Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w…
2019-05-28, 11:13 Autor: Marek Świercz

Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w Parlamencie Europejskim i politycznych planach na przyszłość

Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w Parlamencie Europejskim i politycznych planach na przyszłość
- Moje dziesięć lat w Parlamencie Europejskim mogę podsumować dwoma słowami: piękne i trudne. Pierwsza kadencja była fantastyczna, było widać, jak pozycja Polski i Polaków w PE i całej Europie się wzmacnia. Druga kadencja była kadencją trudną, bo pozycja Polski bardzo się zmieniła. Zadecydował brak umiejętności prowadzenia negocjacji i pracy w instytucjach europejskich - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, europosłanka PO dwóch kadencji, która tym razem nie startowała w wyborach. - Tę sytuację fantastycznie wykorzystują Rumuni, którzy stali się liderem Europy Centralno-Wschodniej.
Jak mówi Jazłowiecka, jakiś czas temu pracowała tak ciężko, że odbiło się to na jej zdrowiu. Wtedy wysłała władzom partii sygnał, że raczej nie będzie już kandydować. Gdy zdrowie wróciło do normy, uznała, że jednak chciałaby wystartować, ale w międzyczasie Platforma Obywatelska podjęła już decyzję, że na Opolszczyźnie postawi na innego kandydata.

- Czy będzie mi tego brakowało? Bardzo! - stwierdziła wprost Jazłowiecka. - Na takie pytania przestałam już reagować łzami w oczach. Ja kochałem tę pracę, choć była czasem piekielnie trudna i wyczerpująca, człowiek nieraz wracał do domu wkurzony potwornie.

Naszego gościa zapytaliśmy także o te głosowania, które politycy prawicy przedstawiali jako "głosowanie przeciwko Polsce".

- Ludzie bardzo szybko wystawiają cenzurki i oceny, nie znając faktów i nie znając dokumentów. To najbardziej mnie zabolało - mówi Jazłowiecka. - Żeby dotrzeć do czytelników, rzuca się zwariowane tytuły o "prostowaniu ogórków". Dziennikarze nie starają się poznać faktów. Także politycy nie dbają o komunikację z obywatelami.W efekcie obraz naszej pracy w PE jest bardzo skrzywiony. Nie dbamy o czytelność przekazu. Ja, pracując nad delegowaniem pracowników, starałam się na bieżąco tłumaczyć dziennikarzom wszystkie zawiłości tego tematu.

Zapytana o to, co było dla niej najważniejsze, stwierdziła, że wcale nie była to praca nad aktami prawnymi (choć, jak podkreśla, na tym polu ona i jej koledzy byli bardzo aktywni), ale na przykład wypromowanie polskiego think-tanku Inicjatywa Mobilności z siedzibą w Krakowie, który dziś uchodzi za najbardziej profesjonalną instytucję tego typu w Europie.

- Co teraz? To nie jest koniec Danuty Jazłowieckiej w polityce. W regionie to dopiero początek! - zapowiedział nasz gość. - Teraz będę na miejscu i będę mogła poświęcić się polityce, zależy mi przede wszystkim na pracy z naszą młodzieżą.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »