Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i ty ...
2019-03-14, 16:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Marek Świercz

Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny

Sylwia Spurek w Loży Radiowej (15.03.19)
- Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jestem gotowa, ale listy kandydatów będą znane za kilka dni - powiedziała w Loży Radiowej Sylwia Spurek, z partii Wiosna.
Sylwia Spurek była zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich postanowiła jednak zająć się polityką.

- Przez wiele lat zajmowałam się prawami człowieka, pracowałam w organizacjach pozarządowych, w kancelarii premiera przygotowywałam projekty ustaw, pracowałam także w biurze RPO. Cały czas miałam takie poczucie, że mogłabym być bardziej skuteczna - wyjaśniła swoją decyzję.

- Język kształtuje rzeczywistość i my w Wiośnie pilnujemy tego, żeby używać żeńskich końcówek i partycypacyjnie mówić, Polki i Polacy, wyborcy i wyborczynie - podkreśliła. - Jeśli spojrzymy na historię polskiego języka, to przed wojną było to używane.

Gość Loży Radiowej zwracała uwagę, że w Polsce są trzy grupy, które powinny być szczególnie zaopiekowane. To seniorzy, niepełnosprawni i kobiety mieszkające na wsi.
- Polska jest jednym z krajów UE gdzie osobom starszym żyje się najgorzej według rankingu aktywnego starzenia. Za nami jest tylko Grecja.

Z kolei jeśli chodzi o kobiety mieszkające na wsi, to Sylwia Spurek podnosi, że na Opolszczyźnie 56% gmin wiejskich nie ma żadnej poradni ginekologicznej, a do pobliskich nie ma jak dojechać, bo komunikacja publiczna szwankuje. - Badania profilaktyczne, na przykład cytologia i opieka nad kobietą w ciąży - nie ma tego w ponad połowie gmin wiejskich - mówiła w Loży Radiowej Sylwia Spurek z Wiosny.

Zobacz także

2019-10-15, godz. 14:19 Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - ... - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:05 Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy no ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:05 Violetta Porowska o wyzwaniach na stanowisku wicewojewody, kampanii bezpośredniej i propozycjach dla Opolszczyzny - Formalnie rzecz ujmując to jestem ostatni dzień w pracy. Po wyborach cały rząd a także ja, jako przedstawiciel rządu w terenie podajemy się do dymisji i wra ... » więcej 2019-10-10, godz. 12:16 DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa ... » więcej 2019-10-10, godz. 14:00 Patryk Jaki o tym, jak w Brukseli postrzegają wybory w Polsce oraz o tym, czemu prawica powinna je wygrać - Bruksela oczywiście obserwuje wybory w Polsce a Frans Timermans próbuje zrobić wszystko, żeby wpłynąć na wyniki tych wyborów, bo okazuje się, że Polska odno ... » więcej 2019-10-09, godz. 13:17 DEBATA: Antoni Duda z PiS i Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej W przedostatniej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się posłowie ubiegający się o reelekcję: Ryszard Galla, kandydujący z "jedynki" listy Mniejszości ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »