Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o ...
2019-03-06, 14:56 Autor: Joanna Matlak, Aneta Skomorowska-Kobza

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region
- Już od dłuższego czasu zabiegałem o spotkanie z ministrem, wysyłałem maile, aby porozmawiać na temat współdziałania regionów, bo uważam, że lepiej byłoby, gdybyśmy te problemy rozwiązywali wspólnie – mówi w Loży Radiowej Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.
Wicemarszałek województwa podczas spotkania z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim, które zaaranżował wiceminister Marcin Ociepa, poruszył m.in. temat zmiany algorytmu stosowanego przez NFZ.

- W tej chwili okazuje się, że wszyscy dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ o tym mówią, choćby z funduszu z woj. śląskiego, które kiedyś było w lepszej sytuacji. Tam nie ma teraz dużej dynamiki przychodów, więc Śląskie zaczyna być zaniepokojone tym, że nie poradzi sobie z utrzymaniem potencjału medycznego. Ponadto marszałek województwa mazowieckiego także oczekuje zmian, choć z innych powodów. Rozmowa była ciekawa i rzetelna, wszyscy mówią, że temat jest trudny, a przed wyborami może być ryzyko podjęcia tego tematu. Zawsze był problem polityczny przy ustaleniu tego algorytmu, ja popieram rozwiązanie w którym to eksperci zajęliby się naukowym opracowaniem tego algorytmu – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

- Nie wyobrażam sobie, że opracowując algorytm mówimy o innym podzieleniu tych pieniędzy które mamy. To by oznaczało, że temu kto ma wyższe finansowanie, ono natychmiast spadnie. Jedyne co można zrobić to przyjąć takie rozwiązanie, że ci którzy są na samym końcu, będą szybko wyrównani do wyższego poziomu. System wymaga po prostu skokowego wzrostu nakładów.

- Wiceminister Ociepa wykazał się inicjatywą, żeby zaprosić ministra zdrowia na Opolszczyznę i takim dobrym terminem byłby 5 kwietnia, bo wtedy w uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym obchodzimy jubileusz 20-lecia funkcjonowania kardiologii inwazyjnej. Wcześniej zrobilibyśmy konferencję z udziałem właścicieli szpitali i przedstawicieli NDZ, po to, aby w otwarte karty na te tematy porozmawiać – dodaje Kolek.

W Loży Radiowej poruszyliśmy też temat opracowania Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którym zajmuje się zespół roboczy w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jesteśmy zobowiązani do opracowania nowego dokumentu, po drodze wiele się zmienia, np. sposób podejścia do organizacji psychiatrii dziecięcej w Polsce. Według wyliczeń zespołu, dla zorganizowania psychiatrii dziecięcej na poziomie minimalnym potrzebowalibyśmy 10 specjalistów, teraz mamy ich sześciu.

- Zdrowie psychiczne dzieci pogarsza się, obserwujemy np. stopień uzależnienia od mediów społecznościowych, przyczyną jest powszechność dostępu do internetu, ale też mówimy o dostępności do środków psychotropowych czy narkotycznych. Ten świat się rozwija i należałoby wzmacniając rolę rodziny, pomyśleć o innym modelu wsparcia psychiatrii, bo rodzice są pozostawieni sami sobie.

Wicemarszałek Roman Kolek będzie uczestniczył też w VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, na którym to nasze województwo otrzyma statuetkę „Zdrowy Samorząd” w kategorii zdrowe województwo za realizacje programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem w ramach programu „Opolskie dla rodziny”.

- Ten projekt został wysoko oceniony. Całość tego plebiscytu idzie w kierunku zaktywizowania samorządów i pokazania dobrych praktyk.

Jak się okazuje, województwo opolskie jest regionem które przeznacza najwięcej pieniędzy z funduszy europejskich na działania zdrowotne. – W kraju jesteśmy niekwestionowanym liderem. Mamy największe pieniądze przeznaczane na działania miękkie których celem jest prewencja dotycząca skutków np. nadwagi, otyłości, nadciśnienia, udarów mózgu czy cukrzycy. Mamy dwukrotnie więcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca woj. śląskiego i mazowieckiego –mówił Kolek.

Zobacz także

2019-04-25, godz. 15:22 Ewa Florek i Anna Malczewska o 38 Międzynarodowej Wystawie Psów w Opolu. Pierwsze wystawy już w piątek - Wystawa startuje w sobotę od godziny 10.00 i potrwa do niedzieli do późnych godzin popołudniowych. Mamy 2929 zgłoszonych psów, prawie 2 tys. wystawców i są ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:51 WSPÓLNA SPRAWA: Czy Polska jest gotowa do przyjęcia euro? Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, ale termin nie został określony. Temat wrócił jednak w debacie przed eurowyborami, prezes PiS Jarosław Kaczyński stw ... » więcej 2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »