Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działa ...
2019-02-19, 13:28 Autor: Ewa Skrabacz

ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej

ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej
14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposobach skutecznej troski o dobro dzieci i młodzieży w Kościele opowiadał przewodniczący zespołu ks. Joachim Waloszek, a także jeden z członków grupy ks. Łukasz Knieć.
- Chodzi o ochronę dzieci i młodzieży nie tylko przed nadużyciami seksualnymi ze strony księży czy ludzi pracujących w instytucjach kościelnych. Chodzi o nową mobilizację, by zatroszczyć się o dzieci i młodzież w przestrzeni duszpasterskiej Kościoła, wypracowując określone działania. Koncentrujemy się przede wszystkim na działaniach formacyjnych, które pozwolą zadbać o dobro dzieci i młodzieży, chroniąc te grupy przed nadużyciami seksualnymi, ale także przed jakąkolwiek formą agresji – wyjaśniał ks. Joachim Waloszek.

- Nie ma się co łudzić, że da się stworzyć dokument, który sprawi, że dzieci będą bezpieczne. Tu chodzi o długi proces, przede wszystkim edukacyjny, o pracę nad coraz większą świadomością dotyczącą tego, jak reagować, jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone. Ważne, by dorośli, będący odpowiedzialni za wychowanie dzieci, umieli przyjąć skrzywdzone dziecko ze zrozumieniem – dodał ks. Łukasz Knieć.

- Jeśli dzieje się źle, a zadziało się źle w kilku przypadkach także w naszej diecezji, to pozostaje nam obowiązek reagowania na to. Chcemy zło nazwać po imieniu, nie porównując się z innymi środowiskami, chociaż sprawiedliwość i tego w jakimś stopniu też się domaga. Przede wszystkim jednak, zaszokowani, zbulwersowania złem, które się wydarzyło, chcemy zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, żeby bardziej chronić dzieci i młodzież – mówił ks. Waloszek.

- Pierwsze i najważniejsze procedury obowiązują już od kilku lat. W 2013 r. Konferencja Episkopatu Polski przygotowała wytyczne dotyczące Kościoła w Polsce. One wskazują na to, jak należy postępować od momentu zgłoszenia sprawy do biskupa. Chodzi tu zarówno o prawo kanoniczne, jak i cywilne, bo każdy kto ma informacje o przestępstwie jest zobowiązany do tego, by je zgłosić – stwierdził ks. Knieć.

Zobacz także

2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Halina Nabrdalik prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Opolu odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzen ... - Takiego odznaczenia nie mogłam się spodziewać. Wszyscy, którzy udzielają się społecznie robią to z potrzeby serca - powiedziała w Loży Radiowej Halina Nabrd ... » więcej 2019-03-12, godz. 15:42 Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach - Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o rap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »