Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Stanisław Potoniec o bezpieczeństwie Opolszczyzn ...
2019-05-24, 13:37 Autor: Joanna Matlak

Stanisław Potoniec o bezpieczeństwie Opolszczyzny w kontekście powodzi na Śląsku i Małopolsce

Stanisław Potoniec o bezpieczeństwie Opolszczyzny w kontekście powodzi na Śląsku i Małopolsce
- Można powiedzieć, że na Opolszczyźnie jest względny spokój, pomimo dużych opadów deszczu, które wystąpiły w Republice Czeskiej. Na Śląsku i w Małopolsce była dużo większa strefa opadów, te opady były bardziej intensywne i spadło więcej wody na metr kwadratowy – mówił gość Loży Radiowej Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Opolu.
- Nie można też powiedzieć, że jesteśmy lepiej czy gorzej obwałowani, pamiętajmy, że najsłabszym ogniwem w ochronie przeciwpowodziowej są wały, które mogą pęknąć. Przy takiej ilości wody, która spadła na Śląsku, my też mielibyśmy poważne problemy – dodaje Stanisław Potoniec.

Naszego gościa pytaliśmy też czy na sytuację w naszym regionie może w najbliższym czasie wpłynąć pogoda zapowiadana w Czechach.

- Prognozy są takie, że znów za kilka dni po tamtej stronie mogą wystąpić intensywne opady i praktycznie jest tak, że jeśli opady występują po drugiej stronie granicy, to one zawsze do nas przypłyną. To będzie wpływało na województwo opolskie. Dobrze, że mamy kilkudniową przerwę i to, co napadało 2-3 dni wcześniej przepłynie i dopiero wtedy przyjdzie następna fala z następnych opadów.

W tej chwili w kilku miejscach na Opolszczyźnie zostały przekroczone poziomy ostrzegawcze w 5 miejscach. Chodzi o Odrę w Kędzierzynie-Koźlu i Krapkowicach, ujście Nysy Kłodzkiej, Opawę w Branicach i w Grabówce. – Stan ostrzegawczy powoduje zainteresowanie służb. W Zdzieszowicach i Krapkowicach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe i są to raczej działania zapobiegawczo-profilaktyczne, czyli służby sprawdzają sprzęt i przystępują do ciągłego monitorowania sytuacji - mówił gość Loży Radiowej.

Stanisław Potoniec podał także prognozę dotyczącą fali wezbraniowej jaką wydział kryzysowy otrzymał od IMGW. W Kędzierzynie-Koźlu prognozowany maksymalny stan to 494 cm, będzie przechodził jutro w nocy około 4.00. W Krapkowicach prognoza mówi o 488 cm i fali o godzinie 12.00.

W Opolu-Groszowicach fala wezbraniowa przejdzie jutro około godz. 17.00 i wyniesie 540 cm. - To nie zawsze może się sprawdzać, może być wyżej albo trochę niżej – dodał gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2019-06-26, godz. 14:05 Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, Katarzyna Krupa i Michał Wereszczyński o tym, do czego można się dokopać na Sycylii - Wszystko wskazuje na to, że pojedziemy na Sycylię także w przyszłym roku, bo będziemy mieli czego szukać - mówiła w Loży Radiowej archeolog dr Magdalena Prz ... » więcej 2019-06-26, godz. 13:05 Dariusz Krawiec o braku ratowników i nadmiernej beztrosce letników - Ratowników brakuje w całym kraju. Problemem są zbyt niskie stawki, nikt nie będzie pracował za kilkanaście złotych. Pamiętajmy, że ratownik musi się wyżywić ... » więcej 2019-06-25, godz. 11:15 Stanisław Szwed o tym, jak będzie funkcjonował poszerzony program Rodzina 500 plus - Bardzo dobra wiadomość dla rodzin, startuje 500 plus do pierwszego dziecka, właściwie do każdego dziecka do 18. roku, życia, bez kryterium dochodowego - mów ... » więcej 2019-06-25, godz. 10:51 Krzysztof Kwiatkowski o tym, dlaczego wszyscy powinniśmy być dumnie z Najwyższej Izby Kontroli - Gdy zostawałem prezesem Izby, cieszyła się zaufaniem jednej trzeciej Polaków, dziś ufa nam ponad połowa. Nie ma w kraju drugiej instytucji z takim wynikiem. ... » więcej 2019-06-24, godz. 15:07 Ryszard Galla o zielonym świetle dla Zielonych i odkurzonym okrągłym stole - Oczywiście uważnie obserwujemy to, co się dzieje na niemieckiej scenie politycznej. Pamiętamy dobrze, że gdy w Berlinie rządziła koalicja SPD i Zielonych, t ... » więcej 2019-06-24, godz. 14:36 Antoni Duda, poseł PiS podsumowuje kadencję i mówi o chamstwie na sali sejmowej oraz o układaniu list wyborczych - Rozpatruję, jeśli nic się nie wydarzy, to prawdopodobnie będę chciał znaleźć się na liście - powiedział w Loży Radiowej poseł PiS Antoni Duda, pytany o to, ... » więcej 2019-06-21, godz. 14:49 Łukasz Łabuda o trudnych początkach młodzieżówki formacji Lewica Razem - Młodzi ludzie imprezują, nie interesują się życiem publicznym, choć powinni. Dlatego jest nas garstka – przyznał w Młodzieżowej Loży Radiowej Łukasz Łabuda, ... » więcej 2019-06-21, godz. 11:24 Rafał Tkacz, dyrektor delegatury KBW w Opolu o nielegalnej kampanii wyborczej, sprzątaniu po wyborach do PE i kalendar ... - To niezgodne z prawem - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentując pomysł zwolennika Platf ... » więcej 2019-06-19, godz. 12:24 Prof. Franciszek Marek o tym, że możemy mówić o gwarach, ale nie o jednej gwarze śląskiej - Już samo określenie gwara śląska nie jest trafne. Bo mamy poza językiem ogólnonarodowym, który nazywamy literackim, mamy tak zwane narzecza: małopolskie czy ... » więcej 2019-06-19, godz. 12:23 Marcin Palade o tym, że przygotowanie trafnej prognozy wyborczej to wyższa szkoła jazdy - Najważniejszą zmianą jakościową jest to, że są już dwie czy trzy instytucje, które postanowiły pochylić się nad trafnością sondaży w Polsce. Przypomnę, że t ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »