Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury ...
2019-03-12, 15:42 Autor: Joanna Matlak

Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach

Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach
- Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący działalności kulturalnej samorządów. Z raportu Izby wynika, że samorządy nie radzą sobie z prowadzeniem podległych im jednostek kulturalnych, ponieważ brakuje im pieniędzy.
- Jeśli chodzi o wysokość dotacji, to w latach 2018 i 2019 one dopiero wyrównały się do poziomu tych, które były w latach 2010-2011. W 2013-2014 roku była ogromna zapaść i teraz dochodzimy do finansowania w wysokości podstawowej, czyli 2 mln złotych. Oprócz tego udaje się też czasami zdobyć dodatkowe środki finansowane. Ostatnio zarząd województwa zwiększył nam środki na konkretne działania, bardzo ważne działania, bo nie mieliśmy na nie pieniędzy w ramach podstawowego budżetu – mówi Jarosław Gałęza.

Chodzi o remont rozpoczęty w ubiegłym roku, który dotyczy termomodernizacji magazynu zabytków i pracowni konserwatorskiej. – Otrzymaliśmy dodatkowe środki w wysokości 400 tys. złotych, dla nas to bardzo dużo - dodaje dyrektor Gałęza.

W programie pytaliśmy też o Japończyków, którzy chętnie odwiedzają muzeum. – Niewykluczone, że ta elektronizacja działalności marketingowej ma wpływ na zwiedzających, ale taką dominującą grupą są mieszkańcy Opola, to około 50-60% odwiedzających. Pozostali to wycieczki szkolne z ościennych województw, wycieczki zagraniczne najczęściej niemieckojęzyczne, ale faktycznie od jakiegoś czasu obserwujemy grupy z egzotycznych krajów, np. z Japonii czy z Indii – mówi Gałęza.

Muzeum Wsi Opolskiej pracuje również nad przygotowaniem wniosku o wpisanie opolskich kroszonek na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Do dzisiaj na tej liście nie ma żadnego zwyczaju z terenu Śląska Opolskiego, bo jeśli chodzi o wodzenie niedźwiedzia i babskiego combru, to na razie są to tylko wnioski. W przypadku województwa opolskiego z pewnością takim zjawiskiem jest umiejętność zdobienia jaj wielkanocnych, czyli kroszonek opolskich. Zdobienia wykonuje się techniką rytowniczą i jest to zwyczaj bardzo dawny i stary. Wniosek w tej sprawie jest przygotowywany, zaplanowaliśmy, że podczas najbliższej Niedzieli Palmowej i naszego Jarmarku Wielkanocnego to ogłosimy – powiedział dyrektor Gałęza.

Zobacz także

2019-03-20, godz. 14:28 Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odrze i odtworzeniu odrzańskiej drogi wodnej - W 2023 Odra musi być żeglowna, bo do tego zobowiązał się prezydent, podpisując konwencję AGN. I naprawdę wszystko wskazuje na to, że tak będzie, bo do tego ... » więcej 2019-03-20, godz. 14:12 Agnieszka Ścigaj o tym, dlaczego rządzące elity nazywają reformatorów populistami i dlaczego niekoniecznie jest to obe ... - Niektórzy nazywają nas ugrupowaniem antysystemowym, ja wolę określenie ugrupowanie reformatorskie. To te partie, które rządzą unią od początku i doprowadził ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »