Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jarosław Pilc o projekcie uchwały zakazującej pa ...
2019-03-07, 15:42 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Jarosław Pilc o projekcie uchwały zakazującej palenia węglem w Opolu i Nysie

- W kompetencji sejmiku województwa leży podjęcie uchwały dotyczącej tego, co można spalać a co nie, stąd wniosek do marszałka - powiedział w Loży Radiowej Jarosław Pilc prezes fundacji "Dla czystego powietrza" wyjaśniając złożenie do marszałka projektu uchwały w tej sprawie dotyczącej Nysy i Opola. Projekt uchwały dopuszcza używanie dwóch paliw: oleju i gazu. Zakłada także, że zmiany mają wejść w życie we wrześniu 2020 roku. - Zobaczymy, jak to tego odniesie się samorząd - podkreślał gość Loży Radiowej.
Możliwe jednak jest rozwiązanie, że zakaz palenia węglem będzie wprowadzany stopniowo w poszczególnych dzielnicach wspomnianych miast. Jeśli mieszkańcy innych miast będą chcieli takiego rozwiązania, fundacja może przygotować projekty uchwał w ich sprawie.

Stwierdził jednak, że nie widzi efektów przyjętej wcześniej przez sejmik województwa opolskiego uchwały antysmogowej. - Jest też pytanie o to, jak jej zapisy są egzekwowane. W związku z tym, że nie było nacisków społecznych władza sobie ten temat zupełnie odpuściła.

W ocenie Jarosława Pilca dotowanie wymiany starych pieców na nowe opalane węglem jest nieefektywne. - Trzeba myśleć o tym, żeby dotacje kierować na piece olejowe, gazowe, czy na odnawialne źródła energii. Chcę zaapelować o to, aby gminy zaniechały udzielania dotacji na wymianę pieców węglowych na węglowe. Nie widzę, żadnych powodów merytorycznych, dla których ta uchwała nie miałaby być przyjęta - uważa Jarosław Pilc.

Zobacz także

2019-03-20, godz. 14:28 Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odrze i odtworzeniu odrzańskiej drogi wodnej - W 2023 Odra musi być żeglowna, bo do tego zobowiązał się prezydent, podpisując konwencję AGN. I naprawdę wszystko wskazuje na to, że tak będzie, bo do tego ... » więcej 2019-03-20, godz. 14:12 Agnieszka Ścigaj o tym, dlaczego rządzące elity nazywają reformatorów populistami i dlaczego niekoniecznie jest to obe ... - Niektórzy nazywają nas ugrupowaniem antysystemowym, ja wolę określenie ugrupowanie reformatorskie. To te partie, które rządzą unią od początku i doprowadził ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »