Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izr ...
2019-02-18, 14:06 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Ewa Skrabacz

Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regionu z NFOŚ

Marcin Ociepa o wydarzeniach na linii Polska - Izrael
- Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częścią, ale nasi partnerzy z Izraela nie pozostawiają nam pola do manewru - powiedział w Loży Radiowej wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.
Wypowiedź ministra spraw zagranicznych o tym, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki nazwał wypowiedzią rasistowską. - Kwestia antysemityzmu jest znacznie częściej występująca na świecie i w Europie Zachodniej - zaznaczył. - Nieustannie trwa bitwa o pamięć. Jeśli my nie będziemy opowiadać historii naszego narodu, to opowiedzą ją inni. Polska, po roku '89 poniosła klęskę w tym zakresie, bo zjawisko antypolonizmu jest dość szeroko występujące na świecie i wiąże się z rolą polski w Holokauście.

Wiceminister Ociepa skomentował także brak decyzji o połączeniu Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.

- Obie uczelnie na piśmie zobowiązały się do połączenia. Minister Jarosław Gowin przeznaczył na kierunek lekarski prawie 40 mln zł, więc ma prawo czuć się oszukany i ma prawo oczekiwać. Ma też prawo wydać rozporządzenie o konsolidacji obu uczelni. W ten sposób może sfinalizować sprawę okazując brak cierpliwości wobec faktu, że nie potrafią się porozumieć co do niuansów. Być może minister nauki powinien wydać takie rozporządzenie.

Rozmawialiśmy także o dofinansowaniu, jakie NFOŚ udzielił samorządowi województwa opolskiego na wkład własny konieczny do ubiegania się o unijną dotację na program ochrony środowiska. - Myślę, że to jest bardzo ważna gwarancja, to jeszcze nie rozstrzyga czy Komisja Europejska przyzna pieniądze, ale jest szansą, że zostaną one przyznane.

Zobacz także

2019-04-25, godz. 15:22 Ewa Florek i Anna Malczewska o 38 Międzynarodowej Wystawie Psów w Opolu. Pierwsze wystawy już w piątek - Wystawa startuje w sobotę od godziny 10.00 i potrwa do niedzieli do późnych godzin popołudniowych. Mamy 2929 zgłoszonych psów, prawie 2 tys. wystawców i są ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:51 WSPÓLNA SPRAWA: Czy Polska jest gotowa do przyjęcia euro? Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, ale termin nie został określony. Temat wrócił jednak w debacie przed eurowyborami, prezes PiS Jarosław Kaczyński stw ... » więcej 2019-04-24, godz. 14:13 Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski - To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Euro ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:35 EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady - Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać hi ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. W maju pierwsze spotkanie - Staramy się analizować i rozpropagowywać informacje związane z dyplomacją i sprawami międzynarodowymi – powiedział w Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński z ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:41 Marek Witek o tym, że w pierwszym rzędzie trzeba pomóc rosnącej stale populacji opolskich Ukraińców - Gdy zastanawiałem się nad objęciem tej funkcji, myślałem, że moje główne zadania skupią się na wspieraniu tych grup, które żyją na Opolszczyźnie od dawna: M ... » więcej 2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »