 15:39 WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników Polska nie ma przemyślanej polityki migracyjnej a działania podejmowane lokalnie, tak jak ostatnio na Opolszczyźnie, mogą nie wystarczyć do zatrzymania w Pols ... » więcej 2019-06-13, godz. 14:20 Dr Norbert Honka, politolog, o systemie samorządu terytorialnego w Niemczech w kontekście pomysłu landyzacji Polski - Samorząd terytorialny może istnieć jedynie w systemie demokratycznym. Jeśli zlikwiduje się samorząd, zlikwiduje się demokrację - powiedział w Loży Radiowej ... » więcej 2019-06-12, godz. 12:51 Michał Pytlik i Jerzy Przystajko o przyszłości Lewicy Razem i lewicy jako takiej - W tej chwili zmieniliśmy nazwę, więc nazywamy się Partia Lewica Razem - powiedział w Loży Radiowej Michał Pytlik, przedstawiciel tego ugrupowania na Opolszc ... » więcej 2019-06-11, godz. 14:57 Piotr Moc, prezes Radia Opole o ofercie rozgłośni w tygodniu festiwalowym i planach rozwoju w 2020 roku - To okazja do promowania Radia Opole 2 Kultura - powiedział w Loży Radiowej prezes Radia Opole Piotr Moc. Rozmawialiśmy o ofercie jaką przygotowała nasza roz ... » więcej 2019-06-11, godz. 12:45 Martyna Nakonieczny o raporcie na temat stanu naszego województwa, o którym sejmik będzie dyskutował za tydzień - W programie tej ostatniej przed wakacjami sesji bardzo ważny dokument: przygotowany po raz pierwszy raport na temat stanu województwa opolskiego i debata na ... » więcej 2019-06-10, godz. 14:49 Katarzyna Czochara o wizycie Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej w Berlinie i Hamburgu - Prowadziliśmy rozmowy na temat Polonii w Niemczech, która wciąż nie została uznana za mniejszość narodową - powiedziała w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »