Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczy ...
2019-03-14, 16:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy

Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa. Debata w Loży Radiowej (14.03.19)
Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych negocjowanych na poziomie zakładów pracy. Do takich wniosków doszli uczestnicy kolejnej debaty pracodawców, pracowników i ekspertów z cyklu "Wspólna sprawa". I tym razem po raz pierwszy wszyscy uczestnicy debaty byli z grubsza zgodni.
Przypomnijmy: przez media przetoczyła się debata na temat planowanych zmian w kodeksie pracy. Politycy rządzącej koalicji uspokoili jednak opinię publiczną, że na pewno nie zostaną wprowadzone przed wyborami i jest to zadanie dla Sejmu następnej kadencji.

Dr Witold Potwora z WSZiA w Opolu stwierdził, że debata o potrzebie zmian prawa pracy toczy się od co najmniej kilkunastu lat, od dawna piszą o tym prace naukowcy z jego uczelni. Lesław Adamczyk z BCC zauważył z kolei, że prace zespołu powołanego do przygotowania nowelizacji trwają od bodaj 18 miesięcy, ale - w ocenie pracodawców - ten proces powinien być dłuższy, bo zbyt krótkie prace doprowadzą do przyjęcia rozwiązań, które zadowolą tylko jedno stronę albo też - nie zadowolą żadnej. Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność stwierdził, że związkowcom proponowane zmiany się nie podobają.

- W naszej ocenie kodeks pracy nie powinien regulować wszystkiego, lepszym rozwiązaniem jest negocjowanie konkretnych rozwiązań w samym zakładzie pracy, w ramach układu zbiorowego - przekonywał. - Oczywiście może być z tym problem w tych firmach, gdzie nie ma związków, bo tam pracodawca nie ma partnera do rozmów.

Potwora zauważył, że to dobra droga w czasach, gdy bardzo dużo mówi się o tak zwanej społecznej odpowiedzialności biznesu. I firmom zależy na dobrym wizerunku a takiego bez zadowolonych pracowników nie da się wypracować.

Adamczyk podkreślał, że pracodawcy potrzebują przede wszystkim stabilnego prawa, żeby wiedzieć, w jakich realiach będą funkcjonować.

Zobacz także

2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »