Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował…
2019-04-24, 14:13 Autor: Joanna Matlak

Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski

Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski
- To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Europy – tak o pyle, który z Sahary przywędrował to Polski mówił w Loży Radiowej dr Krzysztof Badora z Instytutu Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Opolskiego.
- Żeby takie zjawisko wystąpiło musimy zostać spełnionych kilka przesłanek. Po pierwsze najpierw muszą wystąpić dość intensywne piaszczysto-pyłowe burze nad Saharą. Potem ten cięższy piasek opada, a pyły i te drobniejsze frakcje są wysoko wynoszone w atmosferę i w tym momencie wszystko zależy do tego co się dzieje dalej.

- Jeśli będziemy mieli taką sytuację baryczną nad Europa jak teraz, tzn. jeśli na wschód od Polski jest wyż w którym powietrze kręci się w dużym wierze, zgodnie ze wskazówkami zegara, a na zachodzie Europy mamy niż, w którym powietrze kręci się przeciwnie, to w efekcie powietrze znad Sahary jest wciągane nad Europę. I tutaj ten pył wraz z deszczem opada i brudzi nam np. samochody – tłumaczył dr Badora.

- My już to odczuliśmy. Taki mały opad był wczoraj w Opolu późnym wieczorem i już na szybach było widać te cząsteczki pyłów, takie błotko. Pył znad Sahary ma zabarwienie żółtawo-pomarańczowe, takie lekko przybrudzone. Teraz mamy intensywne zapylenie pułkami roślin, dawno nie było deszczu i ten pył ma nieco inny kolor i da się to rozróżnić.
Gość Loży Radiowej zauważył że tego typu zjawiska jak opad pyłu z Afryki będą powtarzały się częściej. – Klimat się radykalizuje i trzeba liczyć się z takimi ciekawostkami – mówi dr Badora.

Zwrócił też uwagę, że to co teraz dzieje się na drogach to raczej efekt suszy. – Pył jest podrywany z pól, jest niesiony i jeśli trafi na drogę to mamy takie tumany pyłu, które niestety mogą być groźne. Trzeba rozróżnić to o czym mówi się w mediach, bo pokazuje się zapylone powietrze gdzieś na drogach i jest taka narracja, że jest to pył z Afryki, natomiast ten pył afrykański jest niesiony wysoko i on pojawia się wtedy kiedy jest opad deszczu – tłumaczył dr Badora.

Zobacz także

2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię - powiedział… » więcej 2020-07-07, godz. 15:44 WYBORY 2020: Bartłomiej Czuchnowski o preferencjach wyborczych, programie Konfederacji - Nie ufamy tak naprawdę jednemu, jak i drugiemu kandydatowi - powiedział Bartłomiej Czuchnowski z Konfederacji. – Dlatego pozostawiamy naszym wyborcom decyzję… » więcej 2020-07-07, godz. 15:42 WYBORY 2020: Bartłomiej Machnik o braku bezpośredniej konfrontacji kandydatów na prezydenta - Nie mamy i prawdopodobnie już nie będziemy mieli debaty dwóch kandydatów na prezydenta - stwierdził politolog dr Bartłomiej Machnik . » więcej 2020-07-06, godz. 12:05 WYBORY 2020: Katarzyna Czochara o zasługach prawicy dla Opolszczyzny - Myślę, że to co zrobił prezydent wraz z całą prawicą dla regionu zostanie przez opolan docenione – mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, poseł PiS. » więcej 2020-07-06, godz. 12:01 Beniamin Godyla o tym, że Rafał Trzaskowski upomina się o samorządy i przypomina o bonie turystycznym - Na spotkaniu było wielu zainteresowanych, obyło się bez zakłóceń. Wiemy jak głosował Kędzierzyn–Koźle. To drugie miasto po Opolu, które poparło Rafała Trzaskowskiego… » więcej 2020-07-06, godz. 11:58 WYBORY 2020: Janusz Kowalski o walce z zanieczyszczeniem powietrza, hipokryzji Rafała Trzaskowskiego - Jeżeli system handlu emisjami nie zostanie zreformowany, to od 1 stycznia przyszłego roku odbiorców ciepła i energii elektrycznej czekają znaczne podwyżki cen… » więcej 2020-07-06, godz. 11:50 WYBORY 2020: Rajmund Miller o zaletach Rafała Trzaskowskiego, programie wyborczym - Rafał Trzaskowski jest na wszystkich spotkaniach wyborczych wiarygodny - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-07-03, godz. 14:23 WYBORY 2020: Michał Kalinowski o wyniku Roberta Biedronia i lewicowości Platformy Obywatelskiej - Wynik na pewno mógłby być lepszy - przyznał Michał Kalinowski z Lewicy, oceniając wynik wyborczy Roberta Biedronia. » więcej 2020-07-03, godz. 14:14 WYBORY 2020: Fabian Pszon o wyniku Andrzeja Dudy i stosunkach z Mniejszością Niemiecką - Pierwsza tura na pewno była bardzo emocjonująca – ocenił Fabian Pszon z Soilidarnej Polski. Między innymi ze względu na wysoką frekwencję. » więcej 2020-07-03, godz. 14:08 Adrian Czubak o zbiorniku w Raciborzu, tarczy antykryzysowej, a także walce z koronawirusem - Można powiedzieć, że zbiornik raciborski zapewnia bezpieczeństwo niemal w 100 procentach, na to czekali przede wszystkim mieszkańcy Opolszczyzny – mówił w Loży… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »