Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamcz ...
2019-02-21, 15:30 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych

Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych
Temat delegowanych pracowników podzielił uczestników debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 21 lutego 2019 roku. Przedstawiciele organizacji pracowniczych twierdzili, że proponowane przez unijnych urzędników regulacje poprawią sytuację polskich pracowników oddelegowanych do pracy w krajach unii, bo zrównają ich prawa z pracownikami miejscowymi. Przedstawiciele pracodawców ostrzegał, że po wdrożeniu tych przepisów nasi pracownicy przestaną być konkurencyjni i wielu z nich po prostu straci szansę na pracę w państwach Wspólnoty.
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS, twierdził, że najważniejsze jest to, by składki od pracowników delegowanych trafiały do naszego systemu. Chwalił też opolskich pracodawców za przestrzeganie przepisów, informował także, że na Opolszczyźnie wydawanych jest rocznie około 28 tysięcy druków A 1, które uprawniają do podjęcia pracy delegowanej.

Sebastian Koćwin z OPZZ i Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność przekonywali, że zrównanie praw Polaków z prawami pracowników z krajów unii to dobre rozwiązanie i rację ma prezydent Francji Emanuel Macron, gdy twierdzi, że pracownicy delegowani z krajów Europy Środkowo-Wschodniej (podobno debata na ich temat zaczęła się od tego, że pracodawcy ze Słowenii nadużywali dotychczasowych przepisów, wysyłając do unii nawet 200 tysięcy osób rocznie) są swego rodzaju "dumpingiem socjalnym". Zdaniem związkowców, tę sytuację trzeba w końcu unormować.

Innego zdania był Lesław Adamczyk z BCC, który zauważył, że jeśli tego rodzaju regulacje wejdą w życie, polscy pracownicy po prostu przestaną być konkurencyjni i unijni pracodawcy nie będą mieli powodów, że oferować pracę akurat Polakom. Dodał także, że skoro w tej chwili nie brakuje w Polsce chętnych do podjęcia pracy delegowanej, to jest to czytelnym dowodem na to, że polscy pracownicy wcale nie czują się wyzyskiwani i po prostu uważają oferowane im warunki pracy i płacy z godziwe.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »