Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Stanisław Potoniec o bezpieczeństwie Opolszczyzny…
2019-05-24, 13:37 Autor: Joanna Matlak

Stanisław Potoniec o bezpieczeństwie Opolszczyzny w kontekście powodzi na Śląsku i Małopolsce

Stanisław Potoniec o bezpieczeństwie Opolszczyzny w kontekście powodzi na Śląsku i Małopolsce
- Można powiedzieć, że na Opolszczyźnie jest względny spokój, pomimo dużych opadów deszczu, które wystąpiły w Republice Czeskiej. Na Śląsku i w Małopolsce była dużo większa strefa opadów, te opady były bardziej intensywne i spadło więcej wody na metr kwadratowy – mówił gość Loży Radiowej Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Opolu.
- Nie można też powiedzieć, że jesteśmy lepiej czy gorzej obwałowani, pamiętajmy, że najsłabszym ogniwem w ochronie przeciwpowodziowej są wały, które mogą pęknąć. Przy takiej ilości wody, która spadła na Śląsku, my też mielibyśmy poważne problemy – dodaje Stanisław Potoniec.

Naszego gościa pytaliśmy też czy na sytuację w naszym regionie może w najbliższym czasie wpłynąć pogoda zapowiadana w Czechach.

- Prognozy są takie, że znów za kilka dni po tamtej stronie mogą wystąpić intensywne opady i praktycznie jest tak, że jeśli opady występują po drugiej stronie granicy, to one zawsze do nas przypłyną. To będzie wpływało na województwo opolskie. Dobrze, że mamy kilkudniową przerwę i to, co napadało 2-3 dni wcześniej przepłynie i dopiero wtedy przyjdzie następna fala z następnych opadów.

W tej chwili w kilku miejscach na Opolszczyźnie zostały przekroczone poziomy ostrzegawcze w 5 miejscach. Chodzi o Odrę w Kędzierzynie-Koźlu i Krapkowicach, ujście Nysy Kłodzkiej, Opawę w Branicach i w Grabówce. – Stan ostrzegawczy powoduje zainteresowanie służb. W Zdzieszowicach i Krapkowicach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe i są to raczej działania zapobiegawczo-profilaktyczne, czyli służby sprawdzają sprzęt i przystępują do ciągłego monitorowania sytuacji - mówił gość Loży Radiowej.

Stanisław Potoniec podał także prognozę dotyczącą fali wezbraniowej jaką wydział kryzysowy otrzymał od IMGW. W Kędzierzynie-Koźlu prognozowany maksymalny stan to 494 cm, będzie przechodził jutro w nocy około 4.00. W Krapkowicach prognoza mówi o 488 cm i fali o godzinie 12.00.

W Opolu-Groszowicach fala wezbraniowa przejdzie jutro około godz. 17.00 i wyniesie 540 cm. - To nie zawsze może się sprawdzać, może być wyżej albo trochę niżej – dodał gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2020-07-13, godz. 15:51 WYBORY 2020: Joanna Maksymowicz-Szczepańska o szczegółowych danych i ciekawostkach z głosowania - Bardzo chcieliśmy, żeby frekwencja w województwie przekroczyła magiczne 60%, ale niestety się to nie udało, trochę nam zabrakło, dokładnie 0,8 procenta, ponieważ… » więcej 2020-07-10, godz. 15:52 WYBORY 2020: Młodzieżowa LR o kandydatach, przepływach elektoratów i kampanii wyborczej Spore różnice zdań wśród młodych z różnych opcji politycznych. » więcej 2020-07-10, godz. 13:35 WYBORY 2020: Beata Kempa o ostatnich godzinach kampanii i sporach politycznych w Brukseli - To jest już ostatnia prosta, ale każdy głos jest na wagę złota. JA chciałabym, żeby to była kampania kulturalna, ale jest ostra weszła w fazę brutalności, a… » więcej 2020-07-09, godz. 14:22 Debata "Wspólna sprawa" (09.07.2020): O bezrobociu i kondycji polskiej i opolskiej gospodarki W naszej debacie udział wzięli związkowcy, przedstawiciel ZUS oraz ekonomista i biznesmen. » więcej 2020-07-09, godz. 12:26 Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów" i wykorzystaniu funduszy unijnych - Rządowy program „Mosty dla regionów” jest finansowany z budżetu państwa, to prawie 2,3 mld złotych na opracowanie dokumentacji, czyli tego pierwszego etapu do… » więcej 2020-07-09, godz. 11:22 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską Przed nami II tura wyborów prezydenckich; do urn pójdziemy już 12 lipca, w niedzielę. Przypomnijmy, w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 43% głosów… » więcej 2020-07-08, godz. 14:28 WYBORY 2020: Antoni Konopka o wyniku kandydata PSL-u, pozycji Polski w UE - Wybory prezydenckie dla PSL-u i naszych kandydatów zawsze były trudne - stwierdził Antoni Konopka, wicemarszałek województwa z Polskiego Stronnictwa Opolski… » więcej 2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię - powiedział… » więcej 2020-07-07, godz. 15:44 WYBORY 2020: Bartłomiej Czuchnowski o preferencjach wyborczych, programie Konfederacji - Nie ufamy tak naprawdę jednemu, jak i drugiemu kandydatowi - powiedział Bartłomiej Czuchnowski z Konfederacji. – Dlatego pozostawiamy naszym wyborcom decyzję… » więcej 2020-07-07, godz. 15:42 WYBORY 2020: Bartłomiej Machnik o braku bezpośredniej konfrontacji kandydatów na prezydenta - Nie mamy i prawdopodobnie już nie będziemy mieli debaty dwóch kandydatów na prezydenta - stwierdził politolog dr Bartłomiej Machnik . » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »