Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba ...
2019-04-23, 14:41 Autor: Paula Hołubowicz

Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców

Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców
- Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: Mniejszości Niemieckiej, Romów a także Kresowian, którzy trafili tu po wojnie. Szybko przekonałem się jednak, że w tej chwili największej pomocy potrzebują imigranci, przede wszystkim z Ukrainy, którzy przyjechali tu do pracy albo po naukę – mówił w Loży Radiowej Marek Witek, pełnomocnik Zarządu Województwa do spraw wielokulturowości. Przypomnijmy: to pierwszy taki urzędnik w dziejach samorządu województwa, pracuje od 1 stycznia.
Nasz gość mówi, że sprawę utrudnia fakt, iż nie wiemy, ilu Ukraińców w regionie mamy. Inne dane ma ZUS (ale nie wszyscy z nich odprowadzają składki) inne mają urzędy pracy.

- W zeszłym roku oświadczeń o woli podjęcia pracy wystawiono u nas 60 tysięcy – mówi, dodając, że w kraju liczba ukraińskich pracowników spada, u nas cały czas rośnie, co Witek tłumaczy przyjaznym charakterem wielokulturowego regionu.

Jak opowiada, dotarł do programu integracji obcokrajowców przygotowanego przez gdański ratusz. Do opolskich realiów nie da się go przekopiować, bo program miejski, ale może być punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Naukowcy, samorządowcy i biznesmeni będą o tym temacie debatowali na konferencji połączonej z warsztatami, która zaplanowana została na 21 maja.

Witek dodaje jednak, że nie zapomniał także o innych zadaniach: o Muzeum Kresów rozmawiał w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, wstępne lokalizacje Centrum Dokumentacyjnego Niemców w Polsce zostały już wskazane (wszystkie w Opolu), trwa teraz procedura wyboru najlepszej z nich.

Zobacz także

2019-08-16, godz. 15:05 Violetta Porowska o tym, że listy z kandydatami PiS do Sejmu i Senatu "koszą" przeciwników - Zaskakujących nazwisk, w takim sensie, że „nieznanych” albo nazwisk które są spoza naszego regionu, nie ma. To są wszystko nasze rodzime nazwiska, to osoby, ... » więcej 2019-08-16, godz. 14:22 Artur Kamiński, wiceprezes zarządu w grupie ZAK S.A o żeglowności Odry, znaczeniu logistyki i II Kongresie Żeglugi Śró ... - Modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej jest dla nas bardzo ważna - powiedział w Loży Radiowej Artur Kamiński, wiceprezes Grupy Azoty ZAK S.A, w Kędzierzynie- ... » więcej 2019-08-14, godz. 14:42 Dominik Pikos o sezonie letnim na turawskich jeziorach i gazyfikacji Turawy - Nasze jeziora to skrajności. Jezioro Średnie jest piękne, czyste i przyciąga wielu turystów i jest Jezioro Duże, niestety bardziej słynne, bo zielone. W tym ... » więcej 2019-08-14, godz. 14:24 Stanisław Rakoczy, lider PSL w regionie o koalicji z Kukizem, planach na kampanię i listach kandydatów - Jest realistą. Ze względu na kalendarz wyborczy narzucony przez termin wyborów, czas jest krótki trzeba sprawnych struktur, żeby zebrać podpisy - powiedział ... » więcej 2019-08-13, godz. 14:41 Arkadiusz Wiśniewski o Cieplaku, centrum przesiadkowym, drugim ratuszu, lotnisku w Opolu i wizycie w Rosji - Rusza rozbiórka "Cieplaka". Wielkiego "bum" nie będzie, w pobliżu jest szpital, więc zrezygnowaliśmy z eksplozji - powiedział w Loży Radiowej Arkadiusz Wiśn ... » więcej 2019-08-13, godz. 14:28 Piotr Woźniak o tym dlaczego nie będzie "jedynką" na opolskiej liście Lewicy, o tym co jednoczy koalicję i programie w ... - Koalicje polegają na tym, że trzeba w pewnych momentach ustąpić - powiedział w Loży Radiowej Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie pytany o to, czy m ... » więcej 2019-08-12, godz. 14:43 Leszek Korzeniowski, poseł PO o tym, że jest dinozaurem, oraz o tym jak młodzi koledzy radzą sobie w kampanii wyborczej - Jestem jakby dinozaurem sejmowym, jestem w pierwszej 25-tce najstarszych obecnych parlamentarzystów będących nieprzerwanie od 2001 roku i czas ustąpić pola ... » więcej 2019-08-12, godz. 14:20 Antoni Duda z PiS o swojej aktywności poselskiej, o nowej Marszałek Sejmu i tym, że kampania trwa 4 lata - Dla mnie nie ma czegoś takiego jak „gorąca kampania wyborcza”. My kampanię prowadzimy 4 lata i swoją pracą oraz swoimi działaniami pokazujemy społeczeństwu, ... » więcej 2019-08-09, godz. 14:18 Piotr Paszkiewicz z Przedwiośnia i Jan Zimoch z Młodej Prawicy o koalicjach tworzonych przez ich partie - Działanie Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy zdecydowanie wzmocniło nasze struktury - ocenił Jan Zimoch z Młodej Prawicy, czyli młodzieżówki partii Porozum ... » więcej 2019-08-09, godz. 14:16 Marcin Ociepa o swoim starcie w wyborach do Sejmu i politycznym mariażu Kukiz'15 z PSL-em - Jako jedyny minister z naszego województwa mam nieco większe możliwości przekonywania w Warszawie, że Opolszczyzna potrzebuje wsparcia - powiedział w Loży R ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »