Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrian Czubak o państwowych odznaczeniach, rządo ...
2019-03-05, 15:46 Autor: Joanna Matlak

Adrian Czubak o państwowych odznaczeniach, rządowych programach "Senior Plus" i "Maluch Plus", a także o zapowiadanym strajku nauczycieli

Wojewoda Adrian Czubak o państwowych odznaczeniach, rządowych programach "Senior Plus" i "Maluch Plus", a także o zapowiadanym strajku nauczycieli
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi i medale za długoletnią służbę – m.in. takie odznaczenia państwowe przyznawano dziś w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. - Dla tych osób to ogromne i cenne wydarzenie, dla mnie również szczególna chwila, bo o wiele z tych odznaczeń sam występowałem – mówił w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak.
W sumie przyznano 91 odznaczeń. - Są to osoby wybitne, reprezentujące różne dziedziny życia, bo to np. działacze patriotyczni, społeczni, przedstawiciele duchowieństwa, administracji państwowej i samorządowej, są też nauczyciele i sportowcy – wylicza wojewoda Czubak.

- Ta różnorodność pokazuje, że w naszym małym województwie jest tyle wspaniałych osób, które często wychodzą poza sztywne ramy swoich obowiązków, prowadzą działalność społeczną i charytatywną i są za to doceniani – mówi Czubak.

W Loży Radiowej pytaliśmy o także o realizację rządowych programów, m.in. „Senior Plus”.

- Biorąc pod uwagę ile wniosków wpłynęło od jednostek samorządu terytorialnego odnośnie utworzenia placówek w ramach programu „Senior Plus”, to widać że jest progres zarówno w skali kraju jak i województwa i to cieszy.

- W skali kraju tylko w 2019 roku zarezerwowano 80 mln złotych dla samorządów i można powiedzieć ze w tym roku są plany, że powstanie więcej domów i klubów seniora niż w ciągu dwóch poprzednich lat.

-To samo dotyczy regionu. Do końca roku 2018 na terenie woj. opolskiego to 14 placówek, oferujących ponad 300 miejsc dla naszych seniorów. W tym roku zgłosiły się kolejne samorządy i powstanie kolejnych 180 miejsc w 6 nowych placówkach.

Pieniądze jakie trafią na Opolszczyznę w ramach programu „Senior Plus” to 1,2 mln złotych.

- Wszystkie samorządy, które złożyły wnioski otrzymały dofinansowanie i planowany jest jeszcze nabór w drugiej turze. To cieszy, że samorządy stawiają na tworzenie takich miejsc, a widzimy że są to różne samorządy jeśli popatrzymy na ich budżet czy wielkość. Szczegóły na temat tego programu mają być znane jutro (06.03) podczas wizyty Stanisława Szweda, wiceministra w resorcie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W Loży Radiowej poruszyliśmy także głośny temat strajku zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, który ma się odbyć 8 kwietnia.

- To niepokojące informacje. Nikomu nie odbieram możliwości strajkowania czy domagania się lepszych warunków pracy i płacy, wiem, że są potrzeby, bo to sfera budżetowa i szkolnictwo, ale powiem teraz jako rodzic i obywatel, że zawsze trzeba brać pod uwagę jaką funkcję się pełni.

- Są funkcje z powołania i służbę Państwu pełni się przez 24 godziny na dobę i zawsze kiedy są Dni Edukacji Narodowej i wręczam odznaczenia państwowe nauczycielom, to zawsze im dziękuję z głębi serca.

- Jeśli nauczyciele chcą strajkować w czasie egzaminu, to najbardziej ucierpią na tym dzieci. To jest egzamin państwowy i ja nie wiem czy można go tak łatwo przesunąć, zmienić termin czy okoliczności. Wojewoda Adrian Czubak zwrócił uwagę, że minister Anna Zalewska podczas wizyty w Opolu, że środki finansowe będą stopniowo wypłacane. - Bardzo proszę nauczycieli, żeby zrobili rachunek sumienia i sprawdzili kiedy tak naprawdę była ostatnia podwyżka za naszych poprzedników i jaka ona była – mówi Adrian Czubak.

Zobacz także

2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »