Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Andrzej Żylak o tym, dlaczego Polak i Chorwat to…
2019-06-12, 14:28 Autor: Maciej Wajler

Andrzej Żylak o tym, dlaczego Polak i Chorwat to dwa bratanki

- Chorwaci i Polacy bardzo się lubią, nie bez znaczenia jest tu podobieństwo języka, które naprawdę ułatwia komunikację. Czujemy się tam nie jak obcy, ale trochę tak, jakbyśmy byli u siebie - mówił w Loży Radiowej Andrzej Żylak, honorowy konsul Republiki Chorwacji w Opolu (opolski konsulat obejmuje także województwo dolnośląskie i część śląskiego) a także honorowy obywatel Zagrzebia.
Przygoda naszego gościa z Chorwacją zaczęła się jeszcze w czasach słusznie minionych, kiedy to jeździło się na wczasy do Jugosławii, traktowanej wtedy jak przedsionek bogatego Zachodu. Operacja była skomplikowana: jako górnik musiał pracować w weekendy, za co dostawał dolary, bez których nie można było dostać specjalnej paszportowej wkładki (potrzeba było 100 dolarów na osobę) umożliwiającej wyjazd do kraju Josipa Broz Tito.

Potem nasz gość został szefem budowy kopalni węgla w rejonie Prisztiny, gdzie pracował z Chorwatami i miał okazję poznać historię zarówno Jugosławii, jak i Chorwacji. Budowy nie dokończono, bo wybuchła domowa wojna. Ale z nią wiąże się inna wyjątkowo ciekawa historia. Żylak miał pojechać do Zagrzebia na targi, ale Zagrzeb właśnie został zbombardowany. Żona odradzała, on jednak się uparł i pojechał. I okazało się, że jest w hotelu "Dubrownik" jedynym cudzoziemcem, co zrobiło z niego lokalnego bohatera - został zaproszony na spotkanie z prezydentem Republiki Chorwacji, następnego dnia obskoczyli do dziennikarze. Potem przez lata był rozpoznawany jako ten Polak, który nie bał się przyjechać do bombardowanej stolicy Chorwacji.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o branży turystycznej w Chorwacji. Czasy, gdy było tam tanio, przynajmniej na początku sezonu, już się skończyły, ale otwierają się nowe możliwości wypoczynku w sieci małych hotelików budowanych masowo wzdłuż wybrzeża. Swoje zrobił też serial "Gra o tron", w dużej mierze kręcony w malowniczych krajobrazach Chorwacji - w modzie są wycieczki po miejscach kręcenia poszczególnych scen.

Już poza anteną nasz gość zdradził, że fascynuje się modą i prowadzi na Instagramie konto pod hasłem "pastelowa elegancja". Robi wrażenie, polecamy.

Zobacz także

2020-05-29, godz. 11:27 Tobiasz Gajda o kandydacie KO na prezydenta, pracach w senacie Obawy związane z umacnianiem się kandydata Rafała Trzaskowskiego słychać nawet na poziomie partyjnych młodzieżówek – ripostował Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów… » więcej 2020-05-29, godz. 11:25 Grzegorz Krukowski o kandydaturze opozycji, przebiegu kampanii wyborczej - Jesteśmy na nią gotowi – zastrzegł Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS, odnosząc się do ewentualnego rozpoczęcia kampanii wyborczej. Dodał, że Andrzej Duda… » więcej 2020-05-28, godz. 14:05 Grzegorz Kuliś o tarczach antykryzysowych, oczekiwaniach przedsiębiorców - Nie spodziewaliśmy się - jako przedsiębiorcy - takiej pomocy – powiedział Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC. – Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak realna… » więcej 2020-05-28, godz. 14:03 Jerzy Szteliga o tarczy antykryzysowej, stanowisku związków zawodowych - Znów jest jakaś regulacja, która dokonywana jest kosztem najsłabszych, bo pracobiorcy są tutaj najsłabsi – powiedział Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa… » więcej 2020-05-28, godz. 13:02 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Janem Kanthakiem Magdalena Ogórek i Jan Kanthak z Solidarnej Polski rozmawiali m.in. o nastrojach w sztabie Andrzeja Dudy i o sytuacji w której wygrałby kandydat opozycji. » więcej 2020-05-28, godz. 12:48 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Katarzyną Czocharą Magdalena Ogórek i Katarzyna Czochara rozmawiały m.in. o zachowaniu opozycji względem organizacji wyborów prezydenckich, ostatniej konferencji Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2020-05-27, godz. 14:51 Jacek Mazur o pacjentach szpitala jednoimiennego, walce z wirusem - Najstarszą pacjentką była blisko 103 – letnia pacjentka, która po wyleczeniu trafiła do domu – wyjaśnił dr Jacek Mazur, zastępca dyrektora do spraw medycznych… » więcej 2020-05-27, godz. 09:00 Jarosław Kończyło o pracy szpitala jednoimiennego, wysiłku personelu - Pacjentów zarażonych koronawirusem przyjęliśmy około czterystu – powiedział Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-26, godz. 13:19 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Piotra Semki cz.5 [AUDIO] » więcej 2020-05-26, godz. 14:02 Stanisław Rakoczy o swoim odwołaniu, latach pracy w samorządzie i planach na przyszłość - Jutro przypada 30-lecie samorządu. Prawie cały ten okres przepracowałem właśnie w samorządach – przyznał Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa . » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »