Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury…
2019-03-12, 15:42 Autor: Joanna Matlak

Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach

Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach
- Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący działalności kulturalnej samorządów. Z raportu Izby wynika, że samorządy nie radzą sobie z prowadzeniem podległych im jednostek kulturalnych, ponieważ brakuje im pieniędzy.
- Jeśli chodzi o wysokość dotacji, to w latach 2018 i 2019 one dopiero wyrównały się do poziomu tych, które były w latach 2010-2011. W 2013-2014 roku była ogromna zapaść i teraz dochodzimy do finansowania w wysokości podstawowej, czyli 2 mln złotych. Oprócz tego udaje się też czasami zdobyć dodatkowe środki finansowane. Ostatnio zarząd województwa zwiększył nam środki na konkretne działania, bardzo ważne działania, bo nie mieliśmy na nie pieniędzy w ramach podstawowego budżetu – mówi Jarosław Gałęza.

Chodzi o remont rozpoczęty w ubiegłym roku, który dotyczy termomodernizacji magazynu zabytków i pracowni konserwatorskiej. – Otrzymaliśmy dodatkowe środki w wysokości 400 tys. złotych, dla nas to bardzo dużo - dodaje dyrektor Gałęza.

W programie pytaliśmy też o Japończyków, którzy chętnie odwiedzają muzeum. – Niewykluczone, że ta elektronizacja działalności marketingowej ma wpływ na zwiedzających, ale taką dominującą grupą są mieszkańcy Opola, to około 50-60% odwiedzających. Pozostali to wycieczki szkolne z ościennych województw, wycieczki zagraniczne najczęściej niemieckojęzyczne, ale faktycznie od jakiegoś czasu obserwujemy grupy z egzotycznych krajów, np. z Japonii czy z Indii – mówi Gałęza.

Muzeum Wsi Opolskiej pracuje również nad przygotowaniem wniosku o wpisanie opolskich kroszonek na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Do dzisiaj na tej liście nie ma żadnego zwyczaju z terenu Śląska Opolskiego, bo jeśli chodzi o wodzenie niedźwiedzia i babskiego combru, to na razie są to tylko wnioski. W przypadku województwa opolskiego z pewnością takim zjawiskiem jest umiejętność zdobienia jaj wielkanocnych, czyli kroszonek opolskich. Zdobienia wykonuje się techniką rytowniczą i jest to zwyczaj bardzo dawny i stary. Wniosek w tej sprawie jest przygotowywany, zaplanowaliśmy, że podczas najbliższej Niedzieli Palmowej i naszego Jarmarku Wielkanocnego to ogłosimy – powiedział dyrektor Gałęza.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »