Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa' o ...
2019-03-07, 17:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o podwyżkach wynagrodzeń oczekiwanych przez "budżetówkę" ale także przez pracowników sieci handlowcy

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o podwyżkach wynagrodzeń oczekiwanych przez "budżetówkę" ale także przez pracowników sieci handlowcy
Do strajku szykują się nauczyciele, protestują pracownicy sądów i prokuratur, pracownicy poczty, służby cywilnej i budżetówki. Pracownicy dwóch sieci handlowych także przygotowują się do strajku. W jednej sieci prowadzone jest już referendum w tej sprawie, w drugiej może dojść do sporu zbiorowego. Żądania są podobne, chodzi głównie o wzrost wynagrodzeń i poprawę warunków pracy.
- Solidarność stoi na stanowisku, że powinien nastąpić wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej. Wszystkie grupy zawodowe mówią, że skoro jest taka dobra sytuacja gospodarcza, to podział środków powinien iść w miarę zrównoważonych dla wszystkich grup. Sprzeciwiamy się temu, aby podwyżki trafiły tylko do silnych grup zawodowych. Pracują dwa zespoły robocze z przedstawicielami rządu mamy nadzieję, że dojdzie do porozumienia. Jeżeli nie, to 19 lub 20 marca szefowie regionów i branż "S" zadecydują co będziemy dalej robić - powiedział Grzegorz Adamczyk, z NSZZ Solidarność.

- Chcą protestować także pracownicy DPS-ów, w ZUS jest także spór zbiorowych - podkreślił Sebastian Koćwin z OPZZ. - Jeżeli negocjuje się tylko z grupami silnymi a innym pokazuje się, że negocjacje niewiele dają tylko trzeba iśc na L4 lub organizować demonstracje, tak się dzieje. Nauczyciele mają świadomość, że najlepszym momentem na protest jest okres egzaminów - uważa Sebastian Koćwin.

- Trzeba rozdzielić sfery produkcyjne a inne w sferze usług, szczególnie publicznych. Długi czas podwyżki w tej sferze były duszone - stwierdził Piotr Pancześnik z wiceprezes Kongragacji Przemysłowo-Handlowej. - Jako obywatel płacący podatki oczekuję jakość usług publicznych. Mam tylko zastrzeżenie co do formy protestu jaką jest L4. Do tej pory było tak, że państwo realizowało politykę społeczną z kieszeni przedsiębiorców.

- Nastąpił wzrost wynagrodzeń wśród pracowników sieci handlowych, to jest proces, przez który sieci muszą przejść, bo pracownicy przejdą do konkurencji - uważa Lesław Adamczyk, z Bussiness Center Club. - Porażające jest porównanie do zarobków w sferze budżetowej. Średnie wynagrodzenie w prokuraturach rejonowych to 1870 zł neto, więc jak porównuję to do pensji 3100 zł brutto w marketach, więc przy takiej skali różnic wiadomo jak pracownicy będą migrować. Jako pracodawców, to co w tym całym procesie walki o podwyżki, jest to z czego to będzie zapłacone. - Niech te osoby zarabiają godziwie i adekwatnie do kwalifikacji, ale niech system działa sprawnie - dodał mówiąc o proteście pracowników prokuratur.

Zobacz także

2019-03-20, godz. 14:28 Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odrze i odtworzeniu odrzańskiej drogi wodnej - W 2023 Odra musi być żeglowna, bo do tego zobowiązał się prezydent, podpisując konwencję AGN. I naprawdę wszystko wskazuje na to, że tak będzie, bo do tego ... » więcej 2019-03-20, godz. 14:12 Agnieszka Ścigaj o tym, dlaczego rządzące elity nazywają reformatorów populistami i dlaczego niekoniecznie jest to obe ... - Niektórzy nazywają nas ugrupowaniem antysystemowym, ja wolę określenie ugrupowanie reformatorskie. To te partie, które rządzą unią od początku i doprowadził ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »