Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izr ...
2019-02-18, 14:06 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Ewa Skrabacz

Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regionu z NFOŚ

Marcin Ociepa o wydarzeniach na linii Polska - Izrael
- Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częścią, ale nasi partnerzy z Izraela nie pozostawiają nam pola do manewru - powiedział w Loży Radiowej wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.
Wypowiedź ministra spraw zagranicznych o tym, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki nazwał wypowiedzią rasistowską. - Kwestia antysemityzmu jest znacznie częściej występująca na świecie i w Europie Zachodniej - zaznaczył. - Nieustannie trwa bitwa o pamięć. Jeśli my nie będziemy opowiadać historii naszego narodu, to opowiedzą ją inni. Polska, po roku '89 poniosła klęskę w tym zakresie, bo zjawisko antypolonizmu jest dość szeroko występujące na świecie i wiąże się z rolą polski w Holokauście.

Wiceminister Ociepa skomentował także brak decyzji o połączeniu Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.

- Obie uczelnie na piśmie zobowiązały się do połączenia. Minister Jarosław Gowin przeznaczył na kierunek lekarski prawie 40 mln zł, więc ma prawo czuć się oszukany i ma prawo oczekiwać. Ma też prawo wydać rozporządzenie o konsolidacji obu uczelni. W ten sposób może sfinalizować sprawę okazując brak cierpliwości wobec faktu, że nie potrafią się porozumieć co do niuansów. Być może minister nauki powinien wydać takie rozporządzenie.

Rozmawialiśmy także o dofinansowaniu, jakie NFOŚ udzielił samorządowi województwa opolskiego na wkład własny konieczny do ubiegania się o unijną dotację na program ochrony środowiska. - Myślę, że to jest bardzo ważna gwarancja, to jeszcze nie rozstrzyga czy Komisja Europejska przyzna pieniądze, ale jest szansą, że zostaną one przyznane.

Zobacz także

2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Halina Nabrdalik prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Opolu odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzen ... - Takiego odznaczenia nie mogłam się spodziewać. Wszyscy, którzy udzielają się społecznie robią to z potrzeby serca - powiedziała w Loży Radiowej Halina Nabrd ... » więcej 2019-03-12, godz. 15:42 Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach - Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o rap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »