Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Sebastian Szczurek o tym, że ZUS pisze listy do ...
2019-02-27, 14:43 Autor: Paula Hołubowicz

Sebastian Szczurek o tym, że ZUS pisze listy do 2,5 miliona płatników składek

Sebastian Szczurek o tym, że ZUS pisze listy do 2,5 miliona płatników składek
- Po raz pierwszy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle listy do 2,5 milionów przedsiębiorców, płatników składek, listy z informacją o tym, ile wpłacili w roku 2018. To my policzymy, czy mają nadpłatę, niedopłatę czy też wszystko się kwotowo zgadza - mówił w Loży Radiowej Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS. - Na Opolszczyźnie takie listy zostaną wysłane do 55 tysięcy przedsiębiorców i samozatrudnionych.
Nasz gość tłumaczy, że to konsekwencja reformy, która weszła w życie w styczniu 2018 roku. Od tego momentu płatnicy nie musieli już deklarować, na jaki konkretnie fundusz przekazują składki, tylko dokonywali jednej wpłaty miesięcznie.

- Czyli zamiast 48 wpłat w roku mieli ich tylko 12 - dodaje nasz gość. - To nasz system informatyczny automatycznie dzieli pieniądze na konkretne fundusze.

Jak wyjaśnia rzecznik ZUS, powiązanie indywidualnego rachunku składkowego z kontem płatnika mocno ułatwiło procedurę, bo płatnik nie musi już podawać na wpłacie takich danych jak NIP, REGON czy PESEL. Wcześniej, gdy był taki obowiązek, często zdarzało się, że płatnik popełniał jakiś błąd, który ZUS musiał potem korygować, co było pracochłonne i czasochłonne. Przykładowo w roku 2017 takich wpłat z różnymi błędami było w kraju 272 tysiące.

- Tymczasem w roku ubiegłym było ich tylko 346, co oznacza spadek aż o 99,9 procent - wylicza Szczurek.

Nasz gość dodaje także, że ubiegły rok był na Opolszczyźnie rekordowy, jeśli chodzi o wysokość wpłat - opolscy przedsiębiorcy wpłacili prawie 5 miliardów złotych. W całym kraju było to 257,2 miliarda zł, czyli o prawie 20 mld zł więcej niż w roku 2017.

Zobacz także

2019-04-25, godz. 15:22 Ewa Florek i Anna Malczewska o 38 Międzynarodowej Wystawie Psów w Opolu. Pierwsze wystawy już w piątek - Wystawa startuje w sobotę od godziny 10.00 i potrwa do niedzieli do późnych godzin popołudniowych. Mamy 2929 zgłoszonych psów, prawie 2 tys. wystawców i są ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:51 WSPÓLNA SPRAWA: Czy Polska jest gotowa do przyjęcia euro? Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, ale termin nie został określony. Temat wrócił jednak w debacie przed eurowyborami, prezes PiS Jarosław Kaczyński stw ... » więcej 2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »