Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Irena Pordzik o przyjaznej dla Ukraińców Opolszc ...
2019-05-02, 14:05 Autor: Marek Świercz

Irena Pordzik o przyjaznej dla Ukraińców Opolszczyźnie, potrzebnej asymilacji i najuczciwszych wyborach w dziejach wolnej Ukrainy

Irena Pordzik o przyjaznej dla Ukraińców Opolszczyźnie, potrzebnej asymilacji i najuczciwszych wyborach w dziejach wolnej Ukrainy
- Mamy obywateli Ukrainy sporo i w naszym mieście, i w naszym województwie. Jeśli ta liczba rośnie, to wydaje mi się, że należy się z tego tylko cieszyć, bo to znaczy, że jesteśmy ludźmi, z którymi obywatele Ukrainy chcą uczyć się, mieszkać, pracować - mówiła w Loży Radiowej Irena Pordzik, konsul honorowy Ukrainy w Opolu.
Dodajmy, że według danych urzędów pracy, liczba Ukraińców w innych regionach Polski nieco maleje, tymczasem na Opolszczyźnie stale rośnie. To nie tylko pracownicy, ale także - studenci i uczniowie szkół średnich (przede wszystkim w Kluczborku i Prószkowie), którzy mieszkają w bursach.

- I są zachwyceni, wygląda na to, że większość z nich chce kontynuować w Polsce studia a potem u nas zamieszkać - mówi Pordzik.

Zdaniem naszego gościa, Ukraińcy mają dwie strategie: jedni chcą jak najwięcej zarobić i wrócić do siebie, ale rośnie liczba tych, którzy wiążą swoją przyszłość z Polską. To o potrzebie ich integracji mówił na naszej antenie Marek Witek, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego do spraw wielokulturowości.

- Nie mówiłabym o integracji, raczej o asymilacji - komentuje konsul honorowy. - Ale cieszy mnie, że władze regionu dostrzegają problemy tej społeczności i chcą ją wspierać.

Naszego gościa zapytaliśmy także o ostatnie wybory prezydenckie na Ukrainie. Przypomnijmy: urzędującego prezydenta pokonał wysoko komik grający w serialu prezydenta.

- Zainteresowanie wyborami było ogromne, przed ambasadą i konsulatem w Krakowie, gdzie można było oddać głos, ustawiały się kilkusetmetrowe kolejki. Nigdy wcześniej tak nie było. Frekwencja w tych wyborach przekroczyła 50 procent - mówi Pordzik. - Dodajmy, że w zgodnej ocenie obserwatorów były to najbardziej demokratyczne i uczciwe wybory w wolnej Ukrainie - dodała.

Zobacz także

2019-06-18, godz. 13:59 Kpt Piotr Płuciennik o historii i święcie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej - Logistycy przyjeżdżają pierwsi i wyjeżdżają ostatni - mówił w Loży Radiowej kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, która w ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:19 Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świst ... - Był czas, gdy cenzurowano wszystko, praktycznie każdy kawałek papieru, z fakturami włącznie. Nawet szkolne akademie mogły być realizowane tylko według wcześ ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:24 Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie w rolnictwie - 31 gospodarstw z terenu województwa opolskiego wzięło udział w wojewódzkim finale Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W skali kraju do konkursu zgłosiło się pona ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:18 Jerzy Naszkiewicz o swoich parlamentarnych - i nie tylko - planach na przyszłość - Mam świadomość, że cztery miesiące to mało czasu, ale zrobię wszystko, żeby ten czas dobrze wykorzystać - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, nowy ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:25 Marko Markowski z PiS o aktywności młodzieżówki podczas wyborów do PE i planach na jesień - Zaktywizowali się ci, którzy byli naszymi członkami, ale z różnych przyczyn często osobistych, wykazywali mniejszą aktywność. Jednak w wyborach do PE była m ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:20 Violetta Porowska o wyborach w Kazachstanie, czyli o tym, że demokracja po azjatycku nie jest taka straszna - Byłam naprawdę pod ogromnym wrażeniem organizacji tych wyborów - mówiła w Loży Radiowej wicewojewoda Violetta Porowska, która jako niezależny obserwator prz ... » więcej 2019-06-13, godz. 15:39 WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników Polska nie ma przemyślanej polityki migracyjnej a działania podejmowane lokalnie, tak jak ostatnio na Opolszczyźnie, mogą nie wystarczyć do zatrzymania w Pols ... » więcej 2019-06-13, godz. 14:20 Dr Norbert Honka, politolog, o systemie samorządu terytorialnego w Niemczech w kontekście pomysłu landyzacji Polski - Samorząd terytorialny może istnieć jedynie w systemie demokratycznym. Jeśli zlikwiduje się samorząd, zlikwiduje się demokrację - powiedział w Loży Radiowej ... » więcej 2019-06-12, godz. 14:28 Andrzej Żylak o tym, dlaczego Polak i Chorwat to dwa bratanki - Chorwaci i Polacy bardzo się lubią, nie bez znaczenia jest tu podobieństwo języka, które naprawdę ułatwia komunikację. Czujemy się tam nie jak obcy, ale tro ... » więcej 2019-06-12, godz. 12:51 Michał Pytlik i Jerzy Przystajko o przyszłości Lewicy Razem i lewicy jako takiej - W tej chwili zmieniliśmy nazwę, więc nazywamy się Partia Lewica Razem - powiedział w Loży Radiowej Michał Pytlik, przedstawiciel tego ugrupowania na Opolszc ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »