Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Bartosz Kuświk o przekształceniu Instytutu Śl ...
2019-03-08, 15:07 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Ewa Skrabacz

Dr Bartosz Kuświk o przekształceniu Instytutu Śląskiego z jednostki badawczej w jednostkę kultury

Dr Bartosz Kuświk o Instytucie Śląskim, który stara się o zostanie jednostką kultury
- Jest to szansa na wyjście Instytutu Śląskiego z kłopotów finansowych - powiedział w Loży Radiowej dr Bartosz Kuświk, wyjaśniając pomysł przekształcenia jednostki w instytucję kultury. - Instytut Śląski ma się zajmować Śląskiem. Tak na prawdę śląskość jest zapisana w kulturze Śląska, więc jeżeli chcemy badać Śląsk, to de facto badamy jego kulturę, historia też jest kulturą, język, społeczeństwo, które badamy istnieje w pewnych formach kultury - powiedział nasz gość.
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zmienia, zdaniem dyrektora IŚ, sytuację placówki na niekorzyść. Finansowanie instytucji uzależnione jest od tak zwanych wdrożeń. - W humanistyce trudno o patenty i wdrożenia. Dotacja ministerstwa to na dzisiaj 10% kosztów jakie generuje budynek, pracownicy i badania - zaznaczył.

W podobnej sytuacji jest też Ośrodek Kętrzyńskiego z Olsztyna. Dzięki życzliwości Ministerstwa Kultury przyjęto ustawę, która IŚ i ośrodkowi z Olsztyna pozwala na przekształcenie w instytucje kultury. To spowoduje, że będą one finansowane właśnie przez Ministerstwo Kultury. Aby tak się stało, zgodę na przekształcenie musi wyrazić rada naukowa IŚ, która zbierze się 13.03, następnie Rada Główna Instytucji badawczych musi wyrazić opinię w tej sprawie (nie musi być ona pozytywna). Kolejne kroki to inwentaryzacja i wpis do rejestru. Zdaniem dyrektora Kuświka mniej więcej w połowie wakacji, Instytut Śląski będzie już finansowany przez ministra kultury.

- W ministerstwie zarezerwowano już pieniądze na naszą działalność. Na drugie półrocze naszej działalności zapisano nieco więcej pieniędzy, niż mamy w tej chwili na pierwsze sześć miesięcy 2019. Trwają rozmowy dotyczące budżetu w 2020 roku.

Po przekształceniu Instytut Śląski będzie musiał stworzyć pion edukacyjny, który zajmie się również promocją badań prowadzonych przez instytut. W planach jest także zaproszenie do współpracy socjologów, ale także naukowców innych dziedzin i z innych ośrodków badawczych.

Zobacz także

2019-03-20, godz. 14:28 Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odrze i odtworzeniu odrzańskiej drogi wodnej - W 2023 Odra musi być żeglowna, bo do tego zobowiązał się prezydent, podpisując konwencję AGN. I naprawdę wszystko wskazuje na to, że tak będzie, bo do tego ... » więcej 2019-03-20, godz. 14:12 Agnieszka Ścigaj o tym, dlaczego rządzące elity nazywają reformatorów populistami i dlaczego niekoniecznie jest to obe ... - Niektórzy nazywają nas ugrupowaniem antysystemowym, ja wolę określenie ugrupowanie reformatorskie. To te partie, które rządzą unią od początku i doprowadził ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »