Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy…
2019-05-02, 13:00 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy się od nowa obchodzić narodowe święta i co osiągnęliśmy

Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy się od nowa obchodzić narodowe święta i co osiągnęliśmy
- Przychodzi rok 1990, jest generalna zmiana w polskiej polityce. Nowa ekipa, do której ja się zaliczałem, stanęła przed problemem: jak obchodzić święta narodowe. U nas był ten dodatkowy kłopot, że obudził się żywioł niemiecki, zaczęto tworzyć koła mniejszości niemieckiej - mówił w Loży Radiowej Stanisław Skakuj, były przewodniczący Rady Miasta Opola i długoletni dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. - Przyjęliśmy wtedy takie założenie: 3 maja to święto, które będzie poświęcone uczczeniu uczestników III Powstania Śląskiego i koncentrujemy obchody na Górze św. Anny, a 11 listopada zorganizujemy święto w Opolu, w Katedrze, z mszą świętą za ojczyznę - wspominał.
Nasz gość mówi jednak, że nie wszyscy czuli się wtedy związani z tymi świętami i polską tożsamością. Stąd początkowa nieobecność polityków i członków mniejszości podczas uroczystości na górze św. Anny i przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Po raz pierwszy lider TSKN Henryk Kroll zjawił się pod Pomnikiem Czynu Powstańczego dopiero w roku 1988 i wygłosił wtedy przemówienie, w którym stwierdził, że "łzy matek płynęły jednakowo".

- Problemem dla nas było namówienie liderów mniejszości, by wzięli udział w polskich uroczystościach, problemem było nawet to, by orkiestra zagrała oficjalnie "Rotę" - wspomina Skakuj.

Nasz gość ocenia przy tym, że czas zrobił swoje, tamte problemy się zatarły. Współodpowiedzialność za region, udział MN w koalicjach, własna reprezentacja polityczna - wszystko to sprawiło, że dziś relacje, także w sferze symbolicznej, są lepsze. Skakuj zaznacza przy tym, że cieszy go powrót obchodów powstańczych na Górę św. Anny (przez jakiś czas, w dużej mierze w reakcji na incydenty z udziałem hajlujących narodowców, były bardzo skromne).

- Za tym, że tu jesteśmy, nie przemawia tylko decyzja wielkich mocarstw po II wojnie światowej, przemawia za tym krew przelana przez tych, którzy chcieli, by Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego. Jesteśmy im winni pamięć - mówi nasz gość.

Zobacz także

2020-07-06, godz. 12:01 Beniamin Godyla o tym, że Rafał Trzaskowski upomina się o samorządy i przypomina o bonie turystycznym - Na spotkaniu było wielu zainteresowanych, obyło się bez zakłóceń. Wiemy jak głosował Kędzierzyn–Koźle. To drugie miasto po Opolu, które poparło Rafała Trzaskowskiego… » więcej 2020-07-06, godz. 11:58 WYBORY 2020: Janusz Kowalski o walce z zanieczyszczeniem powietrza, hipokryzji Rafała Trzaskowskiego - Jeżeli system handlu emisjami nie zostanie zreformowany, to od 1 stycznia przyszłego roku odbiorców ciepła i energii elektrycznej czekają znaczne podwyżki cen… » więcej 2020-07-06, godz. 11:50 WYBORY 2020: Rajmund Miller o zaletach Rafała Trzaskowskiego, programie wyborczym - Rafał Trzaskowski jest na wszystkich spotkaniach wyborczych wiarygodny - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-07-03, godz. 14:23 WYBORY 2020: Michał Kalinowski o wyniku Roberta Biedronia i lewicowości Platformy Obywatelskiej - Wynik na pewno mógłby być lepszy - przyznał Michał Kalinowski z Lewicy, oceniając wynik wyborczy Roberta Biedronia. » więcej 2020-07-03, godz. 14:14 WYBORY 2020: Fabian Pszon o wyniku Andrzeja Dudy i stosunkach z Mniejszością Niemiecką - Pierwsza tura na pewno była bardzo emocjonująca – ocenił Fabian Pszon z Soilidarnej Polski. Między innymi ze względu na wysoką frekwencję. » więcej 2020-07-03, godz. 14:08 Adrian Czubak o zbiorniku w Raciborzu, tarczy antykryzysowej, a także walce z koronawirusem - Można powiedzieć, że zbiornik raciborski zapewnia bezpieczeństwo niemal w 100 procentach, na to czekali przede wszystkim mieszkańcy Opolszczyzny – mówił w Loży… » więcej 2020-07-02, godz. 14:47 Witold Potwora o stopie bezrobocia, normalizacji w przemyśle i handlu - W dalszym ciągu bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej, oprócz Czech - stwierdził ekonomista dr Witold Potwora. » więcej 2020-07-02, godz. 14:26 Wojciech Rajchel o bezrobociu, zwolnieniach grupowych - My podtrzymujemy stanowisko, że Tarcza 4.0, jej przepisy wciąż stwarzają wiele problemów pracodawcom jak i pracobiorcom -powiedział Wojciech Rajchel, przewodniczący… » więcej 2020-07-02, godz. 12:45 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Pawłem Muchą z Kancelarii Prezydenta RP Magdalena Ogórek i Paweł Mucha rozmawiali o 5 latach prezydentury Andrzeja Dudy, wynikach I tury wyborów prezydenckich i programie na Polskę jaki proponuje Polakom… » więcej 2020-07-02, godz. 11:05 WYBORY 2020: Rafał Bartek o tym jak głosowała Mniejszość Niemiecka w I turze wyborów prezydenckich - Mniejszość zapewne głosowała różnie, bo członkowie mają różne poglądy polityczne, szczególnie w sytuacji gdy nie startują kandydaci mniejszości, ale robiliśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »