Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który pr ...
2019-04-24, 14:13 Autor: Joanna Matlak

Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski

Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski
- To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Europy – tak o pyle, który z Sahary przywędrował to Polski mówił w Loży Radiowej dr Krzysztof Badora z Instytutu Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Opolskiego.
- Żeby takie zjawisko wystąpiło musimy zostać spełnionych kilka przesłanek. Po pierwsze najpierw muszą wystąpić dość intensywne piaszczysto-pyłowe burze nad Saharą. Potem ten cięższy piasek opada, a pyły i te drobniejsze frakcje są wysoko wynoszone w atmosferę i w tym momencie wszystko zależy do tego co się dzieje dalej.

- Jeśli będziemy mieli taką sytuację baryczną nad Europa jak teraz, tzn. jeśli na wschód od Polski jest wyż w którym powietrze kręci się w dużym wierze, zgodnie ze wskazówkami zegara, a na zachodzie Europy mamy niż, w którym powietrze kręci się przeciwnie, to w efekcie powietrze znad Sahary jest wciągane nad Europę. I tutaj ten pył wraz z deszczem opada i brudzi nam np. samochody – tłumaczył dr Badora.

- My już to odczuliśmy. Taki mały opad był wczoraj w Opolu późnym wieczorem i już na szybach było widać te cząsteczki pyłów, takie błotko. Pył znad Sahary ma zabarwienie żółtawo-pomarańczowe, takie lekko przybrudzone. Teraz mamy intensywne zapylenie pułkami roślin, dawno nie było deszczu i ten pył ma nieco inny kolor i da się to rozróżnić.
Gość Loży Radiowej zauważył że tego typu zjawiska jak opad pyłu z Afryki będą powtarzały się częściej. – Klimat się radykalizuje i trzeba liczyć się z takimi ciekawostkami – mówi dr Badora.

Zwrócił też uwagę, że to co teraz dzieje się na drogach to raczej efekt suszy. – Pył jest podrywany z pól, jest niesiony i jeśli trafi na drogę to mamy takie tumany pyłu, które niestety mogą być groźne. Trzeba rozróżnić to o czym mówi się w mediach, bo pokazuje się zapylone powietrze gdzieś na drogach i jest taka narracja, że jest to pył z Afryki, natomiast ten pył afrykański jest niesiony wysoko i on pojawia się wtedy kiedy jest opad deszczu – tłumaczył dr Badora.

Zobacz także

2019-06-25, godz. 11:15 Stanisław Szwed o tym, jak będzie funkcjonował poszerzony program Rodzina 500 plus - Bardzo dobra wiadomość dla rodzin, startuje 500 plus do pierwszego dziecka, właściwie do każdego dziecka do 18. roku, życia, bez kryterium dochodowego - mów ... » więcej 2019-06-25, godz. 10:51 Krzysztof Kwiatkowski o tym, dlaczego wszyscy powinniśmy być dumnie z Najwyższej Izby Kontroli - Gdy zostawałem prezesem Izby, cieszyła się zaufaniem jednej trzeciej Polaków, dziś ufa nam ponad połowa. Nie ma w kraju drugiej instytucji z takim wynikiem. ... » więcej 2019-06-24, godz. 15:07 Ryszard Galla o zielonym świetle dla Zielonych i odkurzonym okrągłym stole - Oczywiście uważnie obserwujemy to, co się dzieje na niemieckiej scenie politycznej. Pamiętamy dobrze, że gdy w Berlinie rządziła koalicja SPD i Zielonych, t ... » więcej 2019-06-24, godz. 14:36 Antoni Duda, poseł PiS podsumowuje kadencję i mówi o chamstwie na sali sejmowej oraz o układaniu list wyborczych - Rozpatruję, jeśli nic się nie wydarzy, to prawdopodobnie będę chciał znaleźć się na liście - powiedział w Loży Radiowej poseł PiS Antoni Duda, pytany o to, ... » więcej 2019-06-21, godz. 14:49 Łukasz Łabuda o trudnych początkach młodzieżówki formacji Lewica Razem - Młodzi ludzie imprezują, nie interesują się życiem publicznym, choć powinni. Dlatego jest nas garstka – przyznał w Młodzieżowej Loży Radiowej Łukasz Łabuda, ... » więcej 2019-06-21, godz. 11:24 Rafał Tkacz, dyrektor delegatury KBW w Opolu o nielegalnej kampanii wyborczej, sprzątaniu po wyborach do PE i kalendar ... - To niezgodne z prawem - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentując pomysł zwolennika Platf ... » więcej 2019-06-19, godz. 12:24 Prof. Franciszek Marek o tym, że możemy mówić o gwarach, ale nie o jednej gwarze śląskiej - Już samo określenie gwara śląska nie jest trafne. Bo mamy poza językiem ogólnonarodowym, który nazywamy literackim, mamy tak zwane narzecza: małopolskie czy ... » więcej 2019-06-19, godz. 12:23 Marcin Palade o tym, że przygotowanie trafnej prognozy wyborczej to wyższa szkoła jazdy - Najważniejszą zmianą jakościową jest to, że są już dwie czy trzy instytucje, które postanowiły pochylić się nad trafnością sondaży w Polsce. Przypomnę, że t ... » więcej 2019-06-18, godz. 13:59 Kpt Piotr Płuciennik o historii i święcie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej - Logistycy przyjeżdżają pierwsi i wyjeżdżają ostatni - mówił w Loży Radiowej kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, która w ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:19 Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świst ... - Był czas, gdy cenzurowano wszystko, praktycznie każdy kawałek papieru, z fakturami włącznie. Nawet szkolne akademie mogły być realizowane tylko według wcześ ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »