Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i ty ...
2019-03-14, 16:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Marek Świercz

Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny

Sylwia Spurek w Loży Radiowej (15.03.19)
- Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jestem gotowa, ale listy kandydatów będą znane za kilka dni - powiedziała w Loży Radiowej Sylwia Spurek, z partii Wiosna.
Sylwia Spurek była zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich postanowiła jednak zająć się polityką.

- Przez wiele lat zajmowałam się prawami człowieka, pracowałam w organizacjach pozarządowych, w kancelarii premiera przygotowywałam projekty ustaw, pracowałam także w biurze RPO. Cały czas miałam takie poczucie, że mogłabym być bardziej skuteczna - wyjaśniła swoją decyzję.

- Język kształtuje rzeczywistość i my w Wiośnie pilnujemy tego, żeby używać żeńskich końcówek i partycypacyjnie mówić, Polki i Polacy, wyborcy i wyborczynie - podkreśliła. - Jeśli spojrzymy na historię polskiego języka, to przed wojną było to używane.

Gość Loży Radiowej zwracała uwagę, że w Polsce są trzy grupy, które powinny być szczególnie zaopiekowane. To seniorzy, niepełnosprawni i kobiety mieszkające na wsi.
- Polska jest jednym z krajów UE gdzie osobom starszym żyje się najgorzej według rankingu aktywnego starzenia. Za nami jest tylko Grecja.

Z kolei jeśli chodzi o kobiety mieszkające na wsi, to Sylwia Spurek podnosi, że na Opolszczyźnie 56% gmin wiejskich nie ma żadnej poradni ginekologicznej, a do pobliskich nie ma jak dojechać, bo komunikacja publiczna szwankuje. - Badania profilaktyczne, na przykład cytologia i opieka nad kobietą w ciąży - nie ma tego w ponad połowie gmin wiejskich - mówiła w Loży Radiowej Sylwia Spurek z Wiosny.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »