Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Irena Pordzik o przyjaznej dla Ukraińców Opolszczyźnie…
2019-05-02, 14:05 Autor: Marek Świercz

Irena Pordzik o przyjaznej dla Ukraińców Opolszczyźnie, potrzebnej asymilacji i najuczciwszych wyborach w dziejach wolnej Ukrainy

Irena Pordzik o przyjaznej dla Ukraińców Opolszczyźnie, potrzebnej asymilacji i najuczciwszych wyborach w dziejach wolnej Ukrainy
- Mamy obywateli Ukrainy sporo i w naszym mieście, i w naszym województwie. Jeśli ta liczba rośnie, to wydaje mi się, że należy się z tego tylko cieszyć, bo to znaczy, że jesteśmy ludźmi, z którymi obywatele Ukrainy chcą uczyć się, mieszkać, pracować - mówiła w Loży Radiowej Irena Pordzik, konsul honorowy Ukrainy w Opolu.
Dodajmy, że według danych urzędów pracy, liczba Ukraińców w innych regionach Polski nieco maleje, tymczasem na Opolszczyźnie stale rośnie. To nie tylko pracownicy, ale także - studenci i uczniowie szkół średnich (przede wszystkim w Kluczborku i Prószkowie), którzy mieszkają w bursach.

- I są zachwyceni, wygląda na to, że większość z nich chce kontynuować w Polsce studia a potem u nas zamieszkać - mówi Pordzik.

Zdaniem naszego gościa, Ukraińcy mają dwie strategie: jedni chcą jak najwięcej zarobić i wrócić do siebie, ale rośnie liczba tych, którzy wiążą swoją przyszłość z Polską. To o potrzebie ich integracji mówił na naszej antenie Marek Witek, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego do spraw wielokulturowości.

- Nie mówiłabym o integracji, raczej o asymilacji - komentuje konsul honorowy. - Ale cieszy mnie, że władze regionu dostrzegają problemy tej społeczności i chcą ją wspierać.

Naszego gościa zapytaliśmy także o ostatnie wybory prezydenckie na Ukrainie. Przypomnijmy: urzędującego prezydenta pokonał wysoko komik grający w serialu prezydenta.

- Zainteresowanie wyborami było ogromne, przed ambasadą i konsulatem w Krakowie, gdzie można było oddać głos, ustawiały się kilkusetmetrowe kolejki. Nigdy wcześniej tak nie było. Frekwencja w tych wyborach przekroczyła 50 procent - mówi Pordzik. - Dodajmy, że w zgodnej ocenie obserwatorów były to najbardziej demokratyczne i uczciwe wybory w wolnej Ukrainie - dodała.

Zobacz także

2020-07-02, godz. 14:47 Witold Potwora o stopie bezrobocia, normalizacji w przemyśle i handlu - W dalszym ciągu bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej, oprócz Czech - stwierdził ekonomista dr Witold Potwora. » więcej 2020-07-02, godz. 14:26 Wojciech Rajchel o bezrobociu, zwolnieniach grupowych - My podtrzymujemy stanowisko, że Tarcza 4.0, jej przepisy wciąż stwarzają wiele problemów pracodawcom jak i pracobiorcom -powiedział Wojciech Rajchel, przewodniczący… » więcej 2020-07-02, godz. 12:45 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Pawłem Muchą z Kancelarii Prezydenta RP Magdalena Ogórek i Paweł Mucha rozmawiali o 5 latach prezydentury Andrzeja Dudy, wynikach I tury wyborów prezydenckich i programie na Polskę jaki proponuje Polakom… » więcej 2020-07-02, godz. 11:05 WYBORY 2020: Rafał Bartek o tym jak głosowała Mniejszość Niemiecka w I turze wyborów prezydenckich - Mniejszość zapewne głosowała różnie, bo członkowie mają różne poglądy polityczne, szczególnie w sytuacji gdy nie startują kandydaci mniejszości, ale robiliśmy… » więcej 2020-07-01, godz. 13:14 WYBORY 2020: Beata Kempa o wyniku Andrzeja Dudy, jego zasługach dla wyborców - Teraz jesteśmy na innym etapie, walka będzie do końca - powiedziała Beata Kempa - europosłanka z Prawa i Sprawiedliwości, oceniając przebieg kampanii wyborc… » więcej 2020-07-01, godz. 12:28 WYBORY 2020: Marcin Oszańca o wyniku kandydata Koalicji Polskiej, ocenie kampanii - Nie można mówić o żadnych rozrachunkach wyborczych – zastrzegł Marcin Oszańca, rzecznik prasowy PSL w regionie. » więcej 2020-06-30, godz. 13:05 Magazyn międzynarodowy Piotra Semka i Piotra Cywińskiego cz.6 [AUDIO] » więcej 2020-06-30, godz. 15:03 WYBORY 2020: Jerzy Przystajko o wyniku Roberta Biedronia i kondycji Lewicy - Z wynikami się nie dyskutuje, ale chciałbym podziękować wszystkim, którzy głosowali na Roberta Biedronia – powiedział Jerzy Przystajko z Partii Razem (Lewica)… » więcej 2020-06-30, godz. 14:56 WYBORY 2020: Łukasz Fomicz o wyniku Krzysztofa Bosaka i recepcie na silną gospodarkę - Jeśli dobrze liczę to nie jest czwarte, ale trzecie miejsce - powiedział Łukasz Fomicz z Konfederacji o wyniku Krzysztofa Bosaka w I turze wyborów prezydenckich… » więcej 2020-06-29, godz. 14:26 WYBORY 2020: Agata Lika o wyniku Szymona Hołowni i o tym, co dalej z jego elektoratem - My mocno pracowaliśmy na to, żeby Szymon Hołownia wszedł do drugiej tury, nie udało się, ale to co się wydarzyło to jest nasz ogromny sukces zarówno polityczny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »