Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Paweł Ziorko o książce, które obnaża naiwność…
2019-05-08, 14:05 Autor: Marek Świercz

Paweł Ziorko o książce, które obnaża naiwność europejskiej polityki imigracyjnej

Paweł Ziorko o książce, które obnaża naiwność europejskiej polityki imigracyjnej
- "Wzbierająca fala" Grzegorza Lindenberga to książka, którą powinien przeczytać każdy, kto chce zrozumieć procesy migracyjne, z którymi ma do czynienia Europa. Autor obala wiele stereotypowych wyobrażeń, które zwykli obywatele dzielą z politykami - mówił w Loży Radiowej Paweł Ziorko, redaktor naczelny magazynu "Układ sił". który to periodyk jest patronem medialnym najnowszej książki znanego dziennikarza i socjologa. - Przede wszystkim tłumaczy, że kryzys imigracyjny rozpoczęty w roku 2015 wcale się nie skończył, presja migracyjna na Europę będzie trwała cały czas - wyjaśnia.
Premiera "Wzbierającej fali " miała miejsce 6 maja w Warszawie. Jak mówi nasz gość, autorowi i wydawcy zależało na tym, by trafiła na rynek w trakcie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Badania pokazują bowiem jasno, że dla Europejczyków problem imigrantów jest problemem kluczowym. Wystarczy przypomnieć, że otwarcie granic dla uchodźców wzmocniło prawicowe ruchy populistyczne, skłóciło też unię z tymi krajami, które - jak Polska - nie zgodziły się na przymusową relokację uchodźców.

- Lindenberg obala trzy podstawowe mity związane z imigracją. Pierwszy mówi, że potrzebujemy imigrantów, bo brakuje nam rąk do pracy. Drugi mówi, że są potrzebni, by zapobiec kryzysowi demograficznemu, bo przecież ktoś musi pracować na nasze emerytury, a dzieci rodzi się coraz mniej. Trzeci głosi, że wystarczy pomóc potencjalnym imigrantów u nich w kraju i problem zniknie - mówi Ziorki. - To nie takie proste. Teza Lindenberga jest inna. Wcale nie potrzebujemy imigrantów a jeśli ich nie powstrzymamy, to kryzys migracyjny zamieni się w potężny kryzys polityczny, który może doprowadzić do upadku unii.

Dlaczego? Po pierwsze: wskutek automatyzacji ilość "ludzkich" miejsc pracy w najbliższych dekadach spadnie i zabraknie ich nawet dla Europejczyków. A wtedy dojdzie do konfliktów społecznych na ogromną skalę. Po drugie: imigranci nie zapracują nawet na swoje emerytury, bo w tej grupie odsetek pracujących jest najniższy, co więcej zaś spada w kolejnych pokoleniach (jak widać europejski socjal nie motywuje do zawodowej aktywności). Co do pomocy "na miejscu", to sprawa jest złożona: nie wystarczy transfer gotówki, trzeba inwestować w polityczną stabilność (bo ludzie uciekają ze skorumpowanych i niebezpiecznych krajów) a także kontrolę urodzin (dziś temat politycznie niepoprawny), bo według prognoz w najbliższych dekadach liczba mieszkańców Afryki wzrośnie z 1,3 miliarda do 4,5 miliarda. A to w dużej części potencjalni imigranci patrzący łakomie na Europę.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »