Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opo ...
2019-02-20, 15:04 Autor: Paula Hołubowicz

Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej

Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej
- Nie wiem, czy o sytuacji na Politechnice Opolskiej można mówić jako o konflikcie, jak przedstawia to rektor. Z konfliktem mamy do czynienia, gdy strony sporu próbują osiągnąć rozbieżne cele. Czy konfliktem jest sytuacja, w której uprawniony do tego członek senatu uczelni zadaje publicznie pytania o to, co się na uczelni dzieje? – pytał w Loży Radiowej prof. Paweł Frącz, który w minionym roku został dyscyplinarnie zwolniony z Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy: tydzień temu w Loży Radiowej o sytuacji na politechnice mówił rektor, prof. Marek Tukiendorf. Zaapelował wtedy do swojego poprzednika i długoletniego przełożonego (był prorektorem przez siedem lat) prof. Jerzego Skubisa, by skłonił „swoich wychowanków” do zaprzestania działań – w jego ocenie – destabilizujących uczelnię. Prof. Skubis nie przyjął zaproszenia do programu, wydał jednak oświadczenie, które załączamy do niniejszego artykułu (patrz niżej). W tej sytuacji zaprosiliśmy prof. Pawła Frącza, który odbierany jest dziś jako główny antagonista urzędującego rektora. Dodajmy, że nasz gość był wiceprezesem a potem prezesem Radia Opole.

Zdaniem Frącza, wszystko zaczęło się, gdy w lutym minionego roku zaprotestował przeciwko zwiększeniu ilości zajęć, które mieli prowadzić doktoranci, z 30 do 90 godzin. Jak podkreśla, decyzja w tej sprawie została uchylona przez resort szkolnictwa wyższego.

- Potem zarządzono audyt wyjazdów grupy naukowców, do których należałem. Szanse, że wyjazdy do kontroli wybrano przypadkowo, są takie, jak potrójna szóstka w totolotku. Audytor sam przyznał w końcu, że zlecił mu je rektor. Do czego, dodam od razu, miał prawo - stwierdził Frącz.

Nasz gość stwierdził, że właśnie rzekome nieprawidłowości (prokuratura nie doszukała się nieprawidłowości, pozytywną opinię wydali także kontrolerzy z Narodowego Centrum Nauki) były bezpośrednią przyczyną jego dyscyplinarnego zwolnienia (odwołał się do inspekcji pracy i sądu pracy, zamierza wrócić na uczelnię, którą uważa za swoją Alma Mater). Kolejną odsłoną sporu był anonimowy donos, że projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizowany przez grupę naukowców, w której byli zarówno prof. Frącz, jak i prof. Skubis, miał być jakoby plagiatem.

- To zwykłe pomówienie, dlatego sądy dwóch instancji zakazały poruszania tego tematu. Sądy nie wydają takich decyzji bezpodstawnie, najwyraźniej uznały, że udowodniliśmy, iż nasze dobra osobiste są naruszane – mówił nasz gość. - Jestem przekonany, że postępowanie w tej sprawie zakończy się tak samo, jak postępowanie w sprawie naszych wyjazdów zagranicznych. Muszę jednak zadać pytanie, jaki był efekt wyjazdów rektora, na przykład na Jamajkę? I dlaczego towarzyszył mu dyrektor gabinetu, czyli pracownik administracyjny uczelni?

Na koniec przypomnijmy, że różne wątki – podjęte po zgłoszeniach różnych stron sporu – są badane przez opolską prokuraturę. Wszystkie sprawy są w toku, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

Poniżej załączamy oświadczenie prof. Jerzego Skubisa.

Zobacz także

2019-04-25, godz. 15:22 Ewa Florek i Anna Malczewska o 38 Międzynarodowej Wystawie Psów w Opolu. Pierwsze wystawy już w piątek - Wystawa startuje w sobotę od godziny 10.00 i potrwa do niedzieli do późnych godzin popołudniowych. Mamy 2929 zgłoszonych psów, prawie 2 tys. wystawców i są ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:51 WSPÓLNA SPRAWA: Czy Polska jest gotowa do przyjęcia euro? Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, ale termin nie został określony. Temat wrócił jednak w debacie przed eurowyborami, prezes PiS Jarosław Kaczyński stw ... » więcej 2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »