Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Rafał Tkacz o konkursie 'Wybieram wyb ...
2019-02-27, 14:33 Autor: Paula Hołubowicz

EUROWYBORY Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory", kampanii wyborczej do Europarlamentu, oraz wyborach uzupełniających w gminie Kietrz i Głogówek

Rafał Tkacz o konkursie "Wybieram wybory", kampanii wyborczej do Europarlamentu, oraz wyborach uzupełniających w gminie Kietrz i Głogówek
- Konkurs jest po to, aby odkrywać tajniki prawa wyborczego, które nie jest do końca znane nawet prawnikom - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego o pierwszym etapie konkursu "Wybieram wybory" organizowanego przez KBW. We wtorek uczniowie szkół średnich rozwiązywali test wiedzy na temat prawa wyborczego.
- Chcemy w ten sposób zwiększyć świadomość młodych wyborców, mam nadzieję, że dzięki temu chętniej wezmą udział w wyborach i frekwencja będzie wyższa - dodał dyrektor Tkacz.

Rozmawialiśmy także o wyborach do Parlamentu Europejskiego. W momencie podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudy decyzji o ich przeprowadzeniu, rozpoczęła się kampania wyborcza.

- Wszystkie komitety mogą już się rejestrować i robią to w Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie do 6 kwietnia. Nie ma w tych wyborach komitetów lokalnych. Rejestracja kandydatów odbywać się będzie do 16 kwietnia w okręgowych komisjach wyborczych. Dla naszego okręgu (dolnośląsko-opolskiego) znajduje się we Wrocławiu - wyjaśnił gość Loży Radiowej.

Podział mandatów odbywa się centralnie, czyli w Warszawie. Ten proces jest dość skomplikowany.

- Dane z rejonowych komisji wyborczych spływają do komisji okręgowych a stamtąd do PKW w Warszawie. W pierwszej kolejności głosy dzieli się na poszczególne komitety wyborcze a następnie przydziela się mandaty dla poszczególnych okręgów wyborczych.

- Nasz okręg, w 2012 roku miał 6 mandatów, ale czy tak będzie i tym razem, okaże się jak poznamy frekwencję w okręgu i liczbę oddanych głosów. - Mamy teraz jeszcze mandat 52-gi. PKW zwróciła uwagę, że nie jest jasne, kto miałby go nie objąć, jeśli brexit nie dojdzie do skutku do dnia zaprzysiężenia wybranych europarlamentarzystów.

W niedzielę (3.03) odbędą się wybory uzupełniające w gminie Kietrz i w Gminie Głogówek. Ponieważ w każdym z okręgów, w którym będą one przeprowadzone zgłosił się jeden kandydat, głosowania nie będzie. - Musi się tylko zebrać gminna komisja wyborcza i zatwierdzić ich wybór na radnych - wyjaśnił Rafał Tkacz.

Zobacz także

2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »