Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA Czy strajk nauczycieli doprowadzi…
2019-04-11, 14:33 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Czy strajk nauczycieli doprowadzi do rzeczowej debaty o przyszłości polskiej oświaty?

Czy strajk nauczycieli doprowadzi do rzeczowej debaty o przyszłości polskiej oświaty?
Wielowątkowa i chwilami pełna emocji była kolejna debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” ponownie poświęcona strajkowi nauczycieli. Tydzień wcześniej rozmawialiśmy w trakcie negocjacji, tym razem – w środku strajku, w drugim dniu egzaminów gimnazjalnych.
Piotr Pakosz z „Solidarności” przyszedł do programu prosto z posiedzenia regionalnej sekcji oświaty związku, która jednogłośnie (było 12 na 15 członków) wyraziła wolę powrotu do strajku i wezwała do dymisji Ryszarda Proksę, szefa sekcji krajowej, który podpisał porozumienie z rządem. Pakosz zaznaczył przy tym, że osobiście bierze udział w pracach komisji egzaminacyjnych, nie czuje się łamistrajkiem i liczy na szybkie zakończenie protestu.

Do działań „Solidarności” nawiązał dr Witold Potwora z WSZiA w Opolu, który zasugerował, że podobne działania powinien podjąć Związek Nauczycielstwa Polskiego Zauważył, że skoro lider związku przez ponad 20 lat nie poprawił sytuacji w oświacie i doprowadził do takiej nieprawdopodobnej eskalacji sporu, to być może czas na zmianę. Zdaniem Potwory, oczekiwania płacowe nauczycieli powinny być zaspokajane, ale w sposób „kroczący”.

Anna Barucha z ZNP ripostowała, że związek składał takie propozycje, ale nie zostały one podjęte przez rząd. Stwierdziła także, że prezes ZNO Sławomir Broniarz cieszy się ogromnym zaufaniem związkowców i nie ma mowy o próbach jego odwołania.

Opolski kurator oświaty Michał Siek stwierdził, że dyrektorzy poradzili sobie z organizacją egzaminów a teraz po prostu muszą się przyszykować na długi strajk. Po raz kolejny – bo mówił o tym na antenie RO wielokrotnie – zauważył, że debata o oświacie nie powinna dotyczyć tylko płac, ale przede wszystkim kształtu polskiej szkoły.

Ten ostatni wątek bardzo mocno akcentowała dr Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty w opolskim magistracie. Podkreślała, że reforma szkolna rozpoczęta po transformacji ustrojowej nigdy nie została zakończona. Jej zdaniem, debata o przyszłości oświaty powinna być wielowątkowa i zacząć się od modelu kształcenia nauczycieli, by do polskich szkół trafiali najlepsi a nie przypadkowi kandydaci do tego trudnego zawodu.

Zobacz także

2020-01-23, godz. 14:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Markiem Suskim W dzisiejszym cyklu gościem Magdaleny Ogórek był Marek Suski, poseł i wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji… » więcej 2020-01-21, godz. 09:19 Joanna Mucha o chorobach toczących Platformę Obywatelską, o tym jak wyjść z tego kryzysu i pomysłach na Polskę - Platforma za bardzo dała się wtłoczyć w te koleiny totalnej opozycji – mówiła w Lozy Radiowej Joanna Mucha, poseł Platformy Obywatelskiej i kandydatka na przewodniczącą… » więcej 2020-01-20, godz. 15:42 Tomasz Ciecierski o zbliżających się Akademickich Targach Pracy na Politechnice Opolskiej - Zainteresowanie targami ze strony pracodawców jest coraz większe. Z każdym rokiem liczba wystawców rośnie i właściwie problem jest tylko taki, że "Łącznik" niestety… » więcej 2020-01-20, godz. 15:41 Marcin Ociepa o innowacyjnych szkołach Opolszczyzny, europejskich pieniądzach na transformację energetyczną i programie… - „Szkoła dla Innowatora” to interesujący i szeroki projekt, wypracowany wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z Ministerstwem Edukacji… » więcej 2020-01-17, godz. 14:49 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM] Z młodymi działaczami rozmawiałyśmy o ustawie dyscyplinującej sędziów, a w drugiej części debaty naszych gości poprosiłyśmy o odniesienie się do sprawy radnego… » więcej 2020-01-17, godz. 14:13 Dr Stanisław Niewiński o tym, co oznacza dymisja rosyjskiego rządu i jakie plany może mieć Władimir Putin - Wydaje się, że są dwa najbardziej racjonalne powody zmian, których byliśmy ostatnio świadkami w Rosji. Jeden ma charakter krótkofalowy i jest związany z niekorzystną… » więcej 2020-01-16, godz. 15:35 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle wprowadzenia "sprawiedliwej" płacy minimalnej w krajach UE W debacie pracodawców, związkowców i ekspertów porozmawiamy o „sprawiedliwej płacy minimalnej”, czyli nowym pomyśle Komisji Europejskiej. Projekt miałby objąć… » więcej 2020-01-16, godz. 14:12 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Łukaszem Schreiberem Magdalena Ogórek tym razem gościła ministra Łukasza Schreibera, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wśród tematów ustawa reformująca polski wymiar… » więcej 2020-01-15, godz. 15:23 Edward Kinder o bardziej poukładanym systemie pracy egzaminatorów WORD-u i nowych przepisach, które to regulują W Loży pytaliśmy o najnowsze przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Utrudniają czy ułatwiają pracę egzaminatorów? Jak wpływają na przyszłych kierowców? » więcej 2020-01-15, godz. 15:07 Barbara Pawlos i Alina Kowalczyk-Czerwińska o organizowanych przez NFZ "Środach z profilaktyką" i coraz częstszym problemie… W Loży rozmawialiśmy o problemie otyłości, który dotyka coraz większa grupę osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Pytaliśmy skąd się bierze otyłość i jak z nią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »