Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego…
2019-04-23, 15:01 Autor: Joanna Matlak

Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie

Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie
- Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z RDMO. – Mamy różne inicjatywy, np. spotkania z dyplomacją, które polegają na tym, że zapraszamy ambasadorów, konsulów honorowych poszczególnych państw, mających przedstawicielstwa w Polsce.
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu jest instytucją związaną z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jego celem jest informowanie społeczeństwa i polskiej polityce zagranicznej i wydarzeniach międzynarodowych.

- Chodzimy z wykładami do szkół na terenie województwa opolskiego, gdzie przedstawiamy różne tematy. Nie wszyscy interesują się polityką i dyplomacją, myślę jednak, że nie jest z tym tak źle jak mogłoby się wydawać. Nasze wydarzenia spotykają się z pewnego typu zainteresowaniem, w moim przekonaniu odbiór społeczny zmienia się na lepsze w ostatnich latach, co świadczy o tworzeniu się i rozwijaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Stajemy się jednak społeczeństwem zamożnym, które powoli ma czas na swoje hobby i zainteresowania – mówi dr Niewiński.

Wydarzenia, które miały miejsce w 2018 roku to tzw. spotkania z geopolityką. Są towydarzenia o charakterze cyklicznym, które odbywały się co miesiąc, natomiast w 2019 roku chcemy, by odbywały się w każdą drugą środę miesiąca. Najbliższe wydarzenie organizowane przez ośrodek odbędzie się 8 maja o godzinie 17.00 w Coffee Cat na ul. Oleskiej w Opolu. – Celujemy przede wszystkim w target studencki. Spotkanie organizujemy wspólnie z kołem naukowym politologów UO – mówi dr Niewiński.

- Myślę, że teraz można mówić o kilku podstawowych tematach, np. wojny handlowej amerykańsko-chińskiej i ewentualne porozumienie między Waszyngtonem a Pekinem, kolejna kwestia to wybory na Ukrainie i co ta prezydentura przyniesie dla Ukrainy i stosunków polsko ukraińskich. Brexit to także temat, który stale można omawiać. Planujemy także poruszyć temat wyborów do Parlamentu Europejskiego – mówi dr Stanisław Niewiński.

Zobacz także

2020-06-04, godz. 13:22 Piotr Pancześnik i Grzegorz Adamczyk o sytuacji na rynku pracy, dodatku solidarnościowym i innych działaniach osłonowy… - To jest osłona socjalna dla tych, których dotknęła epidemia koronawirusa i mogą mieć problem ze znalezieniem pracy – tak ocenił dodatek solidarnościowy Piotr… » więcej 2020-06-04, godz. 11:26 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wśród tematów: przekop Mierzei Wiślanej i znaczenie… » więcej 2020-06-03, godz. 13:26 Jarosław Kielar o wyborach, stratach budżetu gminy z powodu pandemii, inwestycjach - Problemy są nadal i nie ma co tego ukrywać, bo wszystko dzieje się zbyt szybko – powiedział Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka odpowiadając na pytanie o stosunek… » więcej 2020-06-02, godz. 09:48 Iwona Sobania o zadłużeniu Byczyny, perspektywach rozwoju gminy - Nikt nie chciał się podjąć trudu wyprowadzenia gminy z tej trudnej sytuacji – zastrzegła Iwona Sobania, burmistrz Byczyny, tłumacząc fakt zabiegania o to trudne… » więcej 2020-06-02, godz. 09:43 Jolanta Moroń-Świerszcz o trudnych chwilach w DPS-ie w Jakubowicach - Horror zaczął się 19 kwietnia, kiedy ogłoszono kwarantannę - mówiła dr Jolanta Moroń- Świerszcz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach, która w Loży… » więcej 2020-06-01, godz. 13:54 Tomasz Kostuś o dacie wyborów i obietnicach prezydenta - Wszystko wskazuje na to i ja jestem o tym przekonany, że wybory odbędą się 28 czerwca – powiedział w Loży Radiowej poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kost… » więcej 2020-06-01, godz. 13:54 Marcin Ociepa o pracach w senacie ws. wyborów prezydenckich i zarzutach wobec ministra Szumowskiego - Z nadzieją patrzę na pracę w senacie i mam nadzieję, że senat stanie na wysokości zadania, bo dziś mamy poważne wyzwanie czyli skrzyżowanie pandemii i końcówkę… » więcej 2020-06-01, godz. 13:54 Violetta Porowska o inwestycjach w Nysie, braku merytorycznych argumentów opozycji w kampanii wyborczej - Prawdą jest, że złożymy prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiego zaproszenie na otwarcie ronda imienia jego brata w Nysie – potwierdziła Violetta Porowska, posłanka… » więcej 2020-05-29, godz. 11:27 Tobiasz Gajda o kandydacie KO na prezydenta, pracach w senacie Obawy związane z umacnianiem się kandydata Rafała Trzaskowskiego słychać nawet na poziomie partyjnych młodzieżówek – ripostował Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów… » więcej 2020-05-29, godz. 11:25 Grzegorz Krukowski o kandydaturze opozycji, przebiegu kampanii wyborczej - Jesteśmy na nią gotowi – zastrzegł Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS, odnosząc się do ewentualnego rozpoczęcia kampanii wyborczej. Dodał, że Andrzej Duda… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »