Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Marcelina Zawisza i Jerzy Przystajko ...
2019-03-20, 12:28 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Marek Świercz

EUROWYBORY Marcelina Zawisza i Jerzy Przystajko w Loży Radiowej o socjalnej Europie, dwóch nogach lewicy oraz wyborcach i wyborczyniach

Marcelina Zawisza i Jerzy Przystajko w Loży Radiowej o socjalnej Europie, dwóch nogach lewicy oraz wyborcach i wyborczyniach
- Potrzebujemy Europy bardziej socjalnej, tylko taka Europa będzie na tyle silna, by sprostać konkurencji takich rywali jak Stany Zjednoczone i Chiny - mówili w Loży Radiowej Marcelina Zawisza i Jerzy Przystajko, którzy otworzą listę koalicyjnego komitetu Lewica Razem do Parlamentu Europejskiego w okręgu opolsko-dolnośląskim. - Europa nie może się opierać wyłącznie na wolnym przepływie towarów, usług i ludzi, ona potrzebuje wartości lewicowych, takich wartości potrzebują także Polacy - przekonywali.
Zdecentralizowana (nie ma jednego lidera) partia Razem była krytykowana za to, że wybrała mylącą nazwę, bo stale odcina się od innych ugrupowań na lewicy, przede wszystkim od SLD. Tym razem udało jej się jednak zbudować koalicyjny komitet, do którego weszły dwa inne ugrupowania: współrządząca kiedyś (u boku SLD) Unia Pracy oraz Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, który - nomen omen - od wielu dekad jest ikoną zaangażowanej społecznie lewicy, walcząc między innymi o prawa lokatorskie.

Nasi goście przekonywali, że nowoczesna lewica opera się na dwóch nogach: socjalnej i światopoglądowej. W pierwszym przypadku chodzi o takie kwestie, jak darmowe leki na receptę (zdaniem Przystajki, farmaceuty, program Senior 75 plus pokazał, że dla skarbu państwa jest to możliwe) oraz troskę o prawa pracownicze (w krajach unii uzwiązkowienie jest o wiele większe niż w Polsce, co pozwala lepiej chronić pracowników). Podkreślali także, że aktywna polityka prospołeczna, czyli finansowe wspieranie obywali, ma charakter propopytowy i po prostu napędza gospodarkę (co pokazał program Rodzina 500 Plus).

Jeśli chodzi o sprawy światopoglądowe, związane ze związkami partnerskimi czy prawem do świadomego macierzyństwa, nasi goście stwierdzili, że dla nich są to kwestie tak oczywiste, że w ogóle nie podlegające dyskusji. Liberalne normy obowiązujące w większości krajów rozwiniętych są dla nich po prostu normą.

Co ciekawe, działacze Lewicy Razem pilnowali, by zawsze używać rodzaju męskiego obok żeńskiego (czyli właściwie powinno być: działacz i działaczka), bo - jak przekonywali - język kształtuje świadomość.

Zobacz także

2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej 2019-04-12, godz. 13:00 Tobiasz Gajda o tym, dlaczego porzucił Nowoczesną na rzecz Platformy Obywatelskiej - To mój wybór, którego dokonałem, bo chciałem działać mocniej, bardziej intensywnie, na rzecz młodego środowiska. Dokonałem go też trochę na przekór nastrojo ... » więcej 2019-04-11, godz. 14:33 WSPÓLNA SPRAWA Czy strajk nauczycieli doprowadzi do rzeczowej debaty o przyszłości polskiej oświaty? Wielowątkowa i chwilami pełna emocji była kolejna debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” ponownie poświęcona strajkowi nauczycieli. Tydzień wcześnie ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »