Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Michał Siek o tym, że poparcie dla strajku naucz ...
2019-03-22, 14:09 Autor: Marek Świercz

Michał Siek o tym, że poparcie dla strajku nauczycieli nie jest powszechne a jego zwolennicy nie są świadomi jego konsekwencji

Michał Siek o tym, że poparcie dla strajku nauczycieli nie jest powszechne a jego zwolennicy nie są świadomi jego konsekwencji
- Referendum strajkowe potrwa do poniedziałku, ale mamy już dane z około 90 placówek. I wygląda na to, że do strajku przystąpi około 25 procent. Oczywiście różnie to wygląda w przypadku różnego rodzaju szkół, do strajku chce przystąpić około 40 procent podstawówek, ale znacznie mniej przedszkoli i szkół średnich - mówił w Loży Radiowej opolski kurator oświaty Michał Siek.
Nasz gość, który jest świeżo po spotkaniu w stolicy z innymi kuratorami, ocenia, że Opolszczyzna może być jednym z tych regionów, gdzie problem ze strajkiem będzie najmniejszy. Nie wierzy też w deklaracje ZNP, że są regiony - na przykład województwo lubuskie - gdzie strajkować chce podobno 80 procent placówek. Uważa, że to deklaracje wyssane z palca, bo były składane jeszcze przed akcją referendalną.

- Ale są oczywiście miejsca, przede wszystkim największe miasta, gdzie skala protestu może być duża - ocenia. - Czy znaczenie mają tu barwy polityczne samorządu? Moim zdaniem, mają duże znaczenie, są nawet takie samorządy, które wprost zachęcają do strajku. Choć powinny mieć świadomość, że spełnienie postulatów ZNP oznacza dla nich spore wydatki, bo to samorząd płaci tym pracownikom szkół, którzy nie są nauczycielami. W mojej ocenie jest w tym sporo polityki a nauczyciele dali się do tej politycznej rozgrywki wciągnąć.

Siek zapewnia także, że egzaminy odbędą się na pewno i strajk ich nie zakłóci. Gotowe jest rozporządzenie, które ma zostać podpisane na początku kwietnia. Da ono prawo dyrektorom włączyć do prac zespołów egzaminacyjnych nauczycieli spoza danej szkoły, także tych akademickich.

- Skąd dyrektor weźmie dla nich pieniądze? Cóż, jeśli ktoś strajkuje, nie otrzymuje wynagrodzenia. W przypadku nauczyciela dyplomowanego to około 130 zł dziennie. Nie wiem, czy wszyscy nauczyciele mają świadomość tych finansowych konsekwencji - tłumaczy nasz gość.

Opolski kurator mówi także, że denerwuje go to, w jaki sposób związkowcy podchodzą do dyskusji z ministerstwem.

- Chcą rozmawiać tylko o pieniądzach. Nie interesuje ich ocena jakości nauczania, której w tej chwili praktycznie nie ma, bywa, że nauczyciel nie jest oceniany przez 20 lat - mówi. - A to oznacza, że jakość polskiej szkoły i dobro uczniów nic ich nie obchodzi. Liczą się tylko ich wynagrodzenia. Mnie to oburza.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »