Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Dariusz Szostek o tym, że hejt towarzyszył…
2019-05-07, 14:00 Autor: Marek Świercz

Prof. Dariusz Szostek o tym, że hejt towarzyszył nam zawsze, ale nigdy w takim zakresie jak obecnie

Prof. Dariusz Szostek o tym, że hejt towarzyszył nam zawsze, ale nigdy w takim zakresie jak obecnie
- Kłamstwo zawsze było jedną z metod uprawiania polityki, od czasów starożytnych do dziś. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się jednak zupełnie nowe, poręczne i bardzo skuteczne metody rozpowszechniania kłamstw. Ale pamiętajmy, że tak zwany hejt istniał zawsze, na długo przed pojawieniem się mediów społecznościowych - mówił w Loży Radiowej prof. Dariusz Szostek z Uniwersytetu Opolskiego, prawnik specjalizujący się w tematyce szeroko rozumianych nowych mediów. - Hejt wszedł jednak osttanio pod strzechy, znalazł się w naszych domach - dodał.
Jak tłumaczy nasz gość, test przeprowadzony wśród jego studentów czarno na białym pokazał, że w esemesie potrafią bardzo ostro ocenić swojego kolegę, ale nie są w stanie powiedzieć mu tego samego, patrząc mu prosto w oczy.

- Robiłem też wśród studentów inny test. Żeby wziąć udział w pewnym projekcie, powinni przez 72 godziny nie korzystać z social mediów. Okazało się, że znosili to bardzo ciężko, mieli objawy odstawienia - dodaje Szostek.

Nasz gość podał szereg przykładów wykorzystania nowych technologii w politycznych rozgrywkach. Nie wchodząc w szczegóły (warto posłuchać całej rozmowy), wystarczy powiedzieć, że dane z facebooka, który na podstawie naszej aktywności potrafi trafnie rozpoznać nasze preferencje (także wyborcze), jeśli zostaną udostępnione politycznym marketingowcom, dają im możliwość takiego ukierunkowania działań promocyjnych, by uzyskać jak największy efekt.

Przykład? Jak mówi Szostek, pochwały Trumpa trafiały tylko do jego zwolenników, ale nie do zwolenników Hillary Clinton, bo ich by nie przekonały. Do nich trafiały za to informacje obrzydzające kandydatkę, bo mogły ich zachęcić do tego, by w ogóle nie poszli na wybory.

Efekt? Trump wygrał, choć w skali kraju dostał 3 miliony głosów mniej. Zadecydował amerykański model elektorski: są stany, gdzie zwycięzca bierze wszystko, czyli wszystkie głosy elektorskie. I tak oto w takim czy innym kilkumilionowym stanie Trump wygrał raptem 11 tysiącami głosy i zgarnął całą pulę. Bez możliwości, jakie dają nowe media, taka operacja polityczna byłaby niemożliwa do przeprowadzenia.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »