Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o ...
2019-03-06, 14:56 Autor: Joanna Matlak, Aneta Skomorowska-Kobza

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region
- Już od dłuższego czasu zabiegałem o spotkanie z ministrem, wysyłałem maile, aby porozmawiać na temat współdziałania regionów, bo uważam, że lepiej byłoby, gdybyśmy te problemy rozwiązywali wspólnie – mówi w Loży Radiowej Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.
Wicemarszałek województwa podczas spotkania z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim, które zaaranżował wiceminister Marcin Ociepa, poruszył m.in. temat zmiany algorytmu stosowanego przez NFZ.

- W tej chwili okazuje się, że wszyscy dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ o tym mówią, choćby z funduszu z woj. śląskiego, które kiedyś było w lepszej sytuacji. Tam nie ma teraz dużej dynamiki przychodów, więc Śląskie zaczyna być zaniepokojone tym, że nie poradzi sobie z utrzymaniem potencjału medycznego. Ponadto marszałek województwa mazowieckiego także oczekuje zmian, choć z innych powodów. Rozmowa była ciekawa i rzetelna, wszyscy mówią, że temat jest trudny, a przed wyborami może być ryzyko podjęcia tego tematu. Zawsze był problem polityczny przy ustaleniu tego algorytmu, ja popieram rozwiązanie w którym to eksperci zajęliby się naukowym opracowaniem tego algorytmu – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

- Nie wyobrażam sobie, że opracowując algorytm mówimy o innym podzieleniu tych pieniędzy które mamy. To by oznaczało, że temu kto ma wyższe finansowanie, ono natychmiast spadnie. Jedyne co można zrobić to przyjąć takie rozwiązanie, że ci którzy są na samym końcu, będą szybko wyrównani do wyższego poziomu. System wymaga po prostu skokowego wzrostu nakładów.

- Wiceminister Ociepa wykazał się inicjatywą, żeby zaprosić ministra zdrowia na Opolszczyznę i takim dobrym terminem byłby 5 kwietnia, bo wtedy w uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym obchodzimy jubileusz 20-lecia funkcjonowania kardiologii inwazyjnej. Wcześniej zrobilibyśmy konferencję z udziałem właścicieli szpitali i przedstawicieli NDZ, po to, aby w otwarte karty na te tematy porozmawiać – dodaje Kolek.

W Loży Radiowej poruszyliśmy też temat opracowania Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którym zajmuje się zespół roboczy w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jesteśmy zobowiązani do opracowania nowego dokumentu, po drodze wiele się zmienia, np. sposób podejścia do organizacji psychiatrii dziecięcej w Polsce. Według wyliczeń zespołu, dla zorganizowania psychiatrii dziecięcej na poziomie minimalnym potrzebowalibyśmy 10 specjalistów, teraz mamy ich sześciu.

- Zdrowie psychiczne dzieci pogarsza się, obserwujemy np. stopień uzależnienia od mediów społecznościowych, przyczyną jest powszechność dostępu do internetu, ale też mówimy o dostępności do środków psychotropowych czy narkotycznych. Ten świat się rozwija i należałoby wzmacniając rolę rodziny, pomyśleć o innym modelu wsparcia psychiatrii, bo rodzice są pozostawieni sami sobie.

Wicemarszałek Roman Kolek będzie uczestniczył też w VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, na którym to nasze województwo otrzyma statuetkę „Zdrowy Samorząd” w kategorii zdrowe województwo za realizacje programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem w ramach programu „Opolskie dla rodziny”.

- Ten projekt został wysoko oceniony. Całość tego plebiscytu idzie w kierunku zaktywizowania samorządów i pokazania dobrych praktyk.

Jak się okazuje, województwo opolskie jest regionem które przeznacza najwięcej pieniędzy z funduszy europejskich na działania zdrowotne. – W kraju jesteśmy niekwestionowanym liderem. Mamy największe pieniądze przeznaczane na działania miękkie których celem jest prewencja dotycząca skutków np. nadwagi, otyłości, nadciśnienia, udarów mózgu czy cukrzycy. Mamy dwukrotnie więcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca woj. śląskiego i mazowieckiego –mówił Kolek.

Zobacz także

2019-03-20, godz. 14:28 Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odrze i odtworzeniu odrzańskiej drogi wodnej - W 2023 Odra musi być żeglowna, bo do tego zobowiązał się prezydent, podpisując konwencję AGN. I naprawdę wszystko wskazuje na to, że tak będzie, bo do tego ... » więcej 2019-03-20, godz. 14:12 Agnieszka Ścigaj o tym, dlaczego rządzące elity nazywają reformatorów populistami i dlaczego niekoniecznie jest to obe ... - Niektórzy nazywają nas ugrupowaniem antysystemowym, ja wolę określenie ugrupowanie reformatorskie. To te partie, które rządzą unią od początku i doprowadził ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »