Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA Świat nieodległej przyszłości: ek ...
2019-05-30, 16:08 Autor: Marek Świercz, Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA Świat nieodległej przyszłości: eksperci, roboty i masy bezrobotnych?

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
Czy pracę odbiorą nam roboty? To realny scenariusz, ale nie oznacza to, że umrzemy z głodu, bo zautomatyzowany świat będzie się wiązał z postaniem zupełnie nowego społeczeństwa. Do takiego wniosku doszli uczestnicy kolejnej debaty "Wspólna sprawa". Tym razem, niestety, zabrakło przedstawicieli związków zawodowych.
O wizji świata niczym z powieści science-fiction mówią już oficjalne rządowe raporty, naukowcy - chociażby socjolog Grzegorz Lindenberg - wieszczą, że za 30 lat w Europie zabraknie pracy nie tylko dla niewykwalifikowanych imigrantów, ale także dla rodowitych Europejczyków, co może prowadzić do poważnych konfliktów społecznych.

Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA, uspokajał, że rozwój technologii z zasady nie powinien zagrażać ludziom, więc czarne scenariusze raczej się nie ziszczą. Przyznał jednak, że społeczne zmiany są nieuniknione, choć wizja niepracujących mas utrzymywanych przez państwo (z opodatkowania robotów) przypomina mu jako żywo wizje społeczeństwa socjalistycznego, gdzie każdy "otrzymuje według potrzeb". Stwierdził jednak, że prawdopodobnie ludzie będą w przyszłości po prostu wykonywali inną pracę niż teraz.

O zagrożeniach mówił Lesław Adamczyk z BCC. Stwierdził, że już dziś mamy problem z ogarnięciem informatyzacji. Przykładem działania militarne, w których już teraz trudno stwierdzić, czy o eliminacji żywego celu decyduje człowiek czy dron. Wspominał też swoją wizytę w niemieckiej fabryce samochodów, gdzie dwóch automatyków pilnowało hali z 5 tysiącami robotów. Ale, paradoksalnie, liczba pracowników fabryki, w sumie 38 tysięcy osób, nie spadła. Zdaniem Adamczyka, największe zmiany będą dotyczyć struktury społecznej - możemy dożyć czasów, gdy większość ludzi nie będzie pracować, będzie za to otrzymywać dochód gwarantowany i zajmować się sprawami prywatnymi.

Czarne scenariusz kreślił Piotr Pancześnik z Kongregacji. Stwierdził, że nie wyobraża sobie świata zamieszkanego przez 7 miliardów hedonistów. Ostrzegał także przed odhumanizowaniem, które towarzyszy robotyzacji. Jeśli, a już się to dzieje, wkroczy do medycyny, bankowości czy wymiaru sprawiedliwości, to konsekwencje mogą być bardzo groźne. Przestrzegał także przed robotami drugiej generacji, czyli takimi, które będą same tworzyły roboty, praktycznie bez kontroli człowieka. Podkreślał, że roboty mają nam służyć a nie nas zastąpić.

Największym optymistą był Grzegorz Kuliś z BCC (jego firma ma dwa roboty: jeden wita gości na recepcji, drugi serwuje drinki). Z jednej strony stwierdził, że prace nad coraz bardziej autonomicznymi robotami trwają i ich tempo jest bardzo duże, z drugiej uspokajał, że roboty mogą nie tyle zabrać ludziom pracę, co uwolnić ich od tej najbardziej uciążliwej. Czyli, mając świadomość zagrożeń, trzeba także widzieć szanse. Przykładowo: automatyczne pojazdy są bezpieczniejsze od tych prowadzonych przez żywych kierowców.

Goście programu zgodzili się, że już mamy bardzo groźne przykłady zastosowania nowych technologii, choćby chiński system "scoringu", czyli oceny wiarygodności (czytaj: prawomyślności) obywateli, od którego zależy ich dostęp do takich czy innych usług. Jak zauważył Pancześnik, można sobie wyobrazić świat, w którym każdy będzie otrzymywał punkty za posłuszeństwo i od tego będzie zależała jego przysłowiowa "micha".
Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (30.05.2019) - 1 cz. rozmowy
Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (30.05.2019) - 2 cz. rozmowy

Zobacz także

2019-07-05, godz. 14:30 Grzegorz Krukowski (Klub Młodych Solidarnej Polski) i Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci) w Młodzieżowej Loży Radiowej - Są na przegranej pozycji - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski komentując wyniki opozycji w najnows ... » więcej 2019-07-05, godz. 13:15 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o remoncie teatru, wspólnym bilecie, dotacjach na zabytki i pomocy dla t ... - Mamy wyłonionego wykonawcę remontu teatru im. J. Kochanowskiego. Blisko 23 mln. zł. mamy na przebudowę tej ważnej instytucji kultury - powiedział w Loży Rad ... » więcej 2019-07-04, godz. 15:47 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o innowacyjności 137 milionów złotych dofinansowania pozyskały opolskie firmy w latach 2016-2018 z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na 23 projekty. W Centrum Wystawie ... » więcej 2019-07-04, godz. 14:21 Violetta Porowska o tym jak będzie wyglądała trzydniowa konwencja programowa PiS, ostatnich sondażach i plotkach o Jan ... - Konwencja jest pod hasłem "Myśląc Polska" i wszystkie tematy, które będziemy podejmowali, mają dać receptę i pomysł na to, jak Polska ma funkcjonować. Będzi ... » więcej 2019-07-03, godz. 14:14 Prof. Przemysław Malinowski o budowie elektrowni fotowoltaicznej i rekrutacji do PWSZ - To element większego projektu dotyczącego zrównoważonego rozwoju uczelni - powiedział w Loży Radiowej prof. Przemysław Malinowski rektor Państwowej Wyższej ... » więcej 2019-07-03, godz. 14:30 Beata Szpakowska ze Straży Miejskiej o bezdomności i pomocy udzielanej latem - Słyszeliśmy o pomyśle krakowskiego radnego, który chce zakazać rozdawania jedzenia bezdomnym. To dla nas niedopuszczalne. To osoby pokrzywdzone przez los i ... » więcej 2019-07-02, godz. 14:56 Tomasz Ognisty ze Związku Rolników Indywidualnych Solidarność o zmianach w obrocie ziemią, skutkach suszy i wyborach d ... - W ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego są zawarte wszystkie przepisy dotyczące nieruchomości rolnych w naszym kraju i obrocie tymi nieruchomościami - pow ... » więcej 2019-07-02, godz. 14:37 Adrian Czubak, wojewoda opolski o programie 500+, przywracaniu połączeń autobusowych i suszy - Dane sprzed kilku godzin mówią o tym, że od wczoraj (1.07) złożono ponad 100 tys. wniosków o świadczenie 500+, ale te dane z całą pewnością są już nieaktual ... » więcej 2019-07-01, godz. 15:11 Tomasz Kostuś o planach opozycji na koalicję, podsumowaniu kadencji Sejmu i sobotnich marszach - Dzieje się to, że jesteśmy świadkami polaryzacji polskiej sceny politycznej. Z jednej strony mamy obóz rządzący, a z drugiej opozycję - powiedział w Loży Ra ... » więcej 2019-07-01, godz. 14:51 Jerzy Czerwiński, senator PiS o karcie nauczyciela, reformie szkolnictwa, przedwyborczych układankach i sobotnich mars ... - To po prostu realizacja w praktyce postanowień, które zostały podpisane w porozumieniu Solidarności nauczycielskiej z rządem - powiedział w Loży Radiowej se ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »