Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Bartosz Kuświk o przekształceniu Instytutu Śl ...
2019-03-08, 15:07 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Ewa Skrabacz

Dr Bartosz Kuświk o przekształceniu Instytutu Śląskiego z jednostki badawczej w jednostkę kultury

Dr Bartosz Kuświk o Instytucie Śląskim, który stara się o zostanie jednostką kultury
- Jest to szansa na wyjście Instytutu Śląskiego z kłopotów finansowych - powiedział w Loży Radiowej dr Bartosz Kuświk, wyjaśniając pomysł przekształcenia jednostki w instytucję kultury. - Instytut Śląski ma się zajmować Śląskiem. Tak na prawdę śląskość jest zapisana w kulturze Śląska, więc jeżeli chcemy badać Śląsk, to de facto badamy jego kulturę, historia też jest kulturą, język, społeczeństwo, które badamy istnieje w pewnych formach kultury - powiedział nasz gość.
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zmienia, zdaniem dyrektora IŚ, sytuację placówki na niekorzyść. Finansowanie instytucji uzależnione jest od tak zwanych wdrożeń. - W humanistyce trudno o patenty i wdrożenia. Dotacja ministerstwa to na dzisiaj 10% kosztów jakie generuje budynek, pracownicy i badania - zaznaczył.

W podobnej sytuacji jest też Ośrodek Kętrzyńskiego z Olsztyna. Dzięki życzliwości Ministerstwa Kultury przyjęto ustawę, która IŚ i ośrodkowi z Olsztyna pozwala na przekształcenie w instytucje kultury. To spowoduje, że będą one finansowane właśnie przez Ministerstwo Kultury. Aby tak się stało, zgodę na przekształcenie musi wyrazić rada naukowa IŚ, która zbierze się 13.03, następnie Rada Główna Instytucji badawczych musi wyrazić opinię w tej sprawie (nie musi być ona pozytywna). Kolejne kroki to inwentaryzacja i wpis do rejestru. Zdaniem dyrektora Kuświka mniej więcej w połowie wakacji, Instytut Śląski będzie już finansowany przez ministra kultury.

- W ministerstwie zarezerwowano już pieniądze na naszą działalność. Na drugie półrocze naszej działalności zapisano nieco więcej pieniędzy, niż mamy w tej chwili na pierwsze sześć miesięcy 2019. Trwają rozmowy dotyczące budżetu w 2020 roku.

Po przekształceniu Instytut Śląski będzie musiał stworzyć pion edukacyjny, który zajmie się również promocją badań prowadzonych przez instytut. W planach jest także zaproszenie do współpracy socjologów, ale także naukowców innych dziedzin i z innych ośrodków badawczych.

Zobacz także

2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »